reklama

JAVYS postaví nový sklad rádioaktívnych odpadov za 26 miliónov eur

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) pripravuje výstavbu nového skladu rádioaktívnych odpadov. Projekt počíta s umiestnením skladu v priestoroch areálu elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, prípadne v jeho tesnej blízkosti.

Celkové investičné náklady môžu podľa projektu, ktorý spoločnosť predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, dosiahnuť viac ako 26 miliónov eur.

Účelom navrhovanej stavby je skladovanie rádioaktívnych odpadov (RAO), pochádzajúcich z vyraďovania jadrových zariadení do doby, kedy budú môcť byť prevezené na miesto trvalého uloženia. Ďalším účelom je možnosť sústreďovania týchto materiálov do jedného priestoru z dôvodov ochrany životného prostredia, ich centrálnej evidencie a kontroly. Objekt integrálneho skladu RAO je výlučne skladovací objekt, kde budú uskladnené obalové súbory s pevnými alebo spevnenými rádioaktívnymi odpadmi,“ uvádza sa v projekte.

Vizualizácia: JAVYS, a.s.

V integrálnom sklade budú dočasne skladované pevné rádioaktívne odpady, ktoré pochádzajú z vyraďovania jadrového zariadenia v lokalite Jaslovské Bohunice. Životnosť zariadenia, ktoré má začať svoju prevádzku v roku 2015, je dimenzovaná na 70 rokov.

Zastavaná plocha skladu má dosiahnuť plochu približne 7600 m2. V priestoroch budú podľa investora skladované odpady viacerých typoch obalových súborov v rôznych kombináciách.
Kapacita skladu bude podľa JAVYSU postačovať pre uloženie asi 2500 kusov betónových kontajnerov s rozmermi 1,7 x 1,7 x 1,7 m, prípadne 680 tienených kontajnerov typu CASTOR, 900 kusov ISO kontajnerov 20’ uložených vo dvoch vrstvách či 45-tisíc sudov typu Meva.

Výška skladovacích hál bude 16 metrov, najdlhší rozmer skladu je 123 metrov a šírka 61 metrov.

Sklad rádioaktívnych odpadov bude navrhnutý a prevádzkovaný tak, aby chránil rádioaktívne odpady pred degradáciou a zabránil úniku ionizujúceho žiarenia a rádioaktívnych látok do životného prostredia, umožnil dobrú manipulovateľnosť a vyberateľnosť skladovaných rádioaktívnych odpadov a zabezpečil, aby upravené rádioaktívne odpady nezmenili svoje vlastnosti, ktoré podmieňujú ich ukladanie,“ upozorňuje JAVYS v zámere.

Investor ďalej pripomína, že principiálnym dôvodom k umiestneniu skladovacích priestorov v areáli jadrových zariadení v Jaslovských Bohuniciach je všeobecný prístup dobrej praxe, podľa ktorého sú rádioaktívne odpady skladované pred ďalším nakladaním s nimi v mieste ich vzniku, respektíve spracovania a úpravy.

Aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu odporúča zriaďovať dočasné sklady pre rádioaktívne odpady v mieste jadrových zariadení.
Umiestnenie integrálneho skladu do lokality Jaslovské Bohunice podporuje aj ten fakt, že okrem prevádzkovanej elektrárne JE V2 prebieha súčasne vyraďovanie JE A1 a JE V1, pričom tu vzniká najviac rádioaktívnych odpadov a dochádza tak k nárazovým dodávkam odpadov pred ich úpravou a po úprave, ktoré je potrebné dočasne skladovať. Najvhodnejším miestom pre umiestenie takéhoto skladu sú Jaslovské Bohunice, pretože sú tu umiestnené aj zariadenia na spracovanie a úpravu RAO.“

Ulož ako PDF
Napísal 2. februára 2012 19:43. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.