reklama

Nový kostol na Prednádraží je už v územnom konaní

kostol_prednadrazie1Rímskokatolícka cirkev – Farnosť Trnava – mesto predložila na stavebný úrad projekt výstavby kostola a farského centra na Botanickej ulici v Trnave. O plánoch postaviť na sídlisku Prednádražie, kde žije približne 12-tisíc obyvateľov, pastoračné centrum, sa hovorí už niekoľko rokov. Cirkev získala ešte v roku 2000 od mesta pozemok na obdobie 199 rokov. Ide o priestory na Botanickej ulici, v susedstve detského domova a budúceho polyfunkčného domu so 151 bytovými jednotkami.
Už pred siedmymi rokmi vznikol pätnásťčlenný tím, ktorého úlohou bolo pripraviť projekt nového kostola. Člen tímu Jaroslav Kralčák zdôvodňoval v roku 2000 potrebu výstavby takto: „Hoci by sa mohlo zdať , že Trnava, nazývaná aj slovenským Rímom, má kostolov dostatok, nie je tomu celkom tak. Jednak preto, že odvtedy, čo prívlastok vznikol sa mesto podstatne rozrástlo, ale aj z dôvodu, že kostoly sú situované do centra a okrajové časti, kde vyrástli sídliská a nové ulice s individuálnou výstavbou, sú od centra veľmi vzdialené.“

Stavebne bude projekt kostola a farského centra riešený tak, že vznikne vnútorné nádvorie s prekrytou chodbou a stĺporadím po obvode. Stavba sa bude realizovať v dvoch etapách – v tej prvej postavia kostol, po jeho dokončení farské – pastoračné centrum. Na Prednádraží tak vznikne nová farnosť, ktorá poskytne priestor veriacim, ale aj mládeži v klubových priestoroch, rovnako aj charitatívnym a spoločenským aktivitám obyvateľov sídliska.
Kostol bude dvojpodlažná budova s galériou, výška kostolnej veže dosiahne výšku 41 metrov a stane sa tak novou dominantou Prednádražia.  Dvojpodlažné bude aj pastoračné centrum, v zadnej časti centra bude vybudované aj športové ihrisko.
V priestoroch Kostola Božieho milosrdenstva sa bude nachádzať celkom 300 miest na sedenie, z toho 220 v hlavnej lodi a 80 na chóruse. Dopravne budú objekty napojené z Botanickej ulice, v areáli vznikne aj 60 parkovacích miest. Celková zastavaná plocha kostola a farského centra bude 1260 m2.
V roku 2000 predpokladali členovia prípravného tímu s nákladmi na výstavbu vo výške 20 miliónov korún. Dokonca bol v tom čase zriadený aj špeciálny bankový účet, kde mohli veriaci prispieť na výstavbu nového kostola. Odvtedy prišlo k výraznému nárastu cien stavebných materiálov a ceny prác, preto je na mieste predpokladať, že reálne náklady budú dnes výrazne vyššie.

Ulož ako PDF
Napísal 20. novembra 2007 23:23. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.