reklama

Na poslednom rokovaní aktuálneho zastupiteľstva budú poslanci schvaľovať návrh rozpočtu na rok 2019

Mestskí poslanci budú na poslednej schôdzi zastupiteľstva v aktuálnom volebnom období schvaľovať návrh rozpočtu na rok 2019. Zasadnutie sa uskutoční v utorok 6. novembra v konferenčnej sále radnice so začiatkom o 12. hodine.

Rozpočet na budúci rok je navrhnutý ako vyrovnaný na strane príjmov a výdavkov. Mesto Trnava počíta v roku 2019 s použitím zdrojov vo výške 60,9 milióna eur.

Bežné príjmy majú dosiahnuť 53 miliónov eur, kapitálové príjmy sú navrhnuté vo výške 4,7 milióna, príjmové finančné operácie majú v budúcom roku predstavovať 3,2 milióna eur.

Na strane bežných výdavkov je navrhnutá suma 50,7 milióna eur, kapitálové výdavky majú dosiahnuť 7,7 milióna eur, výdavkové finančné operácie – teda splátky istín úverov – predpokladá mesto v hodnote 2,5 milióna eur.

Pre porovnanie aktuálny rozpočet mesta Trnava na rok 2018 po septembrovej 3. aktualizácii (záverečný účet bude známy vo februári) počíta s vyrovnaným rozpočtom na strane príjmov a výdavkov v sume 71,1 milióna eur.

Ilustračné foto

“V roku 2019 rozpočtujeme vyššiu výšku miestnych daní – navýšenie dane z nehnuteľností o 2,46 % oproti očakávanej skutočnosti roka 2018 vzhľadom na vývoj príjmov z dane z nehnuteľností v roku 2018. Príjem z podielu na dani z príjmov fyzických osôb rozpočtujeme v čiastke o 1,46 % vyššej ako je očakávaná skutočnosť za rok 2018, t. j. vo výške 22,3 milóna eur. Kapitálové príjmy rozpočtujeme o 56,88 % vyššie ako je očakávaná skutočnosť roka 2018 z dôvodu plánovaného predaja budov na Halenárskej ulici, ulici Trhovej 2 a pozemkov pri PSA Peugeot Citroën,” konštatuje sa v dôvodovej správe návrhu rozpočtu predloženom mestským úradom.

Vo výdavkovej časti rozpočtu predpokladá mesto nárast bežných výdavkov na elektrickú energiu na zabezpečenie prevádzky verejného osvetlenia (o 5,73 %), na činnosť zariadení sociálnej starostlivosti a na podporu neverejných poskytovateľov sociálnej starostlivosti (6,26 %), na originálne kompetencie na úseku školstva (12,29 %), na športové aktivity (22,82 %) a na správu športových areálov (13,94 %), na kultúrno-umelecké aktivity a správu kultúrnych zariadení (12,91 %), ako aj na mzdy a odvody s či zabezpečenie mestskej polície (15,95 %).

Výrazný pokles v porovnaní s rozpočtom na rok 2018 predpokladá mesto v oblasti kapitálových výdavkov. Na investičné akcie plánovalo mesto v tomto roku vynaložiť 19,7 milióna eur (skutočnosť k 31. októbru je 4,3 milióna), na rok 2019 predstavuje návrh rozpočtu v oblasti kapitálových výdavkov čiastku 7,7 milióna eur.

Predpokladaná výška dlhu mesta k 31. decembru 2018 predstavuje 15,54 %. Výšku dlhu v roku 2019 očakáva mestský úrad na úrovni 15,12 % vychádzajúc z očakávaných bežných príjmov roka 2018.

V zmysle zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy nesmie výška dlhu prekročiť 60 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho roka. Po dosiahnutí úrovne 50 % dlhu však zákon určuje, aké opatrenia sú povinné samosprávy prijímať a ako zostavovať svoje rozpočty tak, aby sa celkový dlh znižoval.

Ulož ako PDF
Napísal 31. októbra 2018 10:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

12 komentárov pre “Na poslednom rokovaní aktuálneho zastupiteľstva budú poslanci schvaľovať návrh rozpočtu na rok 2019”

 1. 1
  Igor says:

  Výrazný pokles v porovnaní s rozpočtom na rok 2018 predpokladá mesto v oblasti kapitálových výdavkov. Na investičné akcie plánovalo mesto v tomto roku vynaložiť 19,7 milióna eur (skutočnosť k 31. októbru je 4,3 milióna), na rok 2019 predstavuje návrh rozpočtu v oblasti kapitálových výdavkov čiastku 7,7 milióna eur.

  To znamená že LT OĹaNO nás dostala o 60% dole s kapitálovými výdavkami ?
  To je sila – ďakujeme LT :) Turecké hospodástvo

  • 1.1
   Ekonom says:

   Planovane kapitove vydavy na rok 2015 boli pod 5 milionon tak neviem co tu porovnavas. Minuly rok boli okolo 13 upravene na 19. Preklopi sa zaverecny ucet vo februari a tie vydavky sa znova upravia.

  • 1.2
   viktor says:

   Vychádza mi to tak, že budúci rok plánujú investovať menej, ako tohto roku zatiaľ nestihli dočerpať…

  • 1.3
   bebo says:

   A to spískalo Oľano s podriadenou nekompetentnou sektou LT.

 2. 2
  taraj says:

  Skutočnosť k 31.októbru je 4,3 mil.eur.??…Je dokončená Holého ulica?Gejza Dusíka?Vančurova?Mikovíniho?Podľa mňa tam nebola zaúčtovaná ani Starohájska a iné…Ty Turecké hospodárstvo…D

 3. 3
  vlk says:

  Myslím, že rozpočet už mali nechať schvaľovať novému zastupiteľstvu.

 4. 4
  rozpočtár says:

  Najslabší rozpočet Trnavy za posledných 6 rokov. Analfabeti prežrali všetko pred voľbami presne ako politické strany pred nimi. Sú takí istí a ešte horší.
  Mali by na FB oznámiť brovcam svojim fanatikom že na budúci rok vlastne nič nebude. Nemajú ani na súdne trovy s CA. Sekera 175.000 euráčov.
  Štefunko sa bude musieť snažiť. Pekarčík je mimo má na krku Naku. Dá to na splátky.

 5. 5
  Taraj says:

  A zase Kopunek sa ozval…D

 6. 6
  ekonóm says:

  To čo má znamenať prepad kapitálových výdavkov o vyše 60 % ?
  To nerobil ani Stanko. Už teda nebudú cyklochodníky, ani zeleň, ani parkovacie domy, ani cykloveže, ani vnútrobloky, ani ten južný do Modranky ?
  Načo som si kúpil ten sprostý bicykel.
  Ale šak dúče to všetko dal na svoj facebúk aj instagram a brovce to spapali.
  Kto to takto pos..l ? načo tam je viceprimátor Fúzak nemá kalkulačku ?
  Dze sú tí penáze ? Pekarčík má ščúl inakšé starosci to víme.
  A tí ostatní sú tam na čo do počtu a na okrasu ?

  • 6.1
   Panko says:

   Pan ekonooom pockaj si na preklopenie zaverecneho uctu a potom budes mat vsetko pocom tu tuzis.

   • 6.1.1
    vizionár says:

    Mňa preklopilo na chrbát keď som si prečítal ten zúfalý návrh rozpočtu bez koncepcie a bez riešenia vážných problémov. Na to aby dúče vyriešil ťažké problémy nemá ani vedomosti ani schopnosti a jeho poradný tím sú čistí zúfalci.
    Žiaľ Trnavu čakajú ťažké časy.

 7. 7
  Milada says:

  Politbyro sú v podstate chudáci. Spočítajte a vypočujte si ich vystúpenia na MZ alebo verejnosti. Nemajú odvahu ani inteligenciu na závažne riešenia. Nemajú charakter ani osobnú česť.
  Všetko čo svojou špinavou kampaňou zasiali aj zožnú. Tak to chodí.
  V kľude si počkáme.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.