reklama

Úverové zaťaženie Trnavského samosprávneho mierne klesá. Ku koncu minulého roka dosiahlo takmer 44 miliónov eur

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) podľa aktuálnych údajov zo štvťročnej informatívnej správy dlhoval k 31. decembru 2016 na úveroch spolu 43,9 milióna eur. Medziročne kraj znížil dlhové zaťaženie o 2,7 milióna eur.

Stav dlhu TTSK predstavoval ku koncu roka 2016 sumu 43 967 413 eur, čo predstavuje 35,4 % skutočných bežných príjmov predošlého roka.

Na konci roka 2015 bol stav dlhu 46 675 559 eur a 40,5 percenta bežných príjmov.

Výška splátok istín dosahovala k 31. decembru 2016 2 milióny 700-tisíc eur, splátky úrokov sú vo výške 811-tisíc eur. Dlhová služba tak predstavuje čiastku 3,5 milióna eur, čo je 2,8 % skutočných bežných príjmov roku 2015.

Ilustračné foto

Podľa zákona vyšší územný celok môže na plnenie svojich úloh prijať návratné úverové zdroje financovania len v prípade, ak celková suma dlhu vyššieho územného celku neprekročí 60% skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.

Zároveň suma splátok, vrátane úhrady výnosov a suma splátok záväzkov z investičných dodávateľských úverov neprekročí v príslušnom rozpočtovom roku 25% skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.

Samosprávny kraj tak spĺňa dve základné zákonom stanovené podmienky pre prijatie návratných zdrojov financovania.


Zdroj: TTSK

Najväčšiu časť úverových zdrojov využíva kraj predovšetkým na rekonštrukcie ciest II. a III. triedy.

“Vyšší územný celok sleduje v priebehu rozpočtového roka vývoj dlhu a splátok. Ak celková suma dlhu dosiahne 50% skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka, VÚC je povinný prijať opatrenia, ktorých cieľom je zníženie celkovej sumy dlhu,” pripomína odbor finančnej správy Úradu TTSK v informatívnej správe.

Kraj spláca aktuálne tri úvery.

Dva z nich – v Slovenskej sporiteľni a VÚB Banke boli poskytnuté v roku 2011 na prefinancovanie úveru z Dexia banky vo výške 49,5 mil. eur.

V Rozvojovej banke Rady Európy má TTSK vyčlenený úverový rámec vo výške 15 miliónov eur, prvých 5 miliónov bolo čerpaných v roku 2015.

Zdroj: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 4. apríla 2017 13:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

4 komentáre pre “Úverové zaťaženie Trnavského samosprávneho mierne klesá. Ku koncu minulého roka dosiahlo takmer 44 miliónov eur”

 1. 1
  Srb says:

  V Poórovej vagónke v Srbsku štrajkuje 200 robotníkov
  … slovenskí majitelia dlhodobo nevyplácajú všetky dohodnuté peniaze…

  https://dennikn.sk/723561/v-poorovej-vagonke-v-srbsku-strajkuje-200-robotnikov-slovensky-riaditel-musel-ujst/?ref=top

 2. 2
  Lukas says:

  Čo čakáš od zlodeja?Dúfam, že ich odtiaľ poženú palicami!

 3. 3
 4. 4

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.