reklama

Prehliadkou katedrály sv. Jána Krstiteľa začína cyklus odborných prednášok najvýznamnejších sakrálnych artefaktov mesta a regiónu Trnavy

Kresťansko-demokratické hnutie (KDH) v okrese Trnava dlhodobo venuje svoju pozornosť najvýznamnejším historickým a sakrálnym artefaktom na území mesta ale aj v regióne západného Slovenska. Úcta k hodnotám a historickým pamiatkam svojho regiónu je občianskou a intelektuálnou povinnosťou každého kultúrneho národa v Európe, a preto patrí aj medzi priority KDH ako najstaršej politickej strany na Slovensku.

„Plne si uvedomujeme význam a umeleckú hodnotu všetkých trnavských pamätihodností – a práve preto sme sa rozhodli iniciovať cyklus odborných prednášok a prehliadok najcennejších sakrálnych stavieb nášho mesta,“ vysvetľuje predseda OC KDH Trnava, Rastislav Mráz.

„Okrem Univerzitného kostola (katedrály sv. Jána Krstiteľa) a Farského kostola (Baziliky sv. Mikuláša) v Trnave poznáme mnohé ďalšie objekty európskeho významu s vysokou historickou a umeleckou hodnotou. Považujeme za svoju povinnosť tieto objekty poznať a poznávať – zároveň je našou prioritou tieto objekty podporovať a chrániť. A to nielen v meste Trnava ale v celom regióne západného Slovenska,“ pokračuje.


Katedrála sv. Jána Krstiteľa

Rozhodnutie začať cyklus prednášok o sakrálnych pamiatkach Trnavy práve v Katedrále sv. Jána Krstiteľa nebolo náhodné – táto monumentálna stavba patrí medzi najvýznamnejšie na Slovensku, je to jedna z úplne prvých čistých barokových stavieb v regióne vôbec a svojou interiérovou výzdobou prekonáva všetky podobné stavby v strednej Európe.

Samotný barokový oltár, ktorému sa bude prehliadka venovať, budovali celé skupiny staviteľov a umeleckých majstrov štyri roky od roku 1637 do roku 1640, tento oltár je vysoký viac ako 20 metrov a rozdelený do štyroch poschodí, na ktorých je umiestnených až 27 figurálnych sôch a množstvo obrazov a ornamentálnych ozdôb.

Odborný výklad zameraný na oltár a oltárnu výzdobu katedrály bude viesť renomovaná historička umenia, pani Zuzana Dzurňáková z Trnavskej univerzity, už nadchádzajúcu stredu 23. septembra 2020 od 16:30 hod. – účasť na prehliadke je bezplatná a organizátori na ňu pozývajú všetkých milovníkov histórie a umenia z nášho mesta a regiónu.

Ulož ako PDF
Napísal 21. septembra 2020 20:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.