reklama

Jeden z najväčších európskych pavúkov sa zabýval aj v Trnave

Nález pavúka vskutku exotického zjavu a na naše pomery aj neobvykle veľkých rozmerov sa podaril zamestnancom istej trnavskej firmy na okraji Trnavy. Pavúka našli v skladových priestoroch firmy. “Len nedávno sme v sklade uložili tovar z Ázie, preto sme sa logicky obávali, či nejde o nejaký v našich končinách neznámy, nebodaj jedovatý druh pavúka,” opisuje situáciu konateľ firmy pán Roman.

Prostredníctvom informácií z internetu, a napokon aj po konzultácii s odborníkom bolo zrejmé, že v sklade sa zabýval najväčší druh pavúka bežne sa vyskytujúceho aj na Slovensku – Strehúň škvrnitý (Lycosa singoriensis).

“Tento druh žije v našej prírode prirodzene.  V tomto období, keď sa vonku ochladzuje a teploty klesajú, sa sťahuje dovnútra. Pre človeka by nemal byť nebezpečným, ale – samozrejme – netreba ho zbytočne dráždiť,” informoval Peter Pástor zo spoločnosti Viperfarm, s.r.o.

Strehúň obýva viaceré európske krajiny, na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje v južnejších okresoch, po prvý raz ho tu pozorovali asi pred sto rokmi. Obýva nory, nerobí siete ale loví prenasledovaním alebo skokom. Dospelý jedinec dorastá do veľkosti asi 7 centimetrov, tento konkrétny exemplár mohol byť len o niečo málo menší.

V samotnej Trnave a blízkom okolí máme potvrdených viacero výskytov Strehúňa. Viacero kusov bolo zaregistrovaných napríklad v priestoroch automobilky PSA Peugeot Citroen, ale aj v Bielom Kostole.

Ako nám povedal Ivan Kollár, tento druh pavúka videl vo svojej garáži. “Odkedy sa u nás zabýval, už nepočujeme z garáže svrčky. Pravdepodobne mu poslúžili ako pochúťka,” prehodil s úsmevom.

Strehúň škvrnitý je na Slovensku zákonom chráneným druhom. Podľa P. Pástora zo spoločnosti Viperfarm, po náleze pavúka najlepšie urobíte, ak ho odložíte niekde v prírode.

Ulož ako PDF
Napísal 21. novembra 2009 1:09. Článok je zaradený do rubriky: Spoločnosť. RSS 2.0.


INZERCIA

8 komentárov pre “Jeden z najväčších európskych pavúkov sa zabýval aj v Trnave”

 1. 1
  peťa says:

  možem potvrdiť, aj u nás v zavare sme na takýto pekný kúsok narazili niekedy v minulom roku. skoro nás porazilo, našli sme ho v letnej kuchynke :)

 2. 2
  maros says:

  dufam ze panovi ivanovi nezozerie colta

 3. 3
  Majo says:

  Dnes ráno som sa stretol s týmto pavúkom…a to bývam pod Tatrami :)

 4. 4
  džula says:

  som z Bratislavy – mestská časť Petržalka(Trnava len toť za rohom) a stretnutie s týmto fešákom som osobne zaznamenala už dva krát. druhý krát to bolo priamo v bráne nášho domu, skoro som skolabovala. kamarát Andrej býva v časti Nové mesto (BA) a našiel ho DOMA NA STENE NAD POSTEĽOU. tiež mu nebolo všetko jedno, keď ho bral do guče servítok a vyhadzoval von oknom…

 5. 5
  Nemko100 says:

  Mám z nich klaustrofóbiu bŕŕ….hnus :(

 6. 6
 7. 7
  duch svaty says:

  ja som minule v jeden den stretol na ulici kolesika, martvona, jarjabka a fresa. to bol den…radsej stado tychto pavukov

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.