reklama

MTT má istotu analógovej frekvencie len do konca roku

Spoločnosť Towercom, ktorá na Slovensku prevádzkuje digitálne vysielanie, začala s postupným vypínaním analógových vysielaní lokálnych televízií. V blízkej dobe prídu o možnosť tradičného šírenia signálu vzduchom napríklad televízie v Medzeve, Veľkom Krtíši či Martine a okolí.

Zatiaľ neistá je situácia v Trnave. Mestská televízia (MTT) má podľa slov riaditeľa Petra Chmelu istotu terestriálneho vysielania len do konca tohto roku.

„Čakáme na rozhodnutie Rady pre vysielanie retransmisiu. Oficiálne disponujeme povolením na používanie súčasných frekvencií do konca roku 2010. Očakávame však, že lehota bude predĺžená. Máme predbežný prísľub o pokračovaní vysielania v analógu o ďalší jeden rok,“ konštatuje P. Chmela.
MTT v súčasnosti vysiela signál pre Trnavu a približne dve desiatky okolitých okolí. Ak by po 1. januári prišlo k vypnutiu analógového vysielania, možnosť sledovať MTT by stratili nielen obyvatelia okolitých obcí, ale aj väčšina Trnavčanov.

Televíziu si v súčasnosti môžu naladiť len abonenti dvoch operátorov – UPC a SWAN-u. Podľa odhadov ide približne o 7500 domácností.

Situáciu by mohol vyriešiť vlastný digitálny vysielač. Náklady na jeho zakúpenie predstavujú asi 50 až 60-tisíc eur. Tieto peniaze MTT nemá a nie sú ani vyčlenené vo výdavkovej časti navrhovaného rozpočtu mesta na budúci rok,“ pripomína Chmela.

Tlačový tajomník mesta Trnava Pavol Tomašovič tvrdí, že rozhodnutie o zakúpení digitálneho vysielača bude na poslancoch nového mestského zastupiteľstva. „V rozpočte na rok 2011 bude priestor na prípadné operatívne riešenie takejto situácie. Myslím si, že v prípade potreby je možné vysielač pre digitálne šírenie signálu zakúpiť aj na splátky či spolupodieľať sa na financovaní zariadenia s okolitými lokálnymi televíziami,“ hovorí.

Mesto Trnava si vie podľa Tomašoviča predstaviť aj užšiu spoluprácu s poskytovateľmi káblových televízií. Riešením by mohlo byť napríklad vyhradenie jedného kanála na prezentáciu spravodajských blokov v pravidelnom čase niekoľkokrát za týždeň. „Zostávajúci čas by mohli operátori využívať napríklad pre vysielanie infokanála,“ myslí si P. Tomašovič a pripomína, že za úvahu stojí aj možnosť internetového vysielania Mestskej televízie.

„Pôsobenie a fungovanie MTT bude témou pre poslancov zvolených v novembrových komunálnych voľbách. Nechceme si robiť ilúzie, že takáto lokálna televízia dokáže vysielať 24 hodín. Rovnako je zrejmé, že nedokáže konkurovať komerčným televíziám. Na druhej strane formou regionálneho a menej komerčného spravodajstva poskytuje protiváhu celoplošným televíziám, ktoré veľa priestoru pre lokálne spravodajstvo neposkytujú. Aj preto je vysielanie lokálnych televízií opodstatnené a verím, že zostane zachované aj do budúcnosti,“ uzavrel tlačový tajomník mesta Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 21. októbra 2010 16:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.