reklama

Prvý pasívny dom na Slovensku skolaudujú už čoskoro v Trnave

Ľudstvo vstupuje do novej éry. Do centra pozornosti sa dostáva úspora energie, nie jej plytvanie. Už dávno vyšli z módy autá s obrovskou spotrebou, teraz aj luxusne vozidla dosahujú závratne nízke spotreby a hitom budúcnosti sa stávajú elektromobily, ktoré jazdia takmer zadarmo.

V západnej Európe je tento trend viditeľný aj vo výstavbe. Prvý energeticky pasívny dom bol postavený pred 25 rokmi v Nemecku a dnes sa v nemecky hovoriacich krajinách stal v podstate štandardom.

Od roku 2020 budú požiadavky kladené na takúto výstavbu povinné aj na Slovensku.

atrium
Výstavba projektu Zelené átrium bude ukončená v priebehu tejto jari

V čom je pasívny dom iný? Má nejaké obmedzenia? Z užívateľského hľadiska v podstate v ničom.

Prináša len výhody a to v podobe minimálnych nákladov na energie a užívateľského komfortu precízne vyvetraného bytu bez chladu prichádzajúceho otvoreným oknom pri vetraní.

Z hľadiska stavebného však ide o podstatnú zmenu. Nielenže je dom masívne zateplený, ale veľký dôraz sa kladie aj na tesnosť budovy, kvalitu okien a precíznosť výstavby.

Čo znamená pasívny dom v číslach?

Pasívny dom má spotrebu energie na kúrenie 15 kWh na meter štvorcový ročne. V bežnom paneláku je to približne 150 kWh, pri zateplenej bytovke dosahuje spotreba asi 80 kWh.

Staré budovy, najmä administratívne, majú túto hodnotu na úrovni aj niekoľkých stoviek kWh ročne. Z toho vyplýva, že na vykúrenie pasívneho domu potrebujeme rádovo jednu desatinu energie ako v bežnom zle zaizolovanom dome.

Ešte nedávno sa domy zatepľovali hrúbkami 5 až 8 cm a boli považované za zateplené. Pasívny dom narába s hrúbkami rádovo 20 centimetrov tepelnej izolácie.

Na Slovensku sa už začínajú etablovať pasívne domy v segmente rodinných domov. Avšak z hľadiska skutočných úspor je doležité, aby sa pasívne začali stavať aj bytové domy.

Prvý takýto dom na Slovensku práve rastie v širšom centre Trnavy. Z toho, ako sa byty v tomto projekte predávajú je zrejmé, že nielen odborná verejnosť oceňuje tento stavebný počin, ktorý bol prezentovaný na množstve konferencii a publikovaný v množstve odborných časopisov, ale že je o projekt záujem aj u verejnosti a medzi záujemcami o kúpu bytu.

Zelene átrium sa bliži ku kolaudácii a už čoskoro budú aj na Slovensku prví obyvatelia pasívneho bytového domu.

(MM)

Ulož ako PDF
Napísal 3. marca 2015 10:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Prvý pasívny dom na Slovensku skolaudujú už čoskoro v Trnave”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.