reklama

Unikátnu kryptu pod Katedrálou sv. Jána Krstiteľa sprístupnili verejnosti

Trnavská arcidiecéza sprístupnila pre širokú verejnosť podzemné priestory pod Katedrálou sv. Jána Krstiteľa. Jedinečnú príležitosť navštíviť pomerne rozsiahlu a unikátnu kryptu s pozostatkami pod chrámom využili na Sviatok všetkých svätých desiatky Trnavčanov.

Krypty sa nachádzajú pod všetkými trnavskými kostolmi. Najvzácnejšou z nich je práve tá v Katedrále sv. Jána Krstiteľa. Sprístupnená býva len ojedinele pri zvláštnych príležitostiach.

Pod Katedrálou našlo miesto posledného odpočinku množstvo kňazov

„Krypta je miestom odpočinku všetkých kňazov – jezuitov, ktorý v Katederále pôsobili. Dominantný priestor patrí hrobke rodiny palatína Esterházyho, ktorý bol donátorom mesta Trnava, Trnavskej univerzity, aj Katedrály,“ poznamenal organista Katedrály Peter Vymazal.

Posledné uložené pozostatky v krypte patrili Mons. Petrovi Dubovskému (zomrel v roku 2008) a Mons. Pavlovi Hnilicovi, ktorý zomrel pred piatimi rokmi. Krypta je tiež miestom posledného odpočinku jezuitského kňaza, misionára a mučeníka Jána Simonidesa.

Hrobka rodiny donátora mesta palatína Esterházyho

Pokoj tejto krypty bol v sedemdesiatych rokoch 20. storočia porušený. Páchatelia, ktorých neskôr odhalili a odsúdili, nenávratne rozbili vzácne sarkofágy rodiny Esterházyovcov a rozmetali niektoré z ostatkov.

Až do 8. novembra sú sprístupnené krypty v Bazilike sv. Mikuláša, kostole sv. Anny, rovnako tak u františkánov v kostole sv. Jakuba.

Harmonogram:

Bazilika sv. Mikuláša
– od 1.11. do 8.11. od 7.30 do 19.30

Kostol sv. Jakuba, františkáni
– od 1.11. do 8.11. vždy večer po svätej omši od 19.30

Kostol sv. Anny
– vždy po svätej omši – pondelok až piatok (1. až 4. novembra, 7. a 8. novembra) od 12.30 do 13.15
– v sobotu a nedeľu 5. a 6. novembra od 7.45 do 8.30

Fotogaléria z krypty v Katedrále sv. Jána Krstiteľa:

Ulož ako PDF
Napísal 1. novembra 2011 14:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Unikátnu kryptu pod Katedrálou sv. Jána Krstiteľa sprístupnili verejnosti”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.