reklama

Vo veku 93 rokov zomrel skvelý muzikant a horolezec Eugen „Bubo“ Nemeš

V utorok 17. marca 2015 vo večerných hodinách zomrel v Trnave vynikajúci hudobník, horolezec a turista Eugen Nemeš. Dožil sa 93 rokov.

Eugen Nemeš sa narodil 25. decembra 1921 v Trnave. Maturoval na Štátnom slovenskom gymnáziu v Trnave v roku 1941, v roku 1948 absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave.

Jeho život naplnila láska k hudbe a prírode. Väčšina jeho priateľov a známych ho oslovovala „Bubo“ alebo „Bubi“.

Pôsobil ako zakladateľ alebo člen v zástupe trnavských hudobných zoskupení ako boli Jazz Slovenská liga, Tatra Jazz, Trnavský dixieland, JF či Old Boyz Jazz Band a mnohé ďalšie.

V hudobných začiatkoch hrával na gitare, neskôr na klavíri a klávesoch. Okrem hrania sa venoval aj úpravám slávnych svetových melódií.

bubo-t
Eugen „Bubo“ Nemeš

Foto: (KN)

Životom „Bubiho“ Nemeša bolo aj horolezectvo a turistika. Vo svojej knihe spomienok Moje Šangri-La, ktorú pokrstil iba nedávno v novembri 2014, prezrádza, že lásku a obdiv k horám pocítil po prvý raz ako malý chlapec na povale rodného domu na Špačinskej ulici, kde objavil maďarské obrázkové noviny s úchvatnými fotografiami strmých skál talianskych Dolomitov.

„Bolo to niečo, čo ma úžasne fascinovalo a zaujalo natoľko, že to zmenilo celý môj mladý život a ja som sa stal fanúšikom horolezectva,“ spomína Eugen Nemeš.

Príťažlivosť hôr Bubiho naplno opantala. Popri práci právnika v trnavskom Zdroji sa venoval nielen hudbe, ale aj milovaným horám.

V roku 1946 bol zakladateľom Trnavského horolezeckého spolku, ktorému predsedal celých 50 rokov. Klub funguje pod hlavičkou Slávie Trnava dodnes.

V rokoch 1957-1960 bol predsedom Slovenského horolezeckého zväzu. Vo Vysokých Tatrách vyliezol 220 horolezeckých ciest, z toho 75 v zime, absolvoval 12 tatranských prvovýstupov.

Ako jeden z mála je držiteľom dvoch zlatých medailí Slovenského horolezeckého spolku JAMES. V roku 2009 získal Oceneneni mesta Trnava – Uznanie za zásluhy o rozvoj a repretentáciu mesta Trnava, je držiteľom Medaily predsedu Trnavského kraja a ďalších ocenení.

bubo-nemes1
Snímka z rodinného archívu pochádza zo 60. rokov

Foto: Archiv (EN)

Cestu bohatým a naplno prežitým životom pretkaným zaujímavými príhodami, zabalil Eugen Nemeš do autobiografickej knihy Moje Šangri-La.

Bez ostychu v nej vyznáva lásku k horám, hudbe, ale aj k ženám, ku ktorým mal rovnako silné puto.

“…priatelia, priznávam sa, že by som bol zlým romantikom, keby som nebol hľadal v živote čarovné Šangri-La. Áno, hľadal som ho po celý čas a mal som to šťastie, našiel som ho. Nikdy som o tom s nikým nehovoril, ale snažil som sa podľa jeho pravidiel žiť.
Prezradím len toľko, že netreba po ňom pátrať v Himalájach ani v Tibete. Nachádza sa tu medzi nami, len cesta k jeho poznaniu je dlhá, náročná, dá poriadne zabrať a hlavne vyžaduje veľa obetovať. No kto je vnímavý, vytrvalý a nič ho neodradí od snahy dosiahnuť vytýčený cieľ, možno ho raz tiež nájde,”
odkazuje Eugen „Bubo“ Nemeš v úvode svojej knihy.

Posledná rozlúčka s Eugenom Nemešom sa uskutoční v pondelok 23. marca 2015 o 13.45 hodine na cintoríne na ulici Terézie Vansovej.

bubo-nemes
Ako klávesista Old Boyz Jazz Band na Vianočných trhoch v Trnave

Ulož ako PDF
Napísal 18. marca 2015 10:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.