reklama

Pri Casalle ukradol zlodej v noci živý plot. Krádeže mladých drevín nie sú v Trnave vzácnosťou

Zvykne sa hovorievať, že ak niečo na Slovensku nie je privarené alebo priskrutkované, tak to zákonite dostane nohy.

Absolútne do bodky sa naplnilo toto rokmi overené pravidlo v noci na stredu 2. mája pri nákupnom centre Casalle na Prednádraží, kde si neznámy zlodej odniesol časť okrasných drevín v podobe mladého živého plota. Na pôvodnom mieste nezostal ani jediný koreň.

A hoci kradol v nočných hodinách na pomerne exponovanom mieste pod lampami verejného osvetlenia, zlodeja si nikto nevšimol. Alebo aspoň nikto z prípadných svedkov krádež neoznámil. Pritom „práca“ mu musela trvať najmenej 30 minút.

Zo slov Ing. Zuzany Bodišovej z referátu správy zelene na Mestskom úrade v Trnave vyplýva, že zlodej išiel naisto a musel byť nielen pripravený, ale aj dobre vybavený. Otázkou však zostáva, či mladé dreviny prežijú na inom mieste.

Rozsahom išlo o skutočne veľké množstvo živého plota, ktoré malo patričnú váhu a vyžiadalo si veľký úložný priestor. Dotyčný musel prísť určite autom,“ myslí si Z. Bodišová.

Páchateľ mal pravdepodobne mladé dreviny vyhliadnuté už dva či tri dni predtým, pretože na tomto konkrétnom mieste našli povyťahovanú časť drevín aj s koreňmi. Ráno ležali naukladané na kôpke. „Pravdepodobne boli vyrušení a vrátili sa neskôr. Na druhý pokus už boli úspešní,“ konštatuje.

Správca zelene vytiahnuté dreviny zasadil naspäť, ale v zemi vydržali napokon len niekoľko desiatok hodín.FOTO: Ing. František Drgoň

Podľa slov vedúceho kancelárie primátora Pavla Tomašoviča prípad rieši aj mestská polícia. „V súčasnosti zisťujeme finančný rozsah napáchaných škôd, aby sme neskôr zadefinovali právny vzťah tohto skutku,“ uviedol.

Po dohode s mestskou políciou chce mesto lokality s novou výsadbou drevín či kvetinových záhonov monitorovať častejšie. „Najmä v období, kedy je nová výsadba pre zlodejov atraktívna, posilníme monitorovanie hliadkami v konkrétnych lokalitách. Mesto krádežami mladých stromčekov, krovín či kvetov dochádza ročne o tisíce eur,“ vyratúva Tomašovič a zároveň žiada Trnavčanov, aby v prípade, že sú svedkami krádeží, prípady okamžite ohlásili polícii. „Ide o ničenie verejného majetku a úsilia konkrétnych ľudí. Zeleň na verejných priestranstvách je tu pre nás všetkých, preto by sme mali byť pozornejší a na tieto skutky bez váhania upozorňovať,“ zdôraznil.

Mesto sa potýka s krádežami zelene pravidelne. Podľa Zuzany Bodišovej z ulíc a sídlisk miznú mladé stromčeky, kvetiny zo záhonov, sadenice, kríky. „Stretli sme sa s prípadom na Špačinskej ulici, kde si počas nočnej búrky odniesli zlodeji celý rad drevín aj s ťažkými koreňovými balmi. Nikto si ich nevšimol, pritom museli mať náradie aj auto na odvoz. V ostatnom čase ukradli zlodeji mladé stromy v Promenáde a na ulici Gejzu Dusíka. Je veľmi smutné, že existujú ľudia, ktorí ničia snahu iných o skrášľovanie a zlepšovanie životného prostredia,“ dodáva.

Ulož ako PDF
Napísal 2. mája 2012 16:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pri Casalle ukradol zlodej v noci živý plot. Krádeže mladých drevín nie sú v Trnave vzácnosťou”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.