reklama

Banka zvýšila samosprávnemu kraju úroky za úver na opravy ciest až 39-násobne

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) má problém. Dexia Banka, ktorá krajskej inštitúcii poskytla pred štyrmi rokmi úver na financovanie rekonštrukcií ciest II. a III. triedy vo výške takmer 50 miliónov eur, požaduje namiesto pôvodne stanoveného úroku vo výške 0,09 % ročne úrok 3,50 % za rok. TTSK s tým nesúhlasí a jednostranné zvýšenie úrokovej miery o takmer 39 – násobok odmieta.

V reči čísel hrozí, že kraj bude platiť úrok namiesto súčasných približne 44-tisíc eur ročne úroky vo výške až  1,7 milióna eur.

Samosprávny kraj preto oslovil ďalšie banky so žiadosťou o vypracovanie ponuky na prefinancovanie úveru vo výške 49,8 – milióna eur. Ponuky bánk bude vyhodnocovať na najbližšom zasadnutí krajského zastupiteľstva.

Sídlo Trnavského samosprávneho kraja

Ilustračné foto

„Dexia Banka Slovensko (DBS) listom z 8. júna 2011 oznámila v súlade s bodom 5.5. Úverovej zmluvy zvýšenie marže z pôvodnej výšky 0,09% p.a. na 3,50% p.a. (38,9 násobok) z dôvodu zhoršenia ratingu TTSK stanoveného Dexia bankou Slovensko a.s. Pritom TTSK v období od roku 2005 do roku 2010 zhodnotil majetok z 257,6 mil. € (7,76 mld. Sk) na 341,9 mil. € (10,3 mld. Sk). Z uvedeného dôvodu TTSK nesúhlasil so zvýšením úrokovej sadzby a žiadal od DBS preukázanie na základe akých ukazovateľov vyhodnotila zhoršenie miery rizika TTSK ako klienta banky,” uvádza sa v dôvodovej správe TTSK vypracovanej k rokovaniu krajských poslancov.

„DBS listom z 12. júla 2011 oznámila, že v zmysle uzatvorenej úverovej zmluvy má právo na jednostrannú zmenu úrokovej sadzby v prípade zhoršenia miery rizika TTSK. Akceptácia zvýšenia úrokovej sadzby zo strany TTSK nie je potrebná a teda zmena úrokovej sadzby oznámená samosprávnemu kraju začiatkom júna je účinná od 28.06.2011. V reakcii na uvedený list TTSK vyslovil názor, že banka likvidačným spôsobom zhoršuje podmienky splácania úveru svojmu klientovi. DBS vo svojom konečnom stanovisku zo dňa 08.08.2011 potvrdila, že pri zmene úrokovej sadzby konala v súlade so zmluvne dohodnutými podmienkami Úverovej zmluvy,” popisuje komunikáciu medzi TTSK a Dexia Bankou Slovensko dôvodová správa.

Samoprávny kraj upozorňuje, že Dexia Banka sa nespráva ako dôveryhodný partner. „Máme oprávnené pochybnosti spolupracovať naďalej s DBS, najmä po zmene vlastníckych štruktúr. Navyše, vedenie DBS nám priamo odporučilo prefinancovanie investičného úveru inými bankami. Rovnaký problém s touto bankou v minulosti riešili aj v Trenčianskom, Banskobystrickom a Nitrianskom kraji ,” uvádza TTSK.

Samosprávny kraj vstúpil do rokovaní so štyrmi bankami, vytvoril pracovnú skupinu na riešenie situácie a celkovo oslovil s návrhom na prefinancovanie úveru 30 bankových inštitúcií pôsobiacich na slovenskom trhu.

Pracovná komisia na svojom stretnutí 23. septembra uzavrela ponukové konanie. Indikatívne ponuky spracovali a predložili štyri banky – Slovenská sporiteľňa, a.s., Všeobecná úverová banka, a.s., Československá obchodná banka, a.s. (ČSOB) a OTP Banka Slovensko, a.s. Inštitúcie prezentovali svoje ponuky priamo na pôde TTSK začiatkom októbra.

„Vzhľadom na skutočnosť, že ani jedna banka neponúkla prefinancovanie úveru v plnej výške, je potrebné vytvoriť zoskupenie bánk. Nakoľko Slovenská sporiteľňa ponúkla najväčší objem finančných prostriedkov, bude vystupovať ako líder skupiny bánk.  Ďalším právnym krokom bude príprava oparafovaných úverových zmlúv tak, aby materiál ohľadom prefinancovania úveru z Dexia banky Slovensko mohol byť predložený na Zastupiteľstvo TTSK, ktoré sa uskutoční v stredu 26. októbra 2011,” informuje o ďalších krokoch materiál, o ktorom budú v stredu rokovať trnavskí krajskí poslanci.

Ulož ako PDF
Napísal 24. októbra 2011 9:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

9 komentárov pre “Banka zvýšila samosprávnemu kraju úroky za úver na opravy ciest až 39-násobne”

 1. 1
  ttss says:

  pekný ofajč. a čo aj čakali od Penta group. sa chovajú ako lichva. neporušujú tým jeden zo zákonov o bankových inštitúciách?

 2. 2
  Marián says:

  Dexia je Penta? hmm

 3. 3
  watchdog says:

  Ved Mikusko ma dost moze to kludne zatiahnut zo svojho.

 4. 4
  ... says:

  Jedine ze by z toho navysenia pre banku niekto profitoval aj na vuc. Ved co. Teraz modri kradnu aj platinu zo statnych rezerv aby bolo na volby

 5. 5
  Dexia says:

  Prečo tu nadávate na Dexiu? Tá robí len to, čo jej zmluva dovoľuje. Kto schválil takú zmluvu, keď si banka môže zvýšiť úroky, kedy si zmyslí? Koľko tam sedí tých darmožrá… pardon, poslancov? Štyridsať? To nikoho nenapadlo, že tá zmluva nie je vyvážená? Toto je na ďalší venček pre pána župana.

 6. 6
  VV says:

  som zvedavy aky urok ponukne spolocenstvo bank. velmi silno pochybujem ze to bude tych 0.1%

 7. 7
  danovnikttsk says:

  volakemu by to na TTSK mali aj zoosobnit. No stacilo keby si dovladli zadarmo. Jako, ze by si zatrhli pravidelne vyplaty a odmenicky. Sak kazdy z nich ma volaku trafiku. Na to su ale velky posranci. Toto si neschvala.

  Poor o tem vi? Poor o tem vi? Pooor o tem vi? Zas ste ho sceli obejit.

 8. 8
  keks says:

  Hrobári VUC sa zase vyznamenali Mikeš a Hamboš pochovali galériu a teraz zruinovali kasu : PAT a MAT

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.