reklama

Samosprávny kraj bude mať menej peňazí ako čakal

vuc_ttBežné príjmy Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) budú v roku 2009 nepriaznivo ovplyvnené viacerými faktormi, ktoré pria­mo či nepriamo vyplývajú z nepriaznivého hospodárskeho vývoja svetovej, európskej a slovenskej ekonomiky. Ide najmä o pokles hrubého domáceho produktu, pokles zamestnanosti, realizované zákonné zmeny a pripravované zmeny v zákonoch.
V tejto súvislosti samosprávny kraj pripravuje Program úsporných opatrení na rok 2009, ktoré majú predpokladané výpadky v príjmoch zmierniť.
Príjmy do rozpočtu TTSK z prerozdelenia daní z príjmu fyzických osôb spôsobí vďaka novele zákona výpadok v krajskom rozpočte vo výške asi 138 miliónov korún(4,58 mil. eur).
TTSK predpokladá s pomerne výrazným prepadom príjmov aj pre nepriaznivý hospo­dársky vývoj. S tým úzko súvisí zníženie medziročného prírastku hrubého domáceho produktu (HDP) a tým aj nižšie odvody zo štátneho rozpočtu smerom do pokladníc samosprávnych krajov, ale aj miest a obcí. V prípade TTSK  môže prísť k značnému prepadu príjmov. Sekcia hospodárskej stratégie vypracovala dve alternatívy – prepad HDP na 2,4% a zníženie medziročného prírastku HDP o 1,5% oproti predpo­kladom, z ktorých vychádzal rozpočet na rok 2009. Výsledkom sú dva odhady poklesu rozpočtových príjmov: pri prepade HDP na 2,4% o 336 mil Sk (11,16 mil. eur), zníženie prírastku HDP o 1,5% spôsobí výpadok príjmov TTSK v roku 2009 o 489 mil. Sk (16,24 mil. eur). Pri oboch alternatívach sú započítané aj predpokladané výpadky na dani z príjmov fyzických osôb a dani z motorových vozidiel.

Ulož ako PDF
Napísal 31. marca 2009 18:50. Článok je zaradený do rubriky: Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.