reklama

Verejnosti sprístupnili kryptu pod františkánskym kostolom

Až do 8. novembra bude verejnosti prístupná krypta pod Kostolom sv. Jakuba v centre Trnavy.

Podzemné priestory františkánskeho kostola sprístupnili v tomto roku aj pri príležitosti májovej Noci kostolov.

Františkáni pozývajú veriacich využiť kryptu kostolom, aby sa tu mohli pomodliť za zosnulých a ziskať pre nich odpustky.

Podzemie so vstupom situovaným vedľa hlavného vchodu kostola bude prístupné od 1. do 8. novembra každý deň po rannej a večernej svätej omši.

krypta-svjakuba
Podzemie kostola bude prístupné do piatka 8. novembra

Súčasná podoba krypty pod františkánskym Kostolom sv. Jakuba apoštola st. pochádza z obdobia poslednej veľkej prestavby chrámu po požiaroch v rokoch 1666 a 1689.

Podzemné priestory krypty kopírujú základy kostola. Pod chrámovou loďou majú chodby pôdorys tvaru písmena U, k nim sa napája ďalší trakt vedúci popod svätyňu kostola.

Celková dĺžka chodieb je 93,5 m. Pod úrovňou dnešnej podlahy sa nachádzajú zvyšky starších krýpt, ktoré boli pravdepodobne zasypané pri prestavbe chrámu koncom 17. storočia.

V krypte sa nachádza spolu 92 kazematov a 36 pohrebných miestností. V súčasnosti je spoľahlivo identifikovaných 91 pochovaných.

krypta-frantiskansky
V krypte sa nachádza 36 pohrebných miestností

Väčšina zachovaných hrobov pochádza z rozpätia rokov 1794 – 1866, jeden náhrobok je datovaný rokom 1719.

Najstarší hrob patrí Zuzane Forgáčovej († 1632), aj v tomto prípade však ide o sekundárne uloženie jej telesných ostatkov, ktoré boli z pôvodného miesta vybraté pri prestavbe chrámu na prelome 17. a 18. storočia a po dokončení prác uschované na súčasnom mieste.

Miesto posledného odpočinku tu okrem bratov františkánov, pochovaných zväčša pod svätyňou kostola, našli aj príslušníci viacerých trnavských meštianskych rodín a šľachtických rodov.

Spomedzi príslušníkov vyššej šľachty tu bola pochovaná už spomenutá Zuzana Forgáčová a Žigmund Esterházy († 1699).

Ulož ako PDF
Napísal 1. novembra 2013 22:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.