reklama

V trnavskej nemocnici platí od utorka núdzový stav

V pondelok 28. novembra schválila vláda vyhlásenie núdzového stavu v pätnástich nemocniciach na území Slovenska. Je medzi nimi aj Fakultná nemocnica v Trnave. Núdzový stav nadobúda platnosť 29. novembra.

Ako sme informovali 20. novembra, v trnavskej nemocnici ukončilo pracovný pomer k 1. decembru až 80 z celkového počtu 190 lekárov. V pondelok nestiahol svoju výpoveď žiaden z protestujúcich lekárov. Najhoršia situácia pretrváva na chirurgickej, traumatologickej, neurologickej, internej a anesteziologickej klinike.

Núdzový stav v trnavskej fakultnej nemocnici platí od 29. novembra

Premiérka Iveta Radičová vo večernom vyhlásení opätovne apelovala na lekárov, aby stiahli výpovede a vrátili sa do práce.

Z ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu výplýva, že núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, „že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie; núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území“.

Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní.

Ústavný zákon ďalej konkretizuje, že „v čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohro- zenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v stanovenom rozsahu“.

Počas trvania núdzového stavu môže vláda okrem iného „uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd“.

Ulož ako PDF
Napísal 28. novembra 2011 22:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V trnavskej nemocnici platí od utorka núdzový stav”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.