reklama

Chcete dať dieťa do škôlky? V Trnave to je problém

skolka2Odbor vzdelávania, športu a kultúry Mestského úradu v Trnave prezentoval na utorňajšom rokovaní mestského zastupiteľstva koncepciu škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trnava.
Rozsiahly materiál sa venoval aj problematike materských škôl a nedostatku voľných miest pre umiestnenie detí na území Trnavy. Na túto tému napísala postreh aj naša čitateľka Marika: “Chcela som dať do škôlky takmer trojročnú dcérku, ale bohužiaľ som neuspela. Majú plné. Pani riaditeľka ma s ťažkým srdcom odporučila na jarný termín. Teraz sa pripravujem na zápis a dúfam, že budem mať šťastie a pre moje dieťa dieťa  sa miesto od septembra nájde.” Rodičov s podobnými problémami a neistotou sú v meste de­siatky.
Nová slovenská legislatíva platná od 1. septembra 2008 znížila maximálne počty detí v jednotlivých triedach. V kategórii 3-4 ročných detí je v súčasnosti možné umiestniť do jednej triedy najviac 20 detí (do 1.9.2008 to bolo 22 detí), 4 až 5-ročných detí môže byť najviac 21 (predtým 24), 5 až 6-ročných 22 (28) a 3 až 6- ročných detí povoľuje zákon ma­ximálne 21 (24). Mesto Trnava má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 19 materských škôl – z toho jedna je súčasťou základnej školy.
“Nový školský zákon znížil počty detí v jednotlivých triedach, čím vznikol problém s umiestnením detí do našich materských škôl. Z toho vyplýva nevyhnutnosť otvorenia novej materskej školy,” uvádza sa v materiáli odboru vzdelávania. Mesto reaguje a od 1. januára 2010 otvorí novú škôlku na Spartakovskej ulici. Bude mať kapacitu 85 detí. Výrazne sa tak zníži počet neumiestnených pred­školákov na území mesta. Stále však zostane, ako vyplýva z prezentácie odboru vzdelávania na mestskom úrade, pomerne značný počet detí, ktoré jednoducho ne­bude kam umiestniť.
Celková kapacita všetkých materských škôl na území Trnavy bude po otvorení nového zariadenia na Spartakovskej ulici 1624 detí. V školskom roku 2009/2010 sa predpokladá, že bez umiestnenia v materskej škole zostane viac ako 184 detí, o rok neskôr toto číslo môže narásť až na 280, v školskom roku 2011/2012 hrozí, že predpokladaný počet neumiestnených detí bude až 295. Do roku 2015 môže chýbať v Trnave až 339 miest pre škôlkárov.
Možnosti riešenia tohto problému vidí Odbor vzdeláania, športu a kultúry MsÚ v Trnave v prijatí nasledovných opatrení: “Zriadenie ďalších materských škôl, vznik nových tried pre deti s odloženou a dodatočne odloženou povinnou školskou do­chádz­kou – v ZŠ, centralizovať deti s od­lo­že­nou školskou dochádzkou do jednej ma­terskej školy, zlučovať MŠ so ZŠ, hľadať legislatívne možnosti zria­denia nultých ročníkov pre deti s od­loženou a dodatočne odloženou po­vinnou školskou dochádzkou, zvýšiť dol­nú vekovú hranicu prijímania detí do materských škôl a vyzvať väčších zamestnávateľov k spo­lupráci pri rie­šení problému s umies­tnením detí do MŠ v kombinácii podnikovo – mestskej materskej školy.”

Ilustračné foto: MŠ Ševčenkova

Ulož ako PDF
Napísal 21. februára 2009 21:47. Článok je zaradený do rubriky: Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.