reklama

Na podanie priznania k dani z nehnuteľnosti zostáva už len pár dní

Pre všetky fyzické a právnické osoby, ktoré v roku 2009 kúpili byt, pozemok, dom či inú nehnuteľnosť, vyplýva povinnosť podať do 1. februára daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Rovnaká povinnosť plynie podľa zákona každému, kto v minulom roku zdedil nehnuteľný majetok alebo sa v priebehu minulého roka zmenili skutočnosti, ktoré sú podľa zákona dôležité pre daňovú povinnosť.
Daňové priznanie je potrebné podať osobne na podateľni Mestského úradu v Trnave alebo v Kancelárii prvého kontaktu na Trhovej ulici.
Sadzby dane z nehnuteľností sa na území mesta Trnava ani v mestskej časti Modranka nemenia už druhým rokom. V porovnaní s ostatnými krajskými mestami sa výška daní pohybuje v strede tabuľky, teda nepatrí medzi najvyššie, ale nie sú ani najnižšie.

Najviac daňovníkov bude platiť daň z bytov. Tá je v Trnave stanovená na 0,232 eura za každý začatý meter štvorcový. Za priemerný trojizbový byt tak zaplatí daňovník približne 16 eur. Rovnaká sadzba platí pre rodinné domy.

Za nebytové priestory je sadza určená Všeobecne záväzným nariadením mesta Trnava 1,825 eura/m2, za garáž postavenú mimo obytného domu zaplatíte sadzbu 0,962 eura/m2, garáž ako nebytový priestor má sadzbu 0,232 eura/m2.
Majitelia záhradných a rekreačných chatiek zaplatia za meter štvorcový 0,597 eura.
Sadzby ostatných daní zo stavieb na území mesta Trnava (výber, cena za každý začatý m2):
• priemyselné stavby, stavby slúžiace energetike,stavby slúžiace stavebníctvu, stavby využívané na skladovanie vlastnej produkcie vrátane stavieb na vlastnú administratívu – 2,921 eura
• stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky, stavby pre vodné hospodárstvo, stavby využívané na skladovanie vlastnej pôdohospodárskej produkcie vrátane stavieb na vlastnú administratívu – 0,232 eura
• stavby na ostatné podnikanie a na zárobkovú činnosť, skladovanie a administratívu súvisiacu s ostatným podnikaním a so zárobkovou činnosťou – 2,921 eura.

Pri ornej pôde je základom dane suma 0,9075 eur/m2, sadza dane je určená vo výške 0,50%. Za stavebné pozemky v katastri mesta zaplatia ich majitelia daň vo výške 0,69% z určenej hodnoty pozemku vo výške 53,11 eur/m2, v Mestskej pamiatkovej rezervácii je sadzba dane 2,63%. Pri záhradách v katastri mesta tvorí základ dane čiastka 5,31 eur/m2, sadzba je 0,63%.

VZN č. 316 o dani z nehnuteľnosti podrobne rieši aj možnosti zľavnených sadzieb. Podrobne si ho môžete preštudovať na internetovej stránke www.trnava.sk alebo stiahnuť priamo TU.

Daň z nehnuteľností je potrebné zaplatiť do 15 dní od dňa nadobudnutia právoplatnosti platobného výmeru.
Jestvujú aj výnimky. Tie sa vzťahujú najmä na tých daňovníkov, ktorých platby daní sú vyššie.
Platí, že ak ročná daň vyrubená právnic­kej osobe nepresahuje 166 eur a fyzickej osobe nepresahuje 16 eur, je splatná naraz do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti platobného výmeru.  Ďalšie termíny na zaplatenie dane sú stanovené na 30. septembra resp. 30. novembra.
Viac informácií získate v Kancelárii prvého kontaktu v budove Mestského úradu na Trhovej ulici 3 v Trnave.

© poko.sk

Ulož ako PDF
Napísal 22. januára 2010 21:54. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.