reklama

Trnava má málo moderných obchodných centier

Popredná medzinárodná spoločnosť v oblasti realitného poradenstva DTZ zverejnila koncom marca výsledky prieskumu výmery nových nákupných centier v slovenských mestách. Z pohľadu spoločnosti DTZ Trnava nedopadla práve najlepšie, keď v rebríčku celkovej plochy moderných obchodných priestorov  skončila v rámci Slovenska až na 10. mieste, napríklad za Prievidzou či Pezinkom.

Poradenská spoločnosť DTZ zistila, že na celom Slovensku majú nakupujúci k dispozícii 716 – tisíc metrov štvorcových nákupnej plochy v moderných obchodných centrách.
Z tohto počtu najviac disponibilnej plochy má prirodzene Bratislava, 312 – tisíc m2. Za hlavným mestom nasledujú Košice s 87-tisíc m2, Žilina má 44-tisíc m2  a Nitra 41-tisíc m2. Celkovo 32 – tisíc metrov štvorcových majú v Trenčíne a Poprade, 21 – tisíc metrov v Pezinku, po 18 – tisíc m2 v Prešove a Prievidzi.
Trnava disponuje celkovou plochou 14,5 – tisíca metrov štvorcových nákupnej plochy, mesto Martin má ešte menej, len asi 11 – tisíc m2.
V prepočte disponibilných metrov štvorcových na tisíc obyvateľov skončila Trnava na 9. mieste, keď preskočila Prešov. Z celého Slovenska je v tomto ukazovateli najlepší Pezinok, ktorý má v prepočte na tisíc obyvateľov k dispozícii až 974 m2 plochy v moderných nákupných centrách. Bratislava je druhá s 698 m2, tretí je Poprad s 575 m2. Trnavčania majú na tisíc obyvateľov 207 m2.
Celoslovenský priemer na tisíc obyvateľov je v súčasnosti 132 metrov štvorcových, čo je podľa zistení spoločnosti DTZ v porovnaní s okolitými krajinami stále podpriemerné číslo.
Nemáme detailné informácie o tom, ktoré z trnavských nákupných centier boli zobraté do úvahy, predpokladáme však, že spoločnosť DTZ počítala napríklad s Maxom, Arkádiou a Galériou v Tescu.
V Trnave je v blízkej budúcnosti pravdepodobný nástup ďalších nových obchodných prevádzok. Či už ide o takmer trojmiliardovú investíciu írskeho developera Parker Green do projektu Trnava Park Shopping Centre s 38 – tisíc metrami čistej prenajímateľnej plochy a 120 prevádzkami pri obchvate neďaleko automobilky PSA, ktorú majú začať realizovať v tomto roku, alebo o ďalšie projekty napríklad v obchodnej zóne na Vodárni. Tu sa uvažuje s výstavbou retail parku ako aj veľkým biznis centrom zameraným najmä na administratívu.
Otázkou je, či sa začnú stavebné práce ešte v tomto roku, keďže podľa našich informácií je v stavebnom konaní viacero odvolaní.

Ilustračné foto: Parker Green

Ulož ako PDF
Napísal 31. marca 2008 0:36. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.