reklama

Návrh rozpočtu v programe doprava počíta s pešou zónou aj úpravami križovatiek

Na investičné akcie v oblasti dopravy plánuje trnavská samospráva vynaložiť v roku 2012 viac ako milión eur. Vyplýva to z návrhu mestského rozpočtu, o ktorom budú hlasovať poslanci MZ 13. decembra.

Mesto Trnava plánuje v budúcom roku vybudovať nové bezbariérové prepojenie sídliska Na hlinách v predpokladanom investičnom náklade 100-tisíc eur.

„Obyvatelia obytného súboru Na hlinách majú neobmedzený prístup na sídlisko a zo sídliska v podstate len z južnej strany. Ak sa chcú dostať zo sídliska iným smerom, musia schodiskom prekonávať pomerne veľký výškový rozdiel. Veľmi to obmedzuje pohyb najmä mamičiek s kočíkmi, imobilných osôb, alebo ľuďom, ktorí majú z rôznych dôvodov obmedzenú schopnosť pohybu. Preto je navrhované na severnej strane obytného súboru vybudovať rampu. Rampa bude situovaná vedľa jestvujúceho schodiska, napojená na chodník pred schodiskom v dolnej časti, bude stúpať dvomi ramenami a ústiť na chodník nad schodiskom. Jej dĺžka je asi 120 metrov. Popri tejto rampe by sa mala realizovať menšia, zo štítovej strany bytového domu Na hlinách 31 o celkovej dĺžke 23 m vedľa jestvujúceho vonkajšieho schodiska, ktoré je práve na prístupovom chodníku k plánovanej rampe. Ak by sa ponechalo bez úpravy, znemožnilo by prístup a využívanie plánovanej rampy,“ približuje investíciu predbežný zámer.

Nový prepojovací chodník by mal vzniknúť na sídlisku Družba pri supermarkete Kaufland. Výstavba má rešpektovať smerovanie pohybu chodcov v línii vyšliapaných cestičiek v zeleni. Predpokladané náklady majú dosiahnuť 10-tisíc eur.


Mesto chce začať v roku 2012 s obnovou pešej zóny

Ilustračné foto

Už v roku 2012 chce mesto dokončiť 2. etapu cyklochodníka na ulici Terézie Vansovej – v úseku od svetelnej križovatky po koľajnice v smere na Kamenný mlyn v investičnom náklade približne 50-tisíc eur.

„Výstavba druhej etapy cyklochodníka nebude z úsporných finančných dôvodov realizovaná podľa vypracovanej projektovej dokumentácie. Nová trasa cyklochodníka bude v maximálnej miere využívať spevnené plochy jestvujúceho chodníka pre peších na pravej strane ulice T. Vansovej v smere do Kamenného mlyna, resp. rozšírenie jestvujúceho chodníka. Trasovanie cyklochodníka a jeho oddelenie od chodníka pre peších bude zabezpečené vodorovným a zvislým dopravným značením,“ uvádza sa v textovej časti navrhovaného rozpočtu.

Predbežný návrh rozpočtu počíta aj s investíciou vo výške 460-tisíc eur do prvej etapy z celkovo dvoch etáp rekonštrukcie pešej zóny. Druhá etapa by sa podľa toho návrhu mala uskutočniť v roku 2013.

Celkom 174-tisíc eur plánuje použiť mesto Trnava na rekonštrukcie parkovísk. Na ulici G. Dusíka má po ukončení stavebných prác vzniknúť 25 čiastočne zrekonštruovaných a 24 nových parkovacích miest. Zlepšenie situácie úpravou parkovacích pomerov plánuje mesto aj na Mozartovej ulici č. 4-6. Zostávajúce prostriedky budú použité podľa aktuálnych požiadaviek a po schválení komisiou dopravy.

Po plánovanom odovzdaní severnej časti cestného obchvatu mesta bude trnavská samospráva riešiť pripojenie Chovateľskej ulice s Trstínskou pri železničnom priecestí v smere na Boleráz. Mesto chce tiež zmeniť dopravnú situáciu na križovatke ulíc Stromová – Dohnányho za železničným podjazdom v smere ku kruhovej križovatke so Zelenečskou a Tamaškovičovou.

„Plánované výdavky na zlepšenie dopravnej situácie na križovatke ulíc Stromová – Dohnányho sa uskutočnia realizáciou cestnej svetelnej signalizácie s úpravou radiacich pruhov,“ vyplýva z návrhu.

Z dôvodu plánovanej optimalizácie Mestskej autobusovej dopravy vznikne niekoľko nových autobusových zastávok. Vybudovanie priestorov pre odstavovanie autobusov na nových zastávkach bude stáť mestskú pokladnicu 120-tisíc eur.

Celkovo plánuje mesto použiť na rozpočtovú kapitolu doprava v budúcom roku 2,98 milióna eur. Z toho na bežné výdavky (oprava a údržba miestnych komunikácií, obnova dopravného značenia a podobne) vynaloží samospráva takmer 1,7 milióna eur, kapitálové výdavky majú dosiahnuť čiastku bezmála 1,3 milióna.

Pre porovnanie výdavky na dopravu v tomto roku majú dosiahnuť 2,75 milióna, z toho kapitálové výdavky predstavujú čiastku 1,1 milióna eur.

Ulož ako PDF
Napísal 4. decembra 2011 23:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Návrh rozpočtu v programe doprava počíta s pešou zónou aj úpravami križovatiek”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.