reklama

Mesto sa opäť pokúsi predať meštianske domy v historickom centre

Trnavská samospráva ponúkne formou verejnej obchodnej súťaže na predaj tri meštianske domy zo 17. a 19. storočia nachádzajúce sa v historickom centre. O schválení predaja a podmienok obchodných súťaží budú hlasovať na najbližšej schôdzi poslanci mestského zastupiteteľstva.

Na odpredaj je už dlhšie obdobie vytipovaných 24 objektov v historickom centre Trnavy, žiaden z nich sa doteraz predať nepodarilo. Prípadní záujemci o kúpu nehnuteľností poukazujú na skutočnosť, že ceny za technicky zdevastované objekty sú privysoké. Mesto sa bráni, že tvorbu minimálnych východiskových cien stanovuje zákon a inak ako v súlade so zákonom samospráva postupovať nemôže.

„Mali by to predávať za jedno euro so stanovením prísnych podmienok vybraným uchádzačom. Mesto by síce za domy nedostalo peniaze, pozitívom by bolo krajšie a zrekonštruované centrum. Náklady na obnovu takýchto objektov sú obrovské, naviac treba uvážiť, že rekonštrukcia pamiatkovo chránených budov podlieha prísnemu dohľadu a splneniu požiadaviek pamiatkarov a ďalších úradov. Tieto skutočnosti rekonštrukciu predlžujú a predražujú, preto si každý potenciálny investor veľmi dobre rozmyslí, či do kúpy schátralej budovy vrazí 400 až 500 – tisíc eur, a potom zaplatí za renováciu minimálnej ďalšiu podobnú sumu,“ povedal nám istý trnavský podnikateľ, ktorý by mal záujem o kúpu niektorého z meštianskych domov, avšak za úplne iných podmienok.

Dom na Hviezdoslavovej ulici 6

Za minimálnu sumu 316-tisíc eur ponúkne mesto na predaj nehnuteľnosť na Hviezdoslavovej ulici č. 6. Dvojpodlažný objekt so suterénom pochádza zo 17. storočia. Je evidovaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.
„Technický stav objektu nie je dobrý, nakoľko má závažné statické poruchy, hlavne suterénne priestory a schodisko v ukončení dvorového krídla vedúce z dvora na poschodie. V súčasnosti z dôvodu zlého technického stavu nie je objekt využívaný,“ konštatuje sprievodná správa. V dome sa nachádza šesť bytov a dva nebytové priestory. K nehnuteľnosti patria pozemky s rozlohou 443 a 65 m².
Záujemca o kúpu historického objektu, ktorý sa pred časom objavil a ponúkol mestu sumu 330-tisíc eur, svoj zámer napokon prehodnotil a od kúpy ustúpil.

Halenárska 14

Druhá nehnuteľnosť z ponuky sa nachádza na Halenárskej 14. Ide o prízemný objekt z roku 1830, ktorý čaká na zápis do evidencie v Ústrednom zozname pamiatkového fondu (ÚZPF) SR. Dom sa nachádza na pozemku s výmerou 1000 m², súčasťou nehnuteľnosti je aj ďalší pozemok s rozlohou 629 m². Mesto tento objekt neúspešne predávalo už vlani. Prípadný záujemca o kúpu bude musieť vo verejnej súťaži ponúknuť najmenej 529-tisíc eur.
V dome sa nachádza 9 bytov, z toho 7 je jednoizbových a dva sú dvojizové.
„Dom je v zlom technickom stave, časť domu je staticky narušená, bude nutná rozsiahlejšia oprava strechy. Dvor je neupravený, neudržiavaný. Spoločné priestory sú taktiež v zlom technickom stave,“ opisuje stav nehnuteľnosti informatívna správa vypracovaná správcovskou spoločnosťou TT-Komfort.

Halenárska 16

Tretí objekt vo vlastníctve mesta určený na predaj stojí na Halenárskej ulici č. 16. Nehnuteľnosť z roku 1850 je situovaná na pozemku s rozlohou 1120 m² a je vytipovaná na zápis do ÚZPF SR. Aj tento dom sa snažilo mesto predať v lete 2010, no neúspešne. Do verejnej súťaže sa nikto neprihlásil.

V prízemnom dome je sedem bytových jednotiek, podľa sprievodnej správy je objekt staticky narušený, vyžiada si opravu fasády, okien a dverí. Strecha, dvor a spoločné priestory sú v dobrom stave. Minimálna východisková cena stanovená znaleckým posudkom je 601-tisíc eur.

Ulož ako PDF
Napísal 22. júna 2011 18:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto sa opäť pokúsi predať meštianske domy v historickom centre”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.