reklama

V trnavskej nemocnici platí od utorka núdzový stav

V pondelok 28. novembra schválila vláda vyhlásenie núdzového stavu v pätnástich nemocniciach na území Slovenska. Je medzi nimi aj Fakultná nemocnica v Trnave. Núdzový stav nadobúda platnosť 29. novembra.

Ako sme informovali 20. novembra, v trnavskej nemocnici ukončilo pracovný pomer k 1. decembru až 80 z celkového počtu 190 lekárov. V pondelok nestiahol svoju výpoveď žiaden z protestujúcich lekárov. Najhoršia situácia pretrváva na chirurgickej, traumatologickej, neurologickej, internej a anesteziologickej klinike.

Núdzový stav v trnavskej fakultnej nemocnici platí od 29. novembra

Premiérka Iveta Radičová vo večernom vyhlásení opätovne apelovala na lekárov, aby stiahli výpovede a vrátili sa do práce.

Z ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu výplýva, že núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, „že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie; núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území”.

Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní.

Ústavný zákon ďalej konkretizuje, že „v čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohro- zenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v stanovenom rozsahu”.

Počas trvania núdzového stavu môže vláda okrem iného „uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd”.

Ulož ako PDF
Napísal 28. novembra 2011 22:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V trnavskej nemocnici platí od utorka núdzový stav”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.