reklama

Špačinčania majú nový amfiteáter a po štyroch storočiach obnovili tradíciu jarmokov

Prvý novodobý jarmok v histórii obce Špačince sa uskutočnil v sobotu 25. augusta po približne štyristo rokoch. Na ten doteraz posledný si z objektívnych príčin nespomenú ani najväčší pamätníci, pretože sa odohral niekedy v 17. storočí.

Radi by sme tradíciu jarmokov obnovili. Ak bude záujem zo strany obyvateľov aj predajcov, budeme túto myšlienku podporovať a naďalej rozvíjať. Vytvorili sme v centre obce adekvátny priestor, ktorý je na usporiadanie jarmokov, ale aj iných kultúrno-spoločnenských podujatí, ideálny,“ uviedol starosta Špačiniec Július Zemko.

Okrem predajcov klasického tovaru sa na 1. Špačinskom jarmoku prezentovali aj ľudoví remeselníci či výrobcovia tradičných slovenských potravinárskych produktov. Na spolufinacovaní podujatia sa okrem obce podieľali aj Nadácia SPP a spoločnosť Eustream Bratislava.

Špačinčania v ostatných mesiacoch zrevitalizovali centrálny obecný park. Desiatky starých, chorých a poškodených stromov boli nútení odstrániť. Na ich mieste vysadili mladé vzrastlé stromy, postavili nové detské ihrisko a amfiteáter.


Amfiteáter je zasadený do priestoru parku, ktorý prešiel zásadnými úpravami

A práve slávnostné otvorenie amfiteátra bolo hlavnou udalosťou špačinského víkendu. Spolu so starostom Zemkom prestrihli pásku trnavský župan Tibor Mikuš a poslanec národnej rady Marián Kovačócy.

Celková investícia do obnovy parku predstavuje približne milión eur. Prostriedky na investíciu získala obec z eurofondov. Ďalších 80-tisíc eur vo forme spoluúčasti a dofinancovanie prác použila obec z vlastného rozpočtu.

Súčasťou projetu revitalizácie parku a výstavby amfiteátra s tanečným parketom bola aj realizácia desiatich parkovacích miest, priestoru pre obecné trhovisko či inštalácia lámp verejného osvetlenia.

Ako pripomenul zástupca starostu Daniel Jasenec, táto najnovšia investícia obce je jednou z mnohých, ktoré Špačinčania úspešne dokončili v ostatných troch – štyroch rokoch.

Kompletnej rekonštrukcie sa dočkala základná aj materská škola, chodníky na vyše dvojkilometrovom úseku Hlavnej ulice, vznikol zberný dvor, pribudli tri detské a jedno multifunkčné ihrisko s umelým povrchom. Obci sa tiež podarilo zrekonštruovať asfaltové povrchy na dvoch uliciach, parkovisku pri škole a cintoríne, začali tiež s prvými prácami na rekonštrukcii objektu starého obecného úradu.

Zakrátko by mohlo byť dokončené aj nové tréningové futbalové ihrisko v športovom areáli.

V uplynulých rokoch obec postavila tri nájomné bytovky. Na okrajových pozemkoch pribúdajú nové rodinné domy a počet obyvateľov sa neustále zvyšuje. Podľa oficiálnych údajov žije v Špačinciach viac ako 2300 ľudí, no podľa neoficiálnych odhadov sa už počet obyvateľov trvale žijúcich v obci blíži k trom tisíckam.

Ulož ako PDF
Napísal 27. augusta 2012 8:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.