reklama

V Trnave inštalovali prvé moderné cyklostojany, pripravujú aj dalšie nové aktivity

Trnava dlhodobo trpí nedostatkom bezpečných stojanov na bicykle. V samotnom centre sú cyklisti nútení opierať bicykle o fasády, stromy alebo výklady obchodov.

Podnikatelia, firmy, majitelia podnikov aj inštitúcie cyklistov ignorujú.

Tento stav sa rozhodol zmeniť Adam Peciar z Pecobikes. Navrhol bezpečné a moderné stojany na bicykle s cieľom komunikovať s mestom, podnikateľmi či úradmi a postupne ich osádzať na verejných priestranstvách.V Trnave už fungujú prvé bezpečné stojany, ľudia z Back-Space a Pecobikes veria, že záujem o ne prejavia aj ďalší

V spolupráci so združením Back-Space, pôsobiacim na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, sme osadili prvé štyri stojany pred budovou UCM na Skladovej ulici, ďalšie dva sú inštalované pred vstupom do predajne Cyklocentrum Plus na námestí J. Herdu. Verím, že postupne budú pribúdať v uliciach mesta aj ďalšie pozinkované stojany, pretože súčasný stav je naozaj nevyhovujúci,” myslí si Peciar.

Združenie Back-Space a Pecobikes v súčasnosti hľadajú aj priestor pre osadenie prvého krytého uzamykateľného parkoviska pre bicykle. Študenti FMK UCM dostali do daru od spoločnosti Swedwood 11 ton materiálu v podobe oplotenia, stojanov, prístrešku a ďalších komponentov.

Komunikujeme so zástupcami vysokých škôl, plánujeme osloviť aj železnice v snahe umiestniť parkovisko pri železničnej stanici. Okrem samotnej inštalácie objektu plánujeme zabezpečovať aj samotnú prevádzku parkovacieho domu pre bicykle,” vysvetlil Adam Peciar.

Aktivity mladých ľudí v oblasti vylepšovania podmienok pre priaznivcov mestskej cyklistiky sú známe už dávnejšie. V prípravnej fáze je projekt KOLOKOLO, prostredníctvom ktorého poskytne Pecobikes a Back-Space dvadsať štýlovo zreštaurovaných bicyklov šudentom na presúvanie sa mestom.

Adam Peciar je tiež spoluzakladateľom čoraz obľúbenejších večerných jázd Bercajgel.V Mníchove cestujú bicyklami denne tisíce ľudí. V meste funguje viac ako 1300 km cyklociest. Bavorská metropola je pre priaznivcov mestskej cyklistiky skutučne zasľúbeným mestom

Je skvelé, že v Trnave spolupracujú a komunikujú ľudia, ktorí majú podobné zmýšľanie aj chuť pracovať a zlepšovať život vo svojom okolí. Myslíme si, že budúcnosť v mestách patrí bicyklom, je to v mnohých ohľadoch ideálny dopravný prostriedok či už na ne hľadíme z pohľadu ekológie, zdravia, moderného životného štýlu alebo úspory parkovacích miest. Len pre lepšiu predstavu, na jedno parkovacie miesto pre auto sa zmestí až osem bicyklov,” konštatuje Adam a zároveň pripomína, že je potrebné, aby snahy dobrovoľníkov či nadšencov podporovali aj oficálne samosprávne či štátne inštitúcie.

Bez podpory samospráv v oblasti legislatívy, budovania cykochodníkov či spolufinancovania projektov sa ďaleko nepohneme, a aj naďalej budeme zaostávať za vyspelým svetom,” upozornil na záver.

Ulož ako PDF
Napísal 21. júna 2012 12:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

4 komentáre pre “V Trnave inštalovali prvé moderné cyklostojany, pripravujú aj dalšie nové aktivity”

 1. 1
  bachhaydn says:

  a mohli by aj takuto: V Liberci vyhánějí bezdomovce vážnou hudbou, Bacha poslouchat nevydrží: http://zpravy.idnes.cz/forum-v-liberci-vyhani-bezdomovce-vaznou-hudbou-fue-/domaci.aspx?c=A120620_1794643_liberec-zpravy_alh

 2. 2
  Mihoč says:

  Peco na hrad!

 3. 3
  janko says:

  Tak tie stojane sú strašné

 4. 4

  Dobrý deň,

  Každý stojan na bicykle kt. je osadený by mál spĺňať základnú požiadavku t.j.

  1, bezpečné zaparkovanie bicykla
  2, správne ukotvenie do podložia (kotvenie do povrch, kotvenie pod povrchom)
  3, stojan na bicykle by nemal poškodzovať bicykle
  4, veľké parkoviská by mali byť chránené kamerovým systémom

  a na poslednom mieste by sa mal riešiť dizajn. Pre cyklistickú verejnosť je dôležité tiež aby boli cyklostojany osadené na miestach kde je to potrebné (úrady, nemocnice, pošty ….).

  V našom novom eshope na stojany na bicykle a cyklostojany http://www.stojanynabicykle.sk ponúkame rôzne modely s rôznim uchytením do steny, do podložia prípadne do zabetónovania. Veríme že sa vašim bicyklom bude dobre parkovať v našich stojanoch.

  http://www.stojanynabicykle.sk/stojany-na-bicykle-podla-poctu-parkovacich-miest

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.