reklama

V Trnave inštalovali prvé moderné cyklostojany, pripravujú aj dalšie nové aktivity

Trnava dlhodobo trpí nedostatkom bezpečných stojanov na bicykle. V samotnom centre sú cyklisti nútení opierať bicykle o fasády, stromy alebo výklady obchodov.

Podnikatelia, firmy, majitelia podnikov aj inštitúcie cyklistov ignorujú.

Tento stav sa rozhodol zmeniť Adam Peciar z Pecobikes. Navrhol bezpečné a moderné stojany na bicykle s cieľom komunikovať s mestom, podnikateľmi či úradmi a postupne ich osádzať na verejných priestranstvách.V Trnave už fungujú prvé bezpečné stojany, ľudia z Back-Space a Pecobikes veria, že záujem o ne prejavia aj ďalší

V spolupráci so združením Back-Space, pôsobiacim na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, sme osadili prvé štyri stojany pred budovou UCM na Skladovej ulici, ďalšie dva sú inštalované pred vstupom do predajne Cyklocentrum Plus na námestí J. Herdu. Verím, že postupne budú pribúdať v uliciach mesta aj ďalšie pozinkované stojany, pretože súčasný stav je naozaj nevyhovujúci,“ myslí si Peciar.

Združenie Back-Space a Pecobikes v súčasnosti hľadajú aj priestor pre osadenie prvého krytého uzamykateľného parkoviska pre bicykle. Študenti FMK UCM dostali do daru od spoločnosti Swedwood 11 ton materiálu v podobe oplotenia, stojanov, prístrešku a ďalších komponentov.

Komunikujeme so zástupcami vysokých škôl, plánujeme osloviť aj železnice v snahe umiestniť parkovisko pri železničnej stanici. Okrem samotnej inštalácie objektu plánujeme zabezpečovať aj samotnú prevádzku parkovacieho domu pre bicykle,“ vysvetlil Adam Peciar.

Aktivity mladých ľudí v oblasti vylepšovania podmienok pre priaznivcov mestskej cyklistiky sú známe už dávnejšie. V prípravnej fáze je projekt KOLOKOLO, prostredníctvom ktorého poskytne Pecobikes a Back-Space dvadsať štýlovo zreštaurovaných bicyklov šudentom na presúvanie sa mestom.

Adam Peciar je tiež spoluzakladateľom čoraz obľúbenejších večerných jázd Bercajgel.V Mníchove cestujú bicyklami denne tisíce ľudí. V meste funguje viac ako 1300 km cyklociest. Bavorská metropola je pre priaznivcov mestskej cyklistiky skutučne zasľúbeným mestom

Je skvelé, že v Trnave spolupracujú a komunikujú ľudia, ktorí majú podobné zmýšľanie aj chuť pracovať a zlepšovať život vo svojom okolí. Myslíme si, že budúcnosť v mestách patrí bicyklom, je to v mnohých ohľadoch ideálny dopravný prostriedok či už na ne hľadíme z pohľadu ekológie, zdravia, moderného životného štýlu alebo úspory parkovacích miest. Len pre lepšiu predstavu, na jedno parkovacie miesto pre auto sa zmestí až osem bicyklov,“ konštatuje Adam a zároveň pripomína, že je potrebné, aby snahy dobrovoľníkov či nadšencov podporovali aj oficálne samosprávne či štátne inštitúcie.

Bez podpory samospráv v oblasti legislatívy, budovania cykochodníkov či spolufinancovania projektov sa ďaleko nepohneme, a aj naďalej budeme zaostávať za vyspelým svetom,“ upozornil na záver.

Ulož ako PDF
Napísal 21. júna 2012 12:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Trnave inštalovali prvé moderné cyklostojany, pripravujú aj dalšie nové aktivity”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.