reklama

Jeden z najväčších európskych pavúkov sa zabýval aj v Trnave

Nález pavúka vskutku exotického zjavu a na naše pomery aj neobvykle veľkých rozmerov sa podaril zamestnancom istej trnavskej firmy na okraji Trnavy. Pavúka našli v skladových priestoroch firmy. „Len nedávno sme v sklade uložili tovar z Ázie, preto sme sa logicky obávali, či nejde o nejaký v našich končinách neznámy, nebodaj jedovatý druh pavúka,“ opisuje situáciu konateľ firmy pán Roman.

Prostredníctvom informácií z internetu, a napokon aj po konzultácii s odborníkom bolo zrejmé, že v sklade sa zabýval najväčší druh pavúka bežne sa vyskytujúceho aj na Slovensku – Strehúň škvrnitý (Lycosa singoriensis).

„Tento druh žije v našej prírode prirodzene.  V tomto období, keď sa vonku ochladzuje a teploty klesajú, sa sťahuje dovnútra. Pre človeka by nemal byť nebezpečným, ale – samozrejme – netreba ho zbytočne dráždiť,“ informoval Peter Pástor zo spoločnosti Viperfarm, s.r.o.

Strehúň obýva viaceré európske krajiny, na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje v južnejších okresoch, po prvý raz ho tu pozorovali asi pred sto rokmi.

Obýva nory, nevytvára siete, loví prenasledovaním alebo skokom. Dospelý jedinec dorastá do veľkosti asi 7 centimetrov, tento konkrétny exemplár mohol byť len o niečo málo menší.

V samotnej Trnave a blízkom okolí máme potvrdených niekoľko výskytov Strehúňa. Viacero kusov bolo zaregistrovaných napríklad v priestoroch automobilky PSA Peugeot Citroen, ale aj v Bielom Kostole.

Ako nám povedal Ivan Kollár, tento druh pavúka videl vo svojej garáži. „Odkedy sa u nás zabýval, už nepočujeme z garáže svrčky. Pravdepodobne mu poslúžili ako pochúťka,“ prehodil s úsmevom.

Strehúň škvrnitý je na Slovensku zákonom chráneným druhom. Podľa P. Pástora zo spoločnosti Viperfarm, po náleze pavúka najlepšie urobíte, ak ho odložíte niekde v prírode.

Ulož ako PDF
Napísal 21. novembra 2009 1:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Jeden z najväčších európskych pavúkov sa zabýval aj v Trnave”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.