reklama

Neuveriteľné: spolužiaci z trnavského gymnázia si dali stretávku po 70. rokoch!

Ak sa oslavuje 70. jubileum, zvykne to byť už veľká sláva. Ak sa podarí takú dobu „vydržať“ v manželstve, hovoria tomu svadba „milostivá“ či „blahodárna“. Ktovie prečo…

Aké označenie však môže dostať oslava takého jubilea, akou je tzv. „stretávka“, čiže stretnutie absolventov strednej školy? V dnešnej dobe si hovoria maturanti, no pred niekoľkými desaťročiami sa im vravelo abiturienti. A nestáva sa často, aby sa po takomto období stretlo tých pár ľudí, ktorí v čase mladosti spoločne dreli stredoškolské lavice.

Traja mohykáni prichádzajú na stretávku po 70. rokoch: zľava JUDr. Ernest Valko st., MUDr. Ján Stojkovič a JUDr. Eugen „Bubo“ Nemeš

Aj po toľkých rokoch bolo stále o čom debatovať

A v tomto roku je to už presne 70 rokov, odkedy ukončilo štúdium, na vtedy ešte Štátnom slovenskom gymnáziu na Hollého ulici v Trnave, v triede označenej ako VIII.b, 30 mladých študentov nielen z Trnavy či jej blízkeho okolia. Je len chválou školy a jej vtedajších pedagógov, že väčšina abiturientov pokračovala vo vysokoškolskom štúdiu. Veď ako pamätníci spomínajú: „Okrúhla pečiatka o absolvovaní školy znamenala priam okamžité prijatie na vysokú školu.“ Známe či menej známe mená ako napríklad trnavský hudobník, horolezec a turista JUDr. Eugen „Bubo“ Nemeš, prekladateľ, básnik a redaktor Víťazoslav Hečko, JUDr. Ernest Valko st., organizátor záhradníckej výroby, pedagóg a vedecký pracovník doc. Ing. Viliam Horniak, CSc., MUDr. Ján Stojkovič, Doc. Ing. Františk Baxa, CSc., či Doc. Dr. Magda Rakúsová, CSc. a mnohí ďalší.

Eugen Bubo Nemeš

Ján Stojkovič

Ernest Valko

Škola stále nosí meno Gymnázium Jána Hollého, no dnes už priestory, v ktorých trávili svoje roky študentské, zívajú prázdnotou, keďže sa škola pred pár rokmi presťahovala do nových priestorov na sídlisko Na Hlinách. Avšak kým ešte sídlila na Hollého ulici, stretávali sa tam aj po rokoch títo abiturienti, priamo v triede, ktorú tak dobre poznali.

Počas niekoľkých rokov až desaťročí sa o takomto čase, bývalí spolužiaci každých 5 rokov stretávali. Posedeli za školskými lavicami, nadýchali sa atmosféry starých múrov. Ešte po 45. rokoch sa ich zišlo toľko, že sa pri záverečnom fotení, na schodoch pod vstupným portálom starobylej budovy nevošli. A aj keď sa na každom stretnutí zišlo menej a menej ľudí, každý kto mohol sa tejto akcie rád zúčastnil.

Rozlúčka

V júni 2001, pred desiatimi rokmi, sa pod „Spomienku na stretnutie abiturientov VIII.b“ podpísalo a pred majestátnou lipou osamotene stojacou za budovou vtedy už rekonštruovanej budovy bývalej Lekárskej fakulty, odfotografovalo 8 ľudí. V roku 2006 sa stretnutie konalo v Bratislave, keď si zhruba rovnaký počet účastníkov posedelo nad pohárikom vínka či šálkou kávy.

Prešlo ďalších 5 rokov. Slávnu trnavskú lipu obkolesili a pred zrakmi ukryli nové objekty, Gymnázium sa presťahovalo. A aj keď trochu nostalgicky a už nie v Trnave, sa v sobotu 4. júna 2011 sa opäť zišli v jednej malej bratislavskej kaviarni, dnes už priam 3 mohykáni – JUDr. Eugen „Bubo“ Nemeš, MUDr. Ján Stojkovič a JUDr. Ernest Valko st. – aby si nad šálkou kávy a pohárom vínka zaspomínali na časy, ktoré sa mnohým môžu zdať až priveľmi vzdialené.

Karta vyrobená pri príležitosti stretávky aj s podpismi účastníkov

A vďaka symbolickému príspevku vedenia gymnázia boli všetci traja účastníci 70. stretnutia abiturientov tiež obdarovaní aj pamätnou medailou k 90. výročiu založenia Gymnázia J. Hollého, publikáciami a spomienkovými predmetmi.

Tak teda veľa zdravia – minimálne do „Platinového výročia“!

Text, foto a archív fotografií
Vlado BOJKO

Tablo abiturientov 1940-1941

Aktualizované tablo – 2011

Spoločná fotografia jedného z prvých stretnutí, na schodoch pred vstupným portálom do budovy pôvodného gymnázia na Hollého ul.

Takto prebiehalo stretnutie priamo v triede, v ktorej študovali

Spoločná fotografia, opäť na schodoch, po niekoľkých rokoch

Jún 2001 – stretnutie po 60. rokoch, v Trnave

Ulož ako PDF
Napísal 13. júna 2011 2:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Neuveriteľné: spolužiaci z trnavského gymnázia si dali stretávku po 70. rokoch!”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.