reklama

Botanická záhrada je zase o hodný kus krajšia. Pretože má šťastie na skvelých ľudí

Len málo vecí v tomto neprajnom, neosobnom, sebeckom a uponáhľanom svete poteší viac, ako pocit ľudskej spolupatričnosti, symbióza myšlienok, názorov a ich konvertovanie z planých slov do reálnych činov. Skutkov, ktoré majú naozajstnú hodnotu.

Opäť po roku sa stretla v trnavskej Botanickej záhrade na Prednádraží partia skvelých ľudí, ktorým sú pozitívne vlastnosti z úvodnej vety tohto článku absolútne vlastné.

Bez nároku na honorár, odmenu a odplatu, vo svojom voľnom čase, priložili dve desiatky umelcov rôznych žánrov a profesií zo Slovenska, Moravy i Čiech ruku k dielu, aby pokračovali v začatej práci z vlaňajška.

Skultúrňovanie prostredia Botanickej záhrady prostredníctvom prekrývania šedivého betónového oplotenia farebnými kresbami a graffiti, ktoré sa uskutočnilo po prvý raz takmer na deň presne pred rokom, pokračovalo v sobotu 20. júna 2012.


Štetce a spreje v rukách profesionálov posunuli predtým šedé a chladné betónové oplotenie do úplne inej dimenzie

Iniciatíva Kristíny Gerulovej, Tomáša Husára, Rasťa Danáka a ďalších pomocníkov, našla odozvu u správnych ľudí a výsledok ich dobrovoľníckeho snaženia bol opäť perfektný. Žiada sa skôr povedať dokonalý.

Ešte pred niekoľkými rokmi bola záhrada z veľkej časti zanedbaná a zničená. Mládež bez úcty k hodnotám či bezdomovci dávali vzácnej záhrade zabrať. Podarilo sa nám vybaviť peniaze na oplotenie od STU v Bratislave a mesta Trnava. Betónový múr síce veľmi pomohol, nevyzeral však najlepšie. Tomáša napadlo osloviť umelcov, tatérov, chalanov, ktorí sa venujú graffiti, dali sa dohromady s Rasťom a myšlienku po prvý raz vlani premenili na skutočnosť.
Pred rokom bola skrášlená približne polovica oplotenia, preto sme v tejto iniciatíve pokračovali aj dnes
,“ stručne vysvetľuje Kristína Gerulová z Ústavu bezpečnostného a enviromentálneho inžinierstva MTF STU v Trnave, ktorá je veľkou a aktívnou bojovníčkou za záchranu a obnovu Botanickej záhrady.

A treba poznamenať, že veľmi úspešnou, pretože za ostatné roky získala so svojimi spolupracníkmi financie aj ľudí, ktorí tento vzácny priestor zmenili podstatne k lepšiemu.


Kristína Gerulová a Tomáš Husár

Prišli medzi nás super ľudia v super deň a urobili super vec. Čo k tomu viac dodať,“ pokúsil sa o krátke, no o to výstižnejšie zhodnotenie akcie Tomáš Husár.
Podstata je vo vízii a jej premene na skutočnosť. Rozhodli sme sa, že niečo urobíme a jednoducho sme to urobili. Pretože sme to naozaj urobiť chceli. Ľudia, ktorí tu dnes maľujú sú úspešnými umelcami a vo svojom fachu uznávanými profesionálmi. Prišli, lebo chceli prísť, a nič za to nepýtajú. Je to skvelý pocit,“ vyznal sa Tomáš, ktorý je aj spolutvorcom a organizátorom dvoch ročníkov benefičného tetovania citrusových plodov, ich následnej dražby a venovania výťažku na dobročinné účely.

Všetci zúčastnení majú z dnešnej akcie vynikajúce pocity. V krásnom prostredí si oddýchli od dennej rutiny, stretli sa v príjemnej spoločnosti a bolo im fajn. Vieme, že títo skvelí ľudia prichádzajú medzi nás veľmi radi, pretože cítia, že ide sa podieľajú na dobrej veci. To je podstatné,“ skonštatoval Rasťo Danák.

Súčasťou sobotného podujatia bola aj výsadba ďalšieho stromu z prostriedkov nadácie spoločnosti Holcim. Akcia sa uskutočnila aj vďaka podpore nadácií Slovenskej sporiteľne a spoločnosti SPP, pivovaru Sandorf Prievaly, maliarskeho centra JUEL a Red Bull-u.

Na záver príjemného dňa osadili prvých 50 tabuliek s označením stromov. Postupne plánujú dopĺňať ďalšie. „Raz sa chceme dostať na úroveň oficiálneho arboréta či botanickej záhrady. Verím, že sa nám to aj podarí,“ dodala Kristína Gerulová.

Botanická záhrada bola založená pred vyše štyridsiatimi rokmi za účelom praktickej výučby študentov Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Trnave. Vznikala nadšenecky, postupne bola rozšírená až na viac ako tri hektáre. Po čase – v roku 1972 – obohatila záhradu časť hodnotnej zbierky rodiny Smékalovej z Hospodárskej ulice, ktorá sa z mesta odsťahovala.

V roku 1974 bola botanická záhrada dokonca začlenená do sústavy botanických záhrad bývalého Československa, odkiaľ ju v osemdesiatych rokoch vyradili.

V súčasnosti sa rozprestiera na ploche 0,9 hektára.

Priestor je prístupný verejnosti v pracovných dňoch, kedy sa v jej priestoroch nachádza záhradník. Vstup je cez bránku od nového chodníka spájajúceho Bottovu a Botanickú ulicu.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 24. júna 2012 1:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Botanická záhrada je zase o hodný kus krajšia. Pretože má šťastie na skvelých ľudí”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.