reklama

Kérky pre život 2: dražba potetovaných citrusov a originálnych obrazov priniesla neuveriteľných 3850 eur!

Benefíciu Kérky pre život, kde tatéri namiesto klienov tetujú pomaranče, ľudia si ich kupujú v dražbe a výťažok ide na dobročinnosť, priniesli Tomáš Husár spolu s Rasťom Danákom pred rokom na Slovensko. Premiérové Kérky sa odohrali v Trnave vlani koncom októbra. Potetované citrusové plody putovali z rúk profesionálnych tatérov k novým majiteľom. Tí za ne v dražbe vyplatili takmer 2700 eur a peniaze putovali pre Detskú onkológiu na bratislavských Kramároch.

Ako vôbec prvý zorganizoval obdobnú akciu český tatér Lukáš Poláček.

Z priestorov Art Klubu sa Kérky pre život 2 presťahovali do priestorov Synagógy – Centra súčasného umenia. Svoje „fidlátka“ si v dôstojných priestoroch rozložili poprední tatéri z Česka, Moravy a Slovenska. Tentoraz sa k nim pridali aj mladí talentovaní umelci. Do dražby tak putovali okrem potetovaných pomarančov a pomel aj originálne výtvarné diela v podobe obrazov.

VIDEO: Dražba tetovaných citrusov – 1. október 2011

Druhé pokračovanie Kérok sa nieslo v znamení neziskovej organizácie Plamienok. Tá združuje ľudí, ktorí sa rozhodli venovať svoj pracovný aj osobný čas rodinám detí, ktorých život nie je možné zachrániť. Plamienok im ponúka odbornú pomoc a ľudskú podporu priamo doma a hľadá spolu s nimi cestu, ako žiť naplno až do konca a ako prejsť bolesťou a vrátiť sa naspäť do nového života.
Okrem pomoci beznádejne chorým deťom a im rodinám sa organizátori snažia oživiť kultúrno – spoločenské dianie v Trnave. Chcú zdôrazniť skutočnosť, že aj v našom meste žije viacero šikovných umelcov a poukázať na fakt, že tetovanie nie je zločin.„Našou snahou je spojiť tetovanie s dobrou myšlienkou. Chceme touto formou priniesť umenie medzi ľudí a ukázať, že umenie je tu pre ľudí, nie iba samé pre seba a úzky okruh zainteresovaných ľudí,” zdôraznil T. Husár.

„Pomelo nepiští od bolesti a má tvrdšiu šupku ako je ľudská koža,“ jedným dychom zhrnul rozdiel medzi tetovaním človeka a citrusu trnavský tatér Špendlo z Mefista

„Sme tu, pretože chceme podporiť výbornú myšlienku, ktorú Tomáš Husár s Rasťom Danákom realizujú. Je skvelé, že ľudia sa takto dokážu spojiť pre dobrú vec a pomáhať si navzájom. Toto nie je o peniazoch a honorároch,“ zhodovali sa tatéri, hrbiac sa s bzučiacimi strojčekmi nad pomarančmi či pomelami od skorého sobotného popoludnia do neskorého večera.

Vyvrcholením Kérok je dražba na mieste vytvorených diel. Pred jej začiatkom organizátori akcie Tomáš s Rasťom len s ťažkosťami skrývali nervozitu. „Čakali sme, že príde o trošku viac ľudí. Uvedomujeme si, že sme v Trnave, kde je riziko čokoľvek organizovať. Ale uvidíme, nech sa stane čo sa má stať,“ konštatovali.

Kérky 2 sa presťahovali do dôstojnejších priestorov Synagógy na Halenárskej ulici

Dražba asi troch desiatok potetovaných citrusov sa rozbiehala rozpačito len zopár minút. Hneď tretie pomelo sa stalo rekordným – jeho nový majiteľ za neho vyplatil rovných 200 eur! Ani v ďalšom priebehu prítomní účastníci dražby peniazmi na dobrú vec nešetrili – sumy 50, 80 či 100 eur sa stali štandardom.

Miestami veselé vyvolávanie cien napokon vynieslo krásnu sumu – 3850,26 eur. Kompletne všetky peniaze, ktoré úspešní dražitelia vhadzovali pred zrakmi všetkých prítomných do priehľadnej nádoby, putovali neziskovej organizácii Plamienok.

Tomáš Husár a Rasťo Danák – dvojica organizátorov, ktorá priviedla originálnu myšlienku od slov k činom

„Veľmi pekne ďakujeme organizátorom, tatérom, umelcom aj všetkým tým, ktorí v dražbe prispeli na dobrú vec. Som nesmierne šťastná, že sme mohli byť účastní tohto podujatia,“ prihovorila sa prítomným po ukončení dražby MUDr. Mária Jasenková z Plamienka.

Radosť neskrýval ani Tomáš Husár: „Som maximálne spokojný, je to bomba. Pomohli sme dobrej veci a to je to najdôležitejšie. Som nadšený z toho, že sú medzi nami ľudia, ktorí niečo spravia len tak. Bez nároky na honorár, odmenu, čokoľvek. Je to skvelý pocit,“ stručne a výstižne zhodnotil druhé pokračovanie Kérok.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 2. októbra 2011 23:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kérky pre život 2: dražba potetovaných citrusov a originálnych obrazov priniesla neuveriteľných 3850 eur!”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.