reklama

Tisíce ton odpadu neskončia na skládke, vyrobia z neho alternatívne palivo

Investíciu za 3,2 milióna eur spustili do prevádzky v areáli skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste.

Vďaka modernej technológii spracovania odpadov sa podľa slov konateľa spoločnosti .A.S.A Trnava Ľudovíta Púčeka zmení ročne približne 40-tisíc ton komunálneho odpadu, ktorý doteraz končil v skládke, na tuhé alternatívne palivo.

V prípade plného využitia zariadenia je možné spracovať až približne 40 percent všetkého odpadu, ktorý putuje na skládku.

Prostriedky na realizáciu projektu vo výške 95 percent celkovej investície získalo mesto Trnava z európskych fondov. V novej prevádzke našlo prácu päť ľudí.

Konečný produkt zariadenia, teda palivo vyrobené z komunálneho odpadu, v súčasnosti odoberá cementáreň v Rohožníku,“ uviedol Ľ. Púček.

Primátor Vladimír Butko pripomenul, že hlavný efekt prevádzkovania technológie tkvie v skutočnosti, že množstvo odpadu neputuje na skládku, ale príde k jeho opätovnému využitiu.

Vďaka tomu sa predĺži čas prevádzkovania skládky o niekoľko rokov. Plánovaná životnosť je 27 rokov, v súčasnosti je skládka približne v polovici životnosti,“ poznamenal Butko a pripomenu, že úspešné spustenie tohto projektu podčiarkuje skutočnosť, že nakladanie s odpadmi radí Trnavu medzi lídrov v rámci Slovenska.

Hlavnou zložkou paliva vyrobeného na Zavarskej ceste budú textilné látky, vlákna, papier, zmesové plasty, pet fľaše, drevo a drevené materiály upravené na častice veľkosti maximálne 40 mm.

Súčasťou vstupného materiálu nebudú nebezpečné druhy odpadov ako žiarivky, akumulátory, vyradené elektronické zariadenia, a pod. Počas výrobného procesu budú z odpadu vyseparované organické zložky, ktoré môžu byť skompostované. Vyseparované budú aj kovy a kovové zlúčeniny, plochý papier, kartóny, textílie či fólie, ktoré poputujú na recykláciu.

Na Slovensku fungujú v súčasnosti ďalšie dve podobné zariadenia v Zohore a Žiline.

Ulož ako PDF
Napísal 6. septembra 2012 9:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.