reklama

Radnica vyčerpala v prvom polroku 9 percent peňazí určených na investičné akcie v roku 2017

Ekonomický odbor Mestského úradu v Trnave spracoval návrh 3. aktualizácie rozpočtu mesta Trnava na rok 2017 a zároveň vyhodnotil plnenie rozpočtu za prvých šesť mesiacov roku 2017.

Aktuálny rozpočet mesta Trnava bol schválený 13. decembra 2016, aktualizovaný bol vo februári a v máji 2017.

“Polročné plnenie rozpočtu v bežných príjmoch predstavuje 51 % ročného rozpočtu a v bežných výdavkoch 46 % ročného rozpočtu. Polročné plnenie rozpočtu v oblasti kapitálových príjmov predstavuje 4 percentá ročného rozpočtu a v kapitálových výdavkoch 9 percent ročného rozpočtu,” konštatuje ekonomický odbor v materiáli, ktorý predložia poslancom mestského zastupiteľstva.

Do 30. júna 2017 radnica vyčerpala len deväť percent kapitálových výdavkov, teda peňazí určených na investičné akcie. Ide o rovnakú hodnotu ako v roku 2016. Aj v polovici minulého roka vyčerpalo mesto 9 % prostriedkov z kapitálových výdavkov, do konca roka 2016 dosiahli výdavky na investičné akcie mesta 41 percent plánovaného objemu.

Mesto vlani vysvetľovalo nečerpanie peňazí na investičné akcie v hodnote takmer 5 miliónov eur najmä pre nevhodné klimatické podmienky a zdĺhavé verejné obstarávanie. Realizácia viacerých investícií sa preto presunula na rok 2017.

Ilustračné foto

V rámci 3. aktualizácie rozpočtu sú navrhované úpravy v bežných aj v kapitálových príjmoch.

Celkové príjmy sa znižujú o 14 070 eur, bežné príjmy sa zvyšujú o 244 861 eur a kapitálové príjmy sa znižujú o 258 931 eur.

Vo výdavkovej časti je návrh zníženia celkových výdavkov o 259 529 eur – bežné výdavky sa zvyšujú o 279 993 eur a kapitálové výdavky na investičné akcie sa znižujú o 539 522 eur.

Z aktuálne rozpočtovaných 7,4 milióna eur na kapitálové výdavky v oblasti dopravy sa za prvých šesť mesiacov vyčerpalo niečo cez 800-tisíc, na kapitolu životné prostredie radnica minula v prvom polroku na investície 140-tisíc z plánovaných 2,2 milióna.

V položke odpadové hospodárstvo je prečerpaných 270 000 z 1,5 milióna, na verejné osvetlenie neboli vyčerpané žiadne kapitálové výdavky z plánovaných 250-tisíc, v oblasti školstva mesto Trnava realizovalo do 30. júna investície v hodnote 86-tisíc eur z pôvodne plánovaných 3,4 milióna, ktoré týmto návrhom aktualizácie mesto koriguje na 2,7 milióna eur.

Na investičné akcie v kapitole kultúra použilo mesto do konca júna necelých 80-tisíc z rozpočtovaných 500-tisíc na rok 2017, položka mládež a šport bola k 30.6. naplnená kapitálovými výdavkami vo výške 140-tisíc z plánovaných 2 miliónov eur.

Mesto Trnava celkovo z tohtoročného rozpočtu vyčerpalo za prvý polrok z kapitálových výdavkov na investície zo schválených 19,2 milióna 1 milión 800-tisíc eur.

Bežné výdavky rozpočtu bolo v polovici roka na úrovni 20,9 zo 45,7 milióna eur, bežné príjmy mesta dosiahli 24,9 z plánovaných 48,8 milióna eur a kapitálové príjmy k 30. júnu boli na úrovni 97-tisíc eur z rozpočtovaných dvoch miliónov.

Návrh 3. aktualizácie rozpočtu mesta Trnava počíta s celkovými príjmami vo výške 67,3 milióna eur, výdavkami 66,9 milióna a prebytkom takmer 400-tisíc eur.

V roku 2016 dosiahlo mesto Trnava príjmy 54,4 milióna eur, výdavky predstavovali čiastku 48 miliónov, výsledkom hospodárenia bol prebytok viac ako 6 miliónov eur, ktoré putovali do rezervného fondu.

Ulož ako PDF
Napísal 27. septembra 2017 10:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

25 komentárov pre “Radnica vyčerpala v prvom polroku 9 percent peňazí určených na investičné akcie v roku 2017”

 1. 1
  kalkulator says:

  facebookovi menezeri…
  ked to takto pojde dalej tak v Trnave bude vsetko zadarmo aby sa aspon nieco z tych vyzbieranych penazi minulo. mozno aj dane sa znizia

 2. 2
  Gogo says:

  A ja blb som si doteraz myslel ze uspesnost sa meria poctom pacikov na fejsbuku a nie skutocnymi cislami… somar som …

 3. 3
  viktor says:

  Vlani sa peniaze nevyčerpali a presunuli sa na tento rok. Tohto roku sa vyčerpalo 9 percent. Tých 9 percent je zo sumy 2016+2017 alebo len 2017? Ako sa čerpá presunutá časť z roku 2016?

 4. 4
  sTToka says:

  na jednej strane fajn, ze setrime a mozeme znizovať dlh (ak teda nejaky mame), ale na druhej strane to poukazuje na zle planovanie.
  da sa povedat, ze plan plnime na 9%- cize z naplanovanych 100% za cely rok sme este 91% nesplnili. a to uz mame oktober.
  naco su nam penaze? penaze su obezivo. tak teda nech sa vrcá jak ventilátor a obíhajú. my sceme sluzby, nové cesty, nehrbolate chodníky…..

  • 4.1
   kalkulator says:

   9% je len za pol roka takze spravnejsi nadpis clanku by bol ze radnica v prvom polroku nevycerpala 82% rozpoctu na dany polrok
   predrbany cas na facebooku sa asi do rozpoctu nerata :)

   • 4.1.1
    terazky says:

    Klídek všetko sa stihne, čo nechodíte po meste.Mnoho akcií sa dokončilo po 30.6 a taktieš je to dôsledok, že veľa akcií robí jedna firma a tá nedodží potom termín.Navyše si myslím že uverejnenie tochto článku je len odpútanie pozornosti od netransparentného konania primátora v prípade neschválenej výpožičky pozemku a následne jeho postup v prípade Bronco.Stále postrádam vyjadrenie primátora.

    • 4.1.1.1
     no fakt says:

     mame tu vsakovate terminy splatnosti, termin odovzdania, natahovacky s odovzdanim, a pod, nemoze to byt nahodou len tym.

     Este odpoved na otazku, ci prorodinne orientovana strana bude nicit a rusit vsetky prorodinne orientovane akcie, alebo len tie, ktore organizuje niekto “iny”? Namiesto toho, aby ste pomohli s organizaciou, vybavovanim tych byrokratickych sraciek okolo a zhananim financii sa len ukaze prstom a pluje a pluje, lebo tam nevisel dostatocne velky kriz na tej budke so sirupovou vodou.

     • 4.1.1.1.1
      Jan says:

      Veď to,do júna nebola odovzdaná Olympijska,Halenárska,dvory medzi činžiakmi,školské dvory….a pod.,povieme si to na konci roka.

 5. 5
  Kamil Schultz says:

  Polozim svoju otazku aj tu:
  My, obcania Trnavy, sa akym sposobom mozme presvedcit, ze spol. Bronco primatorom poslane peniaze v plnej vyske naozaj vratila? V dskusii pod clankom o vystupeni poslanca Mraza, to pisal myslim Fuzak, ale jeho slova treba brat s rezervou. Je to mozne overit na nejakom transparentnom ucte? Alebo je mozne zverejnit nejake dokumenty, ktore to preukazu?

  • 5.1
   kalkulator says:

   to je trochu zbytocna otazka pretoze rovnako nemas moznost skontrolovat ani ine transakcie a na to su tam prislusne kontrolne organy a uctovne zakony aby to sedelo…

 6. 6
  Emil Sluk says:

  Detektiv Kamil, presvedcit sa mozes tak ze vylezes z anonymity a pojdes sa opytat na mestsky urad odbor ekonomicky. Alebo aspon posles ziadost podla infozakona a podpises ju pravym menom.
  Lenze ty na to nemas gule ani ti nejde o vratene peniaze. Ty tu len chces rypat zavadzat a podsuvat nezmysly akoze v mene obcanov Trnavy.

  • 6.1
   Kamil Schultz says:

   Co je zle na mojej otazke? Ved sme transparentne mesto. Alebo chceme byt. V com moja otazka zavadza a podsuva nezmysly???

 7. 7
  Tomáš says:

  Kým sa peniaze neprejedia je niekedy lepšie šetriť na väčšie projekty ako miñat na jednorazovky, ktoré nemajú dlhodobý efekt. Určite združujú aj výberové konania. Aj preto je dobré že volebné obdobie je 4 ročné a ukáže sa práca v väčšom celku a nemusi ist o trvaly jav. Takzer na hodnotenie bude budúci rok. Ak si dobre pamätám aj v predchadzajucich obdobiach bolo gro akci posledné dva roky, co zodpovedá aj tomu, že sa treba najprv dohodnúť, premysliet, projektovat a vybrať dodavatelov. Nebolo by spravodlivé povedať, že sa nič nerobí, aj keď je pravda, že sa niekedy zbytočné rozprava o projektoch a vizualizaciach a potom je problém. Ja ako podnikatel prezentujem az keď mam akciu zazmluvnenu. Ale to je o generacii, no môže to zbytocne zatieniť to co sa spravi. Takže do práce.

 8. 8
  brano says:

  Presne Tomáš na Facebooku všetko sa prezentuje a píše skôr ako je vôbec vypísaná súťaž, napr. ozelenenie lávky aj. Keď sú peniaze prečo sa nekosí tak ako je treba a nie podľa nejakého harmonogramu, nehovorím, že nie je nič urobené , ale za to všetko ste platený, pekný deň

 9. 9
  ABB says:

  V Trnave je toľko toho potrebné postaviť, opraviť, modernizovať, že by nestačilo ani sto takých rozpočtov a oni preinvestujú 9% plánovaného rozpočtu 2 roky po sebe? To svedčí o neschopnosti radnice niečo poriadne naplánovať a spochybňuje to kvality prednostky koordinovať jednotlivé odborné pracoviská MsÚ.

 10. 10
  ekonom says:

  Je tu snaha niečo spochybňovať a nasilu kritizovať.
  Ekonomický analfabeti netušia o čom to je, alebo zámerne trepú do vetra.
  Chýbajú tu údaje o rozpracovanosti, rozostavanosti, dodávke služieb a materiálu pred ukončením atď.
  O správnom čerpaní prostriedkov rozpočtu svedčia posledné tri odseky.
  To kedy sa čerpá ktorá kapitola a v akej výške, nie je vôbec dôležité. Na to sú korekcie a aktualizácie. Každá firma na svete koriguje svoj rozpočet podľa aktuálnej skutočnosti.
  Napr. faktúry za Halenársku sa predkladajú po skončení diela, jeho kolaudácie a prevzatí. Nie na začiatku – aby bolo viac percent ! Existuje tzv zádržne, kolaudačná rata a pod. Neznamená to teda, že sa nepracuje.
  Výpovedná hodnota tohoto článku je pod kritiku.
  Žiaľ Gabovu úroveň trnavskí novinári nedokážu preskočiť.
  Ešte by tam autor mohol nakresliť trpaslíkov, aby to bolo komplet.
  Snaživý pokus ale trápny.

  • 10.1
   ABB says:

   Táto úvaha by čiastočne platila, keby tu bolo mesto, jeho rozpočet a investičné akcie prvý rok. Ibaže ta rozpracovanosť projektov, rozostavanosť diela, platba zádržného sú tu už roky rokúce. Ak do konca roka 2016 dosiahli výdavky na investičné akcie mesta 41 percent plánovaného objemu, znamená to, že ak 100% napr. predstavovalo 10 investičných akcii, mesto urobilo iba 4!!! Na druhej strane “Každá firma na svete koriguje svoj rozpočet podľa aktuálnej skutočnosti”, keby mi ekonomický riaditeľ v mojej firme zbytočne rok držal skoro 60% peňazí na akcie, ktorých časový rámec výdajov vôbec neodhadol, tak letí ako špinavé prádlo.

   • 10.1.1
    lesenar says:

    Akurat ze tu sa nic nezadrziava, nijake peniaze. Iba sa nerobi tolko kolko sa naplanovalo a schvalilo v rozpocte.
    Ked sa dokonci akcia sa vyplati a hotovo. Aj my sme to tak mali uz xkrat.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.