reklama

Mladého Trnavčana vyniesli z galérie. Županovi venoval počas príhovoru pohrebný veniec

AKTUALIZOVANÉ o 13. 42h o vyjadrenie Petra Molariho

Trnavčan Peter Molari predstúpil vo štvrtok 6. októbra v Galérii Jána Koniarka počas prejavu pred župana Tibora Mikuša a venoval mu pohrebný veniec.

„To máte za to, že ste pochovali tretiu najlepšiu galériu na Slovensku,“ povedal predsedovi samosprávneho kraja Molari a podal mu veniec s nápisom „Spomíname“. Pár sekúnd po tom ho z galérie vynieslol na rukách osobne dlhoročný Mikušov asistent a podpredseda strany Nová demokracia Juraj Štaffa.

Na snímke vľavo odnáša Štaffa protestujúceho Molariho, za mikrofónom stojí T. Mikuš, za ním podpredsedovia samosprávneho kraja J. Kvarda, A. Hambálek a Z. Čambal

Molari chcel touto formou protestu pripomenúť Mikušovi nedávnu kauzu okolo odvolania riaditeľa galérie Vladimíra Beskida. Proces odvolávania krajskými poslancami sprevádzali vo februári tohto roka protesty umeleckej obce.

VIDEO:

O oficiálne stanovisko k včerajšej udalosti sme požiadali aj Úrad Trnavského samosprávneho kraja.

Vyjadrenie Petra Molariho k aktu v Galérii Jána Koniarka:
„V prvom rade by som rád podotkol, že nie som umelec a môj akt bol vyjadrením osobného nesúhlasu voči neodbornému zasahovaniu predsedu Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša do chodu odbornej inštitúcie Galérie Jána Koniarka. Moje gesto bolo namierené proti politike a počínaniu predsedu Trnavského samosprávneho kraja, ktorý na základe vykonštruovaných obvinení dal odvolať vo februári tohto roka vtedajšieho riaditeľa GJK pána Vladimíra Beskida. Renesancia totalitných praktík súvisiaca s nanucovaním výstav a následným uzurpovaním moci nad galériou ma jednoducho nemohla nechať v nečinnosti. Nemohol som sa pozerať, ako z tretej najlepšej galérie na Slovensku urobili privátny priestor, kde môžu realizovať výstavy ku príležitostiam jubileí svojich známich ako tomu bolo v prípade výstav Daniela Bidelnicu a Ondreja Zimku. Predseda TTSK a jeho kolega, amatérsky kurátor Juraj Štaffa nemajú ani poňatia o súčasnom umení a jeho tendenciách. Zarážajúci bol následný spis, ktorý vypracoval riaditeľ odboru kultúry Viliam Kubáni v ktorom hodnotil, či vystavované diela boli obscénne a podobne.
Veľmi ma zaujalo gesto Martina Kochana, ktorý na udeľovaní nejakých ocenení TTSK prišiel pred politikov s kvetmi a povedal, že ich treba odovzdať Vladimírovi Beskidovi, pretože podľa neho, aj keď nebol na zozname ocenených, si ocenenie prosto zaslúži. Následne ho taktiež odviedla ochranka,“ vyjadril sa Molari.

K udalostiam, ktoré sa odohrali po krátkom antré P. Molariho, mladý Trnavčan uviedol: „Po tom, čo ma pán Juraj Štaffa odniesol na chodbu, som mu povedal, aby ma pustil, že odísť viem aj sám. Tibor Mikuš medzitým hovoril svojim ľuďom, aby ‚všetko zaevidovali a zistili moju totožnosť‘. Neviem, odkiaľ vzal pán Mikuš právo zisťovať moju totožnosť alebo kto z jeho okolia toto právo má, asi to však vedel rovnako dobre ako ja, takže odo mňa žiadne doklady nepýtal. Keď som vyšiel z galerijnej budovy a chcel si sadnúť na lavičku pod stromom, prišiel ku mne nejaký pán a povedal: ‚Odíďte prosím odtiaľto, už ste urobilim čo ste chel, nikto vás sem nevolal‘. On ma možno nevolal, no ja som pozvánku dostal. Tak ma teda vykázali aj z pozemku galérie za jej plot,“ dodal.

Ulož ako PDF
Napísal 7. októbra 2011 10:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mladého Trnavčana vyniesli z galérie. Županovi venoval počas príhovoru pohrebný veniec”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.