reklama

Pozvánka: Stand-up komédia o bratskom podpichovaní Čecha a Slováka

Kultúrne centrum Malý Berlín otvorí svoj divadelný rok predstavením Čecháčci a Čoboláci, autorskou komédiou dvojice hercov Paľa Seriša a Filipa Tellera.

Obaja sú absolventmi Ateliéru fyzického divadla na JAMU. Inscenácia sa pohybuje na pomedzí stand-up comedy a divadla. Využíva charakteristické prostriedky oboch protagonistov, a to slovnú i pohybovú komiku, tanec, spev či improvizáciu. Diváci môžu typický herecký prejav Paľa Seriša už poznať z predstavení v Dočasnom kultúrnom priestore Berliner.

V komédii sa autobiografické výpovede oboch tvorcov stretávajú s etudami, ktoré rozoberajú vzťahy Čechov a Slovákov. To, že pôjde o hrané vzájomné podpichovanie, ukazuje už samotný názov, ktorý paroduje hanlivé označenia národov bývalého Československa.

Ako vzniklo označenie „čecháčci“ je pomerne jasné, s „čobolákmi“ to také jednoduché už nie je.


Vstupenky na podujatie sú k dispozícii aj online

Označenie pre Slovákov sa ustálilo v hovorovej češtine vďaka kultovému výroku majora Halušku z filmu Čierni baróni: „Čo bolo, to bolo. Terazky som majorom.“

Štipľavá téma so sebou prináša vzájomné porovnávanie a malicherné starosti dvoch blízkych národov, no komédia sa celý čas nesie v priateľskom duchu. Zo skúseností z viacerých českých aj slovenských miest Paľo Seriš dodáva, že publikum sa na tú správnu vlnu vždy rýchlo naladí.

Divadelné predstavenie sa koná v sobotu 2. februára o 19:00 v kultúrnom centre Malý Berlín, ktoré sídli na prvom poschodí meštianskeho domu na Štefánikovej 4.

Vstupenky v predpredajovej cene 7 € sú dostupné len v online predpredaji na stránke MaxiTicket.sk. Na mieste sa budú vstupenky predávať od 18:30 už za cenu 9 €.

Divadelné predstavenie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu Malý Berlín 2019.

Ulož ako PDF
Napísal 1. februára 2019 8:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

14 komentárov pre “Pozvánka: Stand-up komédia o bratskom podpichovaní Čecha a Slováka”

 1. 1
  Mamojka Albert says:

  ked viete ako si všetci starí federáli kupujú tituli v Sládkovičove
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/michal-hasek-sladkovicovo-legislativni-rada-vlady.A190201_104350_domaci_lva

 2. 2
  MB says:

  Tuto istu spravu citam aj na trnava.sk.Kde si mozeme precitat akymi financnymi sumami uz prispelo mesto na akcie Maleho Berlina?

  • 2.1
   Občan says:

   V linku zmluva medzi Trnavským divadlom a Malým Berlínom :
   – výskum publika v TT, získanie dát ohľadom diváckeho správania
   – získané dáta sa použijú na prehĺbenie vzájomnej spolupráce kultivovať kultúrne prostredie TT a regiónu
   Vzhľadom k tomu, že zmluva je podpísaná s dátumom 28.1.2109, bude platná až o 90 rokov, takže si môžeme vydýchnuť, že tento bezvýznamný výskum občania už platiť nebudú, keďže Klembara a Šajgalíkova za 90 rokov už asi v TT ani na svete nebudú.
   https://crz.trnava-vuc.sk/divadlo-jana-palarika-v-trnave/zmluvy/zmluva-c-7/2019/djptt/

 3. 3
  zimné listy says:

  Dobrá komédia bola na Tajovského na Prednádraží kde vo štvrtok na aktivačných prácach hrabali pracovníci hnilé, mokré listy a dávali ich do igelitových sáčkov.
  To bol ešte sneh.
  Myslíte si že osobnosť LL.M to má v hlave v poriadku ?

  • 3.1
   Trnavská jar says:

   Ako Mentálny tréner rozhodne, tak bude! A basta!
   Namiesto novembrového hrabania lístia je januárové alebo februárové hrabanie hnoja. Namiesto jesenného sadenia stromov bude jarné sadenie. Namiesto zimného upratovania chodníkov pre chodcov sa čistia od snehu cyklochodníky.
   Nová krva nové myslenie. Staré zatuchnuté maniere treba rázne vykoreniť.
   To je pravá trnavská jar.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.