reklama

Sneh z trnavských ulíc dnes odpratávalo 33 ľudí a 11 mechanizmov

Snehová nádielka, ktorá priniesla do nášho regiónu v priebehu utorka a stredy asi 15 cm nového snehu, zásadné problémy v doprave doteraz nespôsobila.
Diaľnica D-1 je v týchto chvíľach (26.1. 13:36) podľa správy portálu zjazdnost.sk mokrá a bez snehu, v regióne je tradične najproblémovejším úsekom prejazd Bielou horou v smere na Senicu. Slovenská správa ciest v stredu popoludní upozorňovala, že na ceste je asi 1 cm kašovitého snehu a nutné je zimné obutie.

Hlavné cestné ťahy v meste Trnava (Hospodárska, Rybníková, Hlboká, Kollárova…) boli v stredu popoludní väčšinou mokré, miestami pokryté kašovitou vrstvou snehu. Ten sa pri teplotách okolo bodu mrazu drží najmä na menej frekventovaných komunikáciách.

Podľa informácií Gabriely Slamkovej z referátu dopravy a cestného hospodárstva MsÚ v Trnave je dnes v službe 33 pracovníkov a 11 mechanizmov. S odpratávaním snehu na území Trnavy začali o 2. hodine ráno.  “Spoločnosť TT-Komfort má v službe 16 ručných pracovníkov a šesť vodičov s technikou, .A.S.A. Trnava vyčlenila šiestich ručných pracovníkov a 5 vodičov s technikou. Ruční pracovníci vykonávajú odpratávanie snehu na ostrovčekoch na križovatkách, prechodoch pre chodcov, autobusových zastávkach, niektorých chodníkov, ktoré sa nedajú prehrnúť malým strojom,” priblížila G. Slamková.

Odpratávanie snehovej nádielky bude dnes pokračovať až do večerných hodín, vo štvrtok ráno v skorých ranných hodinách je naplánované dočistenie parkovísk v centre. “V priebehu zajtrajška budú pracovníci TT-Komfortu a spoločnosti .A.S.A. pokračovať v dočisťovaní v lokalitách a priestoroch, kde si to bude vyžadovať situácia. Ide najmä o komunikácie, schodiská či zastávky MHD,” pripomenula.

Čistenie komunikácií od snehu určuje operačný plán zimnej údržby. Miestne komunikácie – ulice sú rozdelené do troch kategórií podľa poradia dôležitosti z hľadiska dopravného zaťaženia. Zimná údržba sa začína I. etapou, potom nasleduje II., a podľa potreby aj III. etapa.
Operačný plán zimnej údržby miestnych komunikácií a chodníkov v meste trnava pre zimnú sezónu 2010 – 2011 si môžete prečítať na tejto stránke.

Fotogaléria (streda 26. januára 2011):

Odŕňač vytvoril na Trojičnom námestí cestičky pre chodcov

Pracovníci firmy .A.S.A. pri odpratávaní snehu z priestoru autobusovej zastávky na Vansovej

Situácia na Tulipáne krátko popoludní. Cesta neprehrnutá, ale bez problémov prejazdná

Väčšina bočných uličiek na Spiegelsaale bola odhrnutá


Hospodárska ulica okolo 13. hodiny

Tradičný problém: betónové pätníky, ktoré zabraňujú vjazdu na chodník si ľahko nevšimnete aj bez toho, že by bola na krajnici vrstva snehu.


Ulož ako PDF
Napísal 26. januára 2011 15:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

17 komentárov pre “Sneh z trnavských ulíc dnes odpratávalo 33 ľudí a 11 mechanizmov”

 1. 1
  vlaDyka says:

  A nie sú tie betónové pätníky súčasťou chodníka, o ktorý sa má (tiež) niekto “starať” ? Na zábere je zrejmé, že chodník je pod snehom – bez odhrnutia (bohužiaľ, ako vždy)….a teda aj tie pätníky (detto). Alebo je to inak ?
  Ja som dnes videl na iba karavánu traktorových pluhov, ktoré prešli počas dňa 2x ale IBA po vozovke. Ku chodníkom sa tuším nedostal nikto – pokiaľ ich teda neodpratával nejaký ten “lokalpatriot” ;)
  Ale inak – vďaka za fotoreportáž !

  • 1.1
   miko says:

   no mam pocit ze o prilahly chodnik sa ma postarat majitel nehnutelnosti. v tomto pripade co spominas ide tusim o frantiskansku ulicu a budovu ktora patri cirkvi. takze postarat sa maju oni, tak ako ini majitelia budov. alebo sa mylim?

  • 1.2

   Cestný zákon:
   § 9
   Zabezpečenie zjazdnosti a schodnosti

   (2) Závady v schodnosti priechodov pre chodcov na miestnych komunikáciách a prejazdných úsekoch ciest cez obce, ako aj závady v schodnosti miestnych komunikácií určených výhradne pre chodcov, sú povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií. Závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom.
   (3) Rozsah povinností uvedených v odseku 2 upravujú s prihliadnutím na miestne pomery obce svojimi všeobecne záväznými nariadeniami.

   VZN mesta Trnava:
   “Vlastníci, užívatelia príp. správcovia priľahlých nehnuteľností, Správa mestského majetku, správcovské spoločnosti, bytové družstvo ako i všetky organizácie, inštitúcie a súkromní podnikatelia sú povinní zabezpečiť odpratanie snehu z chodníkov pred ich budovami, ktoré sú v ich vlastníctve resp. v prenájme. Zároveň sú povinní zabezpečiť posyp chodníkov v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok.”

 2. 2
  peter says:

  Vcera na druzbe som nepochopil jednu vec. Cesta zapratana snehom, traktor predomnou si veselo ide s radlicou hore.To iste po chvili,dalsi traktor oproti nam a radlica hore. Oni tam maju tie radlice pripevnene iba na okrasu?

 3. 3
  marsy says:

  a nemyslíš, že by to mohli byť stroje inej firmy, nie tej, ktorá má to miesto, kde práve boli čistiť. nemohli sa len presúvať z jedného miesta na druhé?

 4. 4
  LOLOFON says:

  nesuvisi to priamo s tymto clankom, len clovek , ked vidi co dokazali “cisti” ludia na bratislavskom magistrate “vid pan Durkovsky” urobit s mestom vo vedomi uprimnosti, cestnosti, transaarentnosti, a daslsich cnosti tychto ludi- co sa za par rokov objavi v Trnave. su to ti isti ludia a strana, ako tu ?

  • 4.1
   teo says:

   No ti isti urcite nie. Teraz mate Vy cerveny oboch zastupcov primatora a este aj vacsinu v mestskom zastupitelstve… asi tak :(

 5. 5
  LOLOFON says:

  ked niekto slusne vyjadri obavu je automaticky cereveny ? vravi sa ze len hlupak vidi svet cierno , alebo bielo. Tak isto nedeli ludi na cervenych a modrych. Ale presviedcam sa , ze vo Vasom pripade pan Teo a ludi podobnych to tak asi bude. Takze sa len potvrdzuje ze ta obava je opravnena. a tozacina ludi desit a frustrovat.

  • 5.1
   teo says:

   Fakt ? no podla mna volebna ucast v meste jasne ukazala ako sa ludia obavaju a ako su frustrovany…
   Pocet volicov, ktorym boli vydane obalky vo volbach 2006…..16407
   Pocet volicov, ktroym boli vydane obalky vo volbach 2010…..16316
   Rozdiel…… -91 volicov.
   Cisla nepustia… takze aka obava a frustracia ???
   A co sa tyka prvej casti Vasho prispevku tak tiez neviem o aku obavu sa jedna.
   Lebo ak ma niekto vacsinu v MZ a dvoch zastupcov primatora je jeasne ze podla platneho zakona
   je primator Butko za KDH len figurkou v rukach bolsevika.
   Ale nech sa cerveny predvedu… Uz teraz sa tesim na ten volebny odpocet strany SMER a jej kumpanov na cele s panom Stankom.

 6. 6
  LOLOFON says:

  Ja som to myslel inak. Suhlas s cervenym Bolsevikom. Vieme kto je pan Stanko a ista cinnost v Seredi, ktora sa neriesila. Ja som skor myslel, ze to rozdelovanie na Nasi a Vasi je v podstate chore. Jedni nadavaju na druhych, ale v podstate je to to iste len v inom kabate. Kamos nahana kseft kamosovi za proviziu. jedni vravia, ze su svati a su taki isti pritom, ako ti bolsevici. mali by sa rozlisovat konkretni ludia a nie skupinovo sa delit a hrat na vlastny prospech. Vsetko. Poor investoval do svojich ludi a investiciu bude chciet aj zo ziskom. To je jasne. Na prazden slova sa vsak obracaju gesta a frazy , ked sa poukazuje na bolsevika, ked modri robi ato iste. tak to bolo myslene.

  • 6.1
   teo says:

   No bolsevik a modri urcite nerobia to iste… a ako sa da kamaratom pomahat nam sucasne vedenie urcite predvedie v takom rozsahu o akom sa nam doteraz ani nesnivalo… Ono to potrebuje len cas aby sa zorientovali v tom co vsetko sa da tunelovat. A ze zacali dost okato hovorit nemusim. Staci ze sa pan Stanko rozvaza na Passate s veeeeelkym napisom AUTOCOMODEX. Skuste hadat ktora firma bude coskoro dodavat nove sluzobne auto pre pana viceprimatora ? Citroen C4 je vraj pod jeho uroven….

 7. 7
  dada says:

  to už ako sa môže zvrtnúť téma odpratávania snehu, až k politike???

 8. 8
  vlaDyka says:

  …tak ja skúsim premostiť : Pokiaľ si niekto svoj Passat neobije na snehom zaprataných prekážkach na snehom zaprataných chodníkoch, ktoré určite niekto odpratávať má (ako poko vyššie uvádza), budeme sa aj naďalej iba plieskať po čele.

 9. 9
  korewqa says:

  NOVÝ ČESKÝ VYNÁLEZ: Silkot 70-80 s dvojčlennou posádkou dokáže opraviť výtlk za 10 až 15 minút. Stroj stojí okolo 2 milióny českých korún. K opravám stroj využíva ojedinelú technológiu tepelného spracovania odpadu, vznikajúceho pri brúsení asfaltových vozoviek, ktoré obce vyvážajú na skládky. Od nápadu k realizácii uplynulo zhruba päť rokov. Najdôležitejšími súčasťami stroja sú ohrievací zásobník na 1,1 metra kubického recyklátu a zadné sklopné nahrievacie čelo, dovážané z USA. A ako celý proces opravy výtlku vyzerá? V zásobníku sa recyklát za tri až päť hodín vopred zahreje na potrebných 150 až 160 stupňov Celsia. Po príjazde na miesto sa zo stroja spustí zahrievacie čelo, ktoré nahreje výtlk i jeho najbližšie okolie rovnako na 150 až 160 stupňov. Recyklát zo zásobníku sa potom do výtlku nasype a dokonale zhutní vibračným valcom. Opravovať takto vedia až 15 centimetrov hlboké diery. Po ďalších desiatich minútach už cez opravené miesto môžu bez problémov jazdiť autá. Opravené miesto by malo vydržať tri roky. Bežná rýchlooprava vydrží maximálne rok a je trikrát drahšia. http://www.siltek.cz

  Pro menší lokální opravy nemá silkot podle Jakoubka v ČR technickou ani ekonomickou konkurenci. „Svým zákazníkům tak můžeme na provedené práce dávat i dvouletou záruku. Za metr čtvereční, tedy v podstatě za opravu jednoho výtluku, si během roku účtujeme 500 korun, a teď v zimě kolem 600 Kč,“ upřesnil Jakoubek.
  http://www.mojevideo.sk/video/7fef/diery_z_ciest_zmiznu_za_niekolko_minut.html

 10. 10
  VlaDyka says:

  Ešte jednu otázku “do pléna” mám… (i keď odpoveď tuším a predpokladám) : Kto a kedy bude konečne upravovať aj (obslužné ?) komunikácie na sídliskách, ak vôbec ? Patria vôbec tieto do niekoho správy ? (Viem, že áno – len to tak nevyzerá) Má sa aj o ne niekto starať, odpratávať sneh a posypovať ?
  Lebo takmer na každej “medzipanelákovej” ceste, či parkovisku pred bytovkou je vyhladená a vyšmýkaná/vyjazdená vozovka, na ktorej sa šmýka jedna radosť (pomedzi tie často akoby voľne pohodené autá). Veď aj tá “správcovská” (pri BD a OV) či majiteľská (pri RD) údržba chodníkov ten sneh a ľad posunie iba na komunikáciu či parkovisko – a tam to ostane to najbližšieho odmäku.
  Keď už teda preskočili jesennú údržbu a nechali ten bordel premiešať zo snehom a zamrznúť, môže…čo môže – má sa o toto tiež niekto starať ? A bude vôbec ?

  • 10.1
   dada says:

   Veru, to je pravda, aj napríklad pri takej “Tácke” na Prednádraží, je cesta hneď vedľa zelovocu, na ktorej je hrubá vrstva sypkého zmrznutého snehu, dôchodcovia sa tu brodia a šmýkajú, pritom by sa to krásne dalo odhrnúť, tými malými chodníkovými autíčkami. A tie teraz myslím niekde stoja, tak neviem prečo nemôžu priebežne tie cesty skontrolovať…A celkovo ten výjazd áut od činžiakov na B.Smetanu a od toho nového bytového domu je problematický, snád sa niekedy s tým ráta, že sa tam urobí nejaká normálna cesta, pretože sa chodí autami po chodníku, alebo chodci chodia po ceste???

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.