reklama

Na Trojičnom námestí pripomína November´89 pamätná tabuľa

„Trnavčania. V novembri 1989 sme na tomto námestí zdvihli svoj hlas proti totalitnému režimu. Nezabudnime. 17. novembra 2009,“ hlása text bronzovej pamätnej tabule, ktorú odhalili v predvečer 20. výročia revolučných udalostí na budove Divadla Jána Palárika v Trnave.

Herec Vladimír Oktavec, jedna z tvárí a hlavných protagonistov „trnavského novembra“ v roku 1989 v príhovore povedal: „Chcel by som poďakovať trnavskej verejnosti za to, že nás vtedy nenechala v štichu, že ľudia prišli na námestie, aby nás podporovali a roznášali iskierky občianskeho vzdoru na svoju pracoviská. Bez toho by som na ten balkón mohol chodiť do súdneho dňa a ten by prišiel pravdepodobne veľmi rýchlo.“ Vladimír Oktavec vyslovil želanie, aby pamätná tabuľa nebola len informáciou, ale aby zostala poctou trnavskej verejnosti, ktorá sa skladá z konkrétnych jednotlivcov a z nich každému prislúcha osobitný podiel.

O akt odhalenia pamätnej dosky sa spoločne podelili župan Tibor Mikuš a primátor Trnavy Štefan Bošnák. „Za to, že tu dnes môžeme stáť, je potrebné poďakovať všetkým tým, ktorí dokázali prekonať strach a nájsť odvahu vystúpiť k davom Trnavčanov a ľudí z okolia. Ja sám som ich obdivoval a držal im palce. Z vlastnej skúsenosti som poznal tvrdosť minulého režimu, ktorý priniesol obrovské obete a prenasledovanie nevinných ľudí. Táto tabuľa je venovaná aj im, neznámym ľuďom, ktorí tvrdo doplatili na bývalý režim,“ uviedol vo svojej reči Š. Bošnák a pripomenul, že praktiky podobné totalitnému režimu sa v náznakoch prejavujú dodnes. „Preto si myslím, že táto pamätná doska by mala byť zároveň výzvou pre všetkých nás, aby sme si uvedomili, že aj v súčasnosti je potrebné za demokraciu bojovať. Demokracia nikomu z neba nespadla, ani nespadne,“ zdôraznil trnavský primátor.


Pamätník v hodnote 1900 eur financovalo zo svojho rozpočtu mesto Trnava, autorom diela je Pavol Čambal.

Ulož ako PDF
Napísal 16. novembra 2009 17:54. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.