reklama

Exkluzívne: pohľad do vnútra Katedrály sv. Jána Krstiteľa

Vďaka pochopeniu predstaviteľov Trnavskej arcidiecézy, ochote organistu Petra Vymazala a iniciatíve Michala Žitníka sme sa dostali na miesta, ktoré na vlastné oči videlo len veľmi málo ľudí.

Preskúmanie zákutí Katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa v Trnave je takmer neopakovateľným a určite nezabudnuteľným zážitkom. A sprievodný komentár 26-ročného organistu Petra Vymazala, ktorý pozná katedrálu ako vlastnú dlaň, a podľa toho aj fundovane dokázal odpovedať na mnohé naše otázky, prispel k ešte plnšiemu zážitku z tejto výnimočnej návštevy chrámu zo 17. storočia.

Ťažko opisovať pocity a dojmy, ponúkame vám niekoľko fotografií, ktoré vznikli v oboch vežiach katedrály, pod strechou lode, priamo nad klenbovým stropom, ako aj v samotnom interiéri Katedrály sv. Jána Krstiteľa.

Katedrála svätého Jána Krstiteľa v Trnave je prvou monumentálnou štýlovo a slohovo čistou sakrálnou stavbou raného baroka na Slovensku. Chrám postavili trnavskí jezuiti na základoch zbúraného stredovekého kostola a kláštora dominikánov. Donátor kostola, palatín Mikuláš Esterházi, zveril jeho výstavbu talianskym majstrom Antoniovi a Pietrovi Spazzovcom v roku 1629. Hlavný oltár s tabernákulom a kazateľnicu zadali v roku 1637 viedenskému rezbárovi Baltazárovi Knillingovi.
Dvojvežový jednoloďový chrám s rovným uzáverom svätyne má dĺžku 61 m, šírku 28,1 m a výška lode a svätyne je 20,3 m. Výtvarnú výzdobu klenby chrámu vytvoril v rokoch 1699 –  1700 taliansky sochár Pietro Antonio Conti a rakúski maliari Carl Ritzch a Franz Iohanes Graffenstein. Prvé tri bočné kaplnky z východnej strany kostola na západnú sú v rokoch 1639 – 1655 vytvorené  talianskymi  sochármi Giovanim B. Rossom a Giacomom Torninim.
V roku 1977 pápež Pavol VI. ustanovil Trnavu za sídlo arcibiskupstva. O rok neskôr bol chrám sv. Jána Krstiteľa vyhlásený za katedrálu pápežom Jánom Pavlom II. Významným medzníkom v jeho existencii bola i návšteva Jána Pavla II. v roku 2003. (Zdroj: Trnavská arcidiecéza)

VIDEO:

V posledných rokoch boli zreštaurované všetky bočné kaplnky. V súčasnosti prebieha záverečná etapa komplexného reštaurovania výtvarnej výzdoby klenby Katedrály sv. Jána Krstiteľa pozostávajúca z reštaurovania bohatej štukovej výzdoby od významného talianskeho umelca Pietra Antonia Contiho.
Nástenné maľby, ktoré tvoria vizuálne najdominantnejšiu súčasť valenej klenby kostola sú dielom rakuských umelcov Carla Ritzcha a Franza Iohanesa Graffensteina. Komplexné reštaurovanie výtvarnej výzdoby klenby kostola, trvajúce štvrtý rok, bude ukončené v decembri roku 2011.

FOTOGALÉRIA (36 fotografií):

Ulož ako PDF
Napísal 6. mája 2011 3:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Exkluzívne: pohľad do vnútra Katedrály sv. Jána Krstiteľa”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.