reklama

Mesto plánuje rozširovanie parkovísk na okraji centra, parkovanie za euro na deň bude minulosťou

Mesto chce vytláčať autá z centrálnej mestskej zóny (CMZ) aj prostredníctvom zmien v systéme parkovania. Ten by mal podľa slov primátora Vladimíra Butka začať fungovať pravdepodobne od 1. júla 2012.

Od leta by tak už nemalo byť možné v Trnave parkovať ako teraz za 1 euro na celý deň, predbežne sa uvažuje o poplatku za parkovanie v centrálnej mestskej zóne vo výške 50 centov za hodinu. Mesto plánuje spoplatiť aj okrajové parkoviská. Zatiaľ neoficiálne sa uvažuje nad sumou 20 centrov za hodinu.

Cieľom zmien v systéme parkovania nie je zvyšovanie zisku do mestského rozpočtu, ale regulovanie statickej dopravy v centre. Keď chcete dnes zaparkovať, obyčajne nemáte kde. Po zavedení časového parkovania už nebude možné zaparkovať za jedno euro na celý deň pod mestskou vežou. Na druhej strane sa nádejame, že ľudia, ktorí si prídu vybaviť záležitosti na pol hodinu, nájdu miesto ľahšie a zaplatia povedzme 50 centov,“ uviedol V. Butko.


Mesto uvažuje nad vytvorením parkovacích zón v závislosti od blízkosti k centru

Mesto v súčasnej fáze pripravuje nové všeobecne záväzné nariadenie o parkovaní v CMZ. Nové pravidlá budú mať oporu v zákone. Novelizácia je v platnosti len od novembra minulého roka. „Pripravujeme zmeny, ktoré si vyžiadajú určitý čas na prípravu a tie zmeny v parkovaní chceme urobiť dobre,“ dodal.

Postupné vytláčanie áut zo samého centra mesta zvýši nápor na parkoviská v dotyku CMZ. Aj preto mesto pripravuje plán rozšírenia plôch väčšiny z nich.

Podľa predbežných prepočtov by sa mala zvýšiť kapacita parkoviska na Rybníkovej ulici pri Mestskej športovej hale zo 160 na 205 parkovacích miest, na Kollárovej pri parných kúpeľoch zo 110 na 137, k nárastu by malo prísť aj pred budovou stanice zo súčasných 87 na 168. Mesto tiež plánuje postaviť nové parkovisko pri fakultnej nemocnici na križovatke ulíc Dohnányho-Žarnova, kde by mohlo pribudnúť približne 130 parkovacích státí.


Na parkovisku pri poliklinike a VÚC chce mesto postaviť oceľovú konštrukciu a zdvojnásobiť počet parkovacích miest

Zámerom je tiež rozšíriť kapacitu mimoriadne vyťaženého parkoviska pri Mestskej poliklinike. V tomto prípade však pôjde zrejme o technicky aj finančne náročnejší projekt, pretože mestu tu plánuje vybudovať 120 nových parkovacích miest prostredníctvom ľahkej montovanej konštrukcie, čím vznikne dvojpodlažný priestor s 240 parkovacími státiami.

Tí vodiči, ktorí chcú parkovať lacnejšie, budú môcť využívať parkoviská na okraji centrálnej mestskej zóny. Plánujeme aj zavedenie zón, ktoré rozlíšia parkovanie v najužšom centre mesta, v širšom centre a na okrajových parkoviskách centrálnej mestskej zóny. A práve tu chceme vytvoriť pre vodičov čo možno najviac parkovacích miest. Chceme tiež zamedziť problémom, aké vznikajú v niektorých čaatiach mesta, kde vodiči parkujú pri činžiakoch a obsadzujú miesta obyvateľom obytných domov,“ ozrejmil prvý viceprimátor Bystrík Stanko.

Ulož ako PDF
Napísal 20. februára 2012 10:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto plánuje rozširovanie parkovísk na okraji centra, parkovanie za euro na deň bude minulosťou”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.