reklama

Unikátnu kryptu pod Katedrálou sv. Jána Krstiteľa sprístupnili verejnosti

Trnavská arcidiecéza sprístupnila pre širokú verejnosť podzemné priestory pod Katedrálou sv. Jána Krstiteľa. Jedinečnú príležitosť navštíviť pomerne rozsiahlu a unikátnu kryptu s pozostatkami pod chrámom využili na Sviatok všetkých svätých desiatky Trnavčanov.

Krypty sa nachádzajú pod všetkými trnavskými kostolmi. Najvzácnejšou z nich je práve tá v Katedrále sv. Jána Krstiteľa. Sprístupnená býva len ojedinele pri zvláštnych príležitostiach.

Pod Katedrálou našlo miesto posledného odpočinku množstvo kňazov

„Krypta je miestom odpočinku všetkých kňazov – jezuitov, ktorý v Katederále pôsobili. Dominantný priestor patrí hrobke rodiny palatína Esterházyho, ktorý bol donátorom mesta Trnava, Trnavskej univerzity, aj Katedrály,” poznamenal organista Katedrály Peter Vymazal.

Posledné uložené pozostatky v krypte patrili Mons. Petrovi Dubovskému (zomrel v roku 2008) a Mons. Pavlovi Hnilicovi, ktorý zomrel pred piatimi rokmi. Krypta je tiež miestom posledného odpočinku jezuitského kňaza, misionára a mučeníka Jána Simonidesa.

Hrobka rodiny donátora mesta palatína Esterházyho

Pokoj tejto krypty bol v sedemdesiatych rokoch 20. storočia porušený. Páchatelia, ktorých neskôr odhalili a odsúdili, nenávratne rozbili vzácne sarkofágy rodiny Esterházyovcov a rozmetali niektoré z ostatkov.

Až do 8. novembra sú sprístupnené krypty v Bazilike sv. Mikuláša, kostole sv. Anny, rovnako tak u františkánov v kostole sv. Jakuba.

Harmonogram:

Bazilika sv. Mikuláša
– od 1.11. do 8.11. od 7.30 do 19.30

Kostol sv. Jakuba, františkáni
– od 1.11. do 8.11. vždy večer po svätej omši od 19.30

Kostol sv. Anny
– vždy po svätej omši – pondelok až piatok (1. až 4. novembra, 7. a 8. novembra) od 12.30 do 13.15
– v sobotu a nedeľu 5. a 6. novembra od 7.45 do 8.30

Fotogaléria z krypty v Katedrále sv. Jána Krstiteľa:

Ulož ako PDF
Napísal 1. novembra 2011 14:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Unikátnu kryptu pod Katedrálou sv. Jána Krstiteľa sprístupnili verejnosti”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.