reklama

Svetelná fontána v novom parčíku Trnavčanov príjemne prekvapila

Dokončený Univerzitný parčík odovzdala dodávateľská stavebná spoločnosť mestu Trnava ako obstarávateľovi v dohodnutom termíne 12. septembra 2012. Presne dva mesiace po odovzdaní staveniska, tak, ako bolo zmluvne dohodnuté.

V piatok 14. septembra, po odstránení oplotenia, vstúpili do upravených priestorov bývalého nespevneného parkoviska pri Trnavskej univerzite prví návštevníci.

Sme radi, že dodávateľ pristúpil na tvrdšie stanovený termín, ktorý býva obvykle pri podobných objemoch prác tri mesiace, a zaviazal sa dokončiť a odovzdať dielo už dva mesiace po prevzatí staveniska,“ konštatuje vedúci Odboru investičnej výstavby na Mestskom úrade v Trnave Dušan Béreš.


Svetelnú fontánu spustili po prvý raz v piatok večer. Mnohých návštevníkov centra mesta tento prvok nového parčíka príjemne prekvapil.

Mesto ďalej pokračuje v rokovaniach s právnymi zástupcami spoločnosti LM Financ, ktorá je vlastníkom susedného pozemku s rozlohou necelých 600 m2 s cieľom čím skôr dokončiť aj druhú etapu parčíka na susednom pozemku.

Vo štvrtok 13. septembra sme sa posunuli v rokovaniach o krok ďalej. Zástupcovia vlastníka umožnili mestu vysiať na pozemku trávnik, čo znamená istý posun v porovnaní s predchádzajúcim statusom, kedy bolo mestu vyslovene zakázané akékoľvek narábanie s pozemkom LM Financ,“ informoval člen mestskej rady a poslanec Bystrík Stanko.

Snahou mesta bude ďalej rokovať a docieliť získanie pozemku do vlastníctva napríklad zámenou za iný. Pozemok spoločnosti LM Financ pred časom výrazne stratil na hodnote zmenou územného plánu. Z kedysi lukratívnej plochy určenej na komerčnú zástavbu je dnes plocha, ktorú môže jej vlastník dnes využiť už len na účely verejnej zelene a oddychovej zóny.

Tým sa logicky mestu otvárajú možnosti lepšie možnosti na ďalšie vyjednávanie.

Chybou pracovníka dodávateľskej firmy, ktorý v online elektronickej aukcii zadal navrhovanú konečnú sumu aj s DPH, a niektorými úpravami v projekte, sa tiež podarilo mestu podstatne znížiť investičné náklady. „Celkové náklady na prvú etapu, teda výstavbu parčíka na mestských pozemkoch, budú približne až o tretinu nižšie, ako sme pôvodne plánovali. Nie je veľa takých stavieb na Slovensku, kde sa podarí ušetriť 30 percent nákladov, vo väčšine prípadov tomu býva presne naopak,“ pripomenul Béreš.

Ako zdôrazňuje, stačilo málo, a parčík by sa v tomto roku ani nezačal stavať.

Ak by sa pri tejto investičnej akcii postupovalo štandardným spôsobom – a po vydaní troch stavebných povolení by sa vypísala verejná súťaž na dodávateľa stavby s podmienkou, že k predmetu obstarávania pridáme aj vykonanie pamiatkármi predpísaného archeologického prieskumu v nebývalom rozsahu, výstavba parčíka by začala až na jar 2013,“ upozorňuje vedúci odboru investičnej výstavby.

Mesto malo dve možnosti – vypísať veľkú verejnú súťaž, ktorá by obsahovala realizáciu prieskumu, oslovenie archeológa a dodávku samotného diela, teda Univerzitného parčíka.

Ak by sme postupovali týmto spôsobom, parčík by bol hotový najskôr na jar budúceho roka, pretože verejnú súťaž na celý proces by bolo možné vypísať až v júni.
Tento typ súťaže s danými podmienkami a cenou by trval najmenej dva až tri mesiace, samozrejme, pokiaľ by sa nikto zo zúčastnených subjektov neodvolal. Dodávateľa by sme tak získali až v priebehu septembra, ktorý by možno práve v období okolo jarmoku len začínal s archeologickým prieskumom. Z praxe vieme, že ten trvá približne osem týždňov
,“ priblížil D. Béreš.

Po úvahách sa mesto rozhodlo prísť s iným modelom: projekt rozdelili na tri samostatné verejné súťaže.

Najprv hľadali samostatne archeológa, potom vysúťažili dodávateľa zemných prác pre archeologický prieskum, a napokon, v tretej fáze vyhlásili súťaž na dodávateľa samotnej výstavby parčíka.

Jedine za týchto okolností dokážeme zrealizovať parčík možno do jarmoku, čo bol taký orientačný bod, ktorým sme sa riadili. Druhý model s tromi verejnými súťažami znamenal pre mesto viac rizík. Vznikol väčší tlak na termíny, a tiež pri troch verejných súťažiach hrozilo logicky podstatne vyššie riziko, že niečo nevyjde, ako by tomu bolo pri jednej súťaži,“ konštatuje.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 16. septembra 2012 11:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Svetelná fontána v novom parčíku Trnavčanov príjemne prekvapila”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.