reklama

Trnavčanku Duchoňovú nominovali na slávne ceny Grammy ako prvú Slovenku

Trnavčanka Lucia Duchoňová sa stala vôbec prvom Slovenkou, ktorá získala nomináciu na americkej hudobnej akadémie na cenu Grammy. Akademici nominovali trnavskú mezzospopranistku v kategórii najlepší klasický vokálny výkon za album Turina: Canto A Sevilla. Nahrávka so skladbami španielskeho skladateľa Joaquína Turinu vznikla v spolupráci s nemeckým orchestrom NDR Radiophilharmonie.

Duchoňová sa vyhlásenia udeľovania 53. cien Grammy v Los Angeles zúčastnila osobne. Pozlátený gramofón za triumf v tejto kategórii síce Trnavčanka napokon nezískala, už nomináciu  na najprestížnejšie hudobné ocenenie na svete však možno považovať za obrovský úspech a ocenenie jej práce.

Úspešný album L. Duchoňovej

Foto: Hänssler-CLASSIC

Lucia pracuje najmä v Nemecku. Často vystupuje aj v rodnej Trnave – naposledy sa tu predstavila v rámci vianočného koncertu spolu so súborom Cantica nova v priestoroch kostola sv. Jakuba.
Speváčka študovala spev na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave, neskôr na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. V súčasnosti nemá stály angažmán, vystupuje na mnohých projektoch s viacerými poprednými hudobnými telesami.

V roku 1998 založila a dodnes vedie vokálne združenie Kruhy, ktoré sa venuje jazzovým, swingovým, popovým a a cappella aranžmánom. V Trnave spoluorganizuje aj medzinárodný a cappella festival Zoom+, prezentujúci vokálnu hudbu v širokom spektre od renesancie až po rock.

VIDEO – vystúpenie L. Duchoňovej so súborom Cantica nova (od 7.48 min)

Ulož ako PDF
Napísal 14. februára 2011 11:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.