reklama

V Trnavskej arcidiecéze počas Noci kostolov sprístupní svoje priestory naraz 82 chrámov

Šesťdesiat zapojených miest a obcí, a v nich 94 prihlásených chrámov. V samotnej Trnavskej arcidiecéze 57 miest a obcí a 82 kostolov. Taká je úvodná štatistika projektu Noc kostolov, ktorý v spolupráci s partnerskými mestami Brnom a Viedňou spustia v Trnave a okolí už o necelý mesiac – v piatok 27. mája. V zahraničí má toto podujatie niekoľkoročnú tradíciu s množstvom návštevníkov.

Tento rok sa s vyzváňaním zvonov otvoria brány chrámov v oblasti Dunajskej Stredy, Galanty, Hlohovca, Hurbanova, Komárna, Nového Mesta nad Váhom, Piešťan, Serede, Smoleníc, Šale, ale aj Myjavy, Nitry či Rimavskej Soboty a samozrejme v Trnave a jej blízkom okolí.

Na návštevníkov čaká bohatý program – hudobné a spevácke koncerty, prednášky pozvaných hostí na aktuálne témy týkajúce sa kresťanstva, workshopy zamerané napríklad na umenie, ale aj komentované prehliadky kostola či sprístupnenie bežne neprístupných miest – to je náčrt toho, čo návštevníkov čaká počas tejto noci. Organizátori mysleli aj na duchovnú stránku podujatia, takže každý by si mal prísť na svoje.
Projekt chce pozvať do priestorov chrámu všetkých bez rozdielu vierovyznania, veku či iných kritérií a ponúknuť možnosť zážitku chrámu aj prostredníctvom aktivít, ktoré by návštevníci bežne v kostole nečakali. „Jedným z našich úmyslov je snaha otvoriť kostoly a ukázať krásu chrámov, ktoré sú dôležité nielen na sakrálnej úrovni, ale aj na historicko-kultúrnej úrovni. Chrámy sú zásadným priestorom života spoločenstva,“ vysvetlil zámery trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

Do Noci kostolov sa zapojili aj iné ako rímskokatolícke chrámy – svoje chrámy otvoria napríklad evanjelici, reformovaná kresťanská cirkev či Cirkev bratská. Noc kostolov sa postupne rozširuje aj za hranice Trnavskej arcidiecézy – s desiatimi prihlásenými kostolmi sa pripája mesto Nitra, kde s podobným projektom majú skúsenosti z minulého roka. Nitru oslovila Trnavská arcidiecéza so zámerom splniť jeden zo základných cieľov Noci kostolov – spájať. Záštitu nad podujatím prevzal nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa v Trnave

Program v jednotlivých kostoloch je momentálne v rukách zapojených dobrovoľníkov, ktorí vo svojom voľnom čase pomáhajú spoluorganizovať toto veľké podujatie. Dobrovoľníci stáli pred ťažkou úlohou: „Noc kostolov je u nás nový projekt. Aj preto úlohy dobrovoľníkov neboli a nie sú jednoduché. Museli kňazom celý projekt predstaviť, no chýbala im osobná skúsenosť. Je ale dôležité uvedomiť si, že sme súčasťou európskeho projektu a každá, aj tá najmenšia farnosť môže projektu pomôcť, pretože nejde len o samotný program, ale o spoločnú myšlienku,“ hodnotí úlohu dobrovoľníkov ich koordinátor Andrej Skala. Práve na dobrovoľníkoch stojí celý projekt – v každej farnosti je vytvorený tím, ktorý má na starosti Noc kostolov v konkrétnom kostole. Program v každom z nich je pravidelne aktualizovaný na stránke podujatia.

Noc kostolov s jednotným dátumom už niekoľko rokov úspešne prebieha v partnerských krajinách v Rakúsku a v Českej republike, odkiaľ sa dostáva k nám. Bernhard Linse, koordinátor projektu vo Viedenskej arcidiecéze, hovorí: „U nás projekt prebieha od roku 2005. Vo Viedni máme 180 farností a kostoly v prvý rok navštívilo stotisíc ľudí. Neskôr sa to rozšírilo, v 2006 roku pristúpil Linz, v roku 2007 Graz, Kern a Salzburg a v roku 2008 už bolo do projektu zapojené celé Rakúsko. V roku 2009 projekt prekročil hranice.“

Podujatie sa rozšírilo do Českej republiky a konalo sa v mestách Brno, Třebíč, Letonice, Velké Pavlovice, Mikulov a Plzeň. Zlata Součková, koordinátorka Noci kostolov v Brnenskej diecéze: „My sme inšpiráciu pre Noc kostolov čerpali vo Viedni. Vnímali sme ju ako priblíženie kresťanstva prostredníctvom nízkoprahovej ponuky pre čo najširšiu verejnosť. Každý sa môže priblížiť iba do tej miery, do akej chce. Za najdôležitejšiu vec sme považovali vytvoriť priestor pre stretnutie. Noc kostolov je ekumenická, ponuka kostolov je pre návštevníkov zdarma. Najobľúbenejšou časťou býva sprístupnenie bežne neprístupných miest.“

Všetky zapojené kostoly – na Slovensku, v Česku i Rakúsku – otvoria svoje dvere 27. mája o 18. hodine. Už predtým bude začiatok Noci kostolov ohlasovať zvonenie zvonov.

(Tlačová správa)


Ulož ako PDF
Napísal 10. mája 2011 14:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Trnavskej arcidiecéze počas Noci kostolov sprístupní svoje priestory naraz 82 chrámov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.