reklama

Svetelná fontána v novom parčíku Trnavčanov príjemne prekvapila

Dokončený Univerzitný parčík odovzdala dodávateľská stavebná spoločnosť mestu Trnava ako obstarávateľovi v dohodnutom termíne 12. septembra 2012. Presne dva mesiace po odovzdaní staveniska, tak, ako bolo zmluvne dohodnuté.

V piatok 14. septembra, po odstránení oplotenia, vstúpili do upravených priestorov bývalého nespevneného parkoviska pri Trnavskej univerzite prví návštevníci.

Sme radi, že dodávateľ pristúpil na tvrdšie stanovený termín, ktorý býva obvykle pri podobných objemoch prác tri mesiace, a zaviazal sa dokončiť a odovzdať dielo už dva mesiace po prevzatí staveniska,” konštatuje vedúci Odboru investičnej výstavby na Mestskom úrade v Trnave Dušan Béreš.


Svetelnú fontánu spustili po prvý raz v piatok večer. Mnohých návštevníkov centra mesta tento prvok nového parčíka príjemne prekvapil.

Mesto ďalej pokračuje v rokovaniach s právnymi zástupcami spoločnosti LM Financ, ktorá je vlastníkom susedného pozemku s rozlohou necelých 600 m2 s cieľom čím skôr dokončiť aj druhú etapu parčíka na susednom pozemku.

Vo štvrtok 13. septembra sme sa posunuli v rokovaniach o krok ďalej. Zástupcovia vlastníka umožnili mestu vysiať na pozemku trávnik, čo znamená istý posun v porovnaní s predchádzajúcim statusom, kedy bolo mestu vyslovene zakázané akékoľvek narábanie s pozemkom LM Financ,” informoval člen mestskej rady a poslanec Bystrík Stanko.

Snahou mesta bude ďalej rokovať a docieliť získanie pozemku do vlastníctva napríklad zámenou za iný. Pozemok spoločnosti LM Financ pred časom výrazne stratil na hodnote zmenou územného plánu. Z kedysi lukratívnej plochy určenej na komerčnú zástavbu je dnes plocha, ktorú môže jej vlastník dnes využiť už len na účely verejnej zelene a oddychovej zóny.

Tým sa logicky mestu otvárajú možnosti lepšie možnosti na ďalšie vyjednávanie.

Chybou pracovníka dodávateľskej firmy, ktorý v online elektronickej aukcii zadal navrhovanú konečnú sumu aj s DPH, a niektorými úpravami v projekte, sa tiež podarilo mestu podstatne znížiť investičné náklady. “Celkové náklady na prvú etapu, teda výstavbu parčíka na mestských pozemkoch, budú približne až o tretinu nižšie, ako sme pôvodne plánovali. Nie je veľa takých stavieb na Slovensku, kde sa podarí ušetriť 30 percent nákladov, vo väčšine prípadov tomu býva presne naopak,” pripomenul Béreš.

Ako zdôrazňuje, stačilo málo, a parčík by sa v tomto roku ani nezačal stavať.

Ak by sa pri tejto investičnej akcii postupovalo štandardným spôsobom – a po vydaní troch stavebných povolení by sa vypísala verejná súťaž na dodávateľa stavby s podmienkou, že k predmetu obstarávania pridáme aj vykonanie pamiatkármi predpísaného archeologického prieskumu v nebývalom rozsahu, výstavba parčíka by začala až na jar 2013,” upozorňuje vedúci odboru investičnej výstavby.

Mesto malo dve možnosti – vypísať veľkú verejnú súťaž, ktorá by obsahovala realizáciu prieskumu, oslovenie archeológa a dodávku samotného diela, teda Univerzitného parčíka.

Ak by sme postupovali týmto spôsobom, parčík by bol hotový najskôr na jar budúceho roka, pretože verejnú súťaž na celý proces by bolo možné vypísať až v júni.
Tento typ súťaže s danými podmienkami a cenou by trval najmenej dva až tri mesiace, samozrejme, pokiaľ by sa nikto zo zúčastnených subjektov neodvolal. Dodávateľa by sme tak získali až v priebehu septembra, ktorý by možno práve v období okolo jarmoku len začínal s archeologickým prieskumom. Z praxe vieme, že ten trvá približne osem týždňov
,” priblížil D. Béreš.

Po úvahách sa mesto rozhodlo prísť s iným modelom: projekt rozdelili na tri samostatné verejné súťaže.

Najprv hľadali samostatne archeológa, potom vysúťažili dodávateľa zemných prác pre archeologický prieskum, a napokon, v tretej fáze vyhlásili súťaž na dodávateľa samotnej výstavby parčíka.

Jedine za týchto okolností dokážeme zrealizovať parčík možno do jarmoku, čo bol taký orientačný bod, ktorým sme sa riadili. Druhý model s tromi verejnými súťažami znamenal pre mesto viac rizík. Vznikol väčší tlak na termíny, a tiež pri troch verejných súťažiach hrozilo logicky podstatne vyššie riziko, že niečo nevyjde, ako by tomu bolo pri jednej súťaži,” konštatuje.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 16. septembra 2012 11:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

20 komentárov pre “Svetelná fontána v novom parčíku Trnavčanov príjemne prekvapila”

 1. 1
  , says:

  Práve som sa odtiaľ vrátil. Prekrásne, ale už okolo jednej lavičky je asi 20 cigaretových ohorkov, hoci popolník je asi o 3m ďalej. Vyzerá to tak, že to nefajčili bezdomovci…

 2. 2
  O says:

  dufam ze to tam neobsadia bezdomovci co uz obsadili namestie

 3. 3
  Jovany says:

  Kde ste kritici tohoto parku????????????

  • 3.1
   danTT says:

   napr.tu, nic sa nemení na názore- že tam napatrí a že je o ničom, z hľadiska návrhu….., no načo mlátiť prázdnu slamu, keď už je to tam….

  • 3.2
   Juraj says:

   myslim ze park je zvladnuty nemoderne, prevadzkovo uplne spatne, voda ako prvkok ok, ale sedenia na slnku, konstrukcie na popinavky uz dnes moralne zastarale, velke travnikove plochy tazko udrzatelne v takejto podobe, celkovo chyba parku vtip, neprinasa ziadne nove aktivity, ci uz sport, alebo kaviaren, vonkajsie terasy, miesto kde by pulzoval zivot… Je smutne ze vznikla dalsia plocha, ktora bude uz na buduci rok vdaka udrzbe ktora sa v meste vykonava ospatneny, nezaujimavy,a je vsak smutne a to nie je len problem TT, ze je snaha neustale vytvarat nejake nove plochy, parciky,…vsak nie investovane do obnovy ploch uz existujucich- ako napriklad kusok odtial je “parcikô vedla holyday innu, myslim ze s povodnymi vyvysenymi zahonmi, tieto plochy ostavaju prehliadane, neosetrovane, pritom maju potencial uz velkych dospelych stromov, pod ktorymi by sa dala upravit plocha, osadit lavicky, atd… a takych ploch je hodne, uz len opravit hlavne namestie – vymenit tie hrozne lampy, proste zlepsovat co uz je na svete, myslim ze bez tohoto parcika by sa dalo zit a bolo by kde parkovat . v podstate keby sa tu spravilo parkovisko zo stromami , tak ako sme zvyknuty v zapadnom svete, plocha by vyhovovala a ja aj by vznikal nova zelen a zelen sa mohla ziskat revitalizaciou starych ploch. V podstete mat vedla seba hlavne namestie, pesu zonu a este dalsi park je mozno zbytocny luxus a ostatne plochy – no cista katastrofa. Chyb akoncept rozvoja mesta. To co sa mi paci ako sa rozvija, tak to je cestna zelen na druzbe – aleje s podsadbou zivych plotov, drzim palec len tak dalej, ale co bude dalej??? Koho sa na to opytat? kto tu vlastne na meste niekoho pocuva? A nie len pocuva – ved usi mame vsetci ale aj na pripomienky obcanov reaguje? Myslim , ze nikto. A preto to tu tak vyzera.

 4. 4
  Jozef says:

  Taky travnik bol pred dvomi rokmi aj na detskom ihrisku za VUC. Dalo sa po nom chodit aj bosimi nohami. Chodte sa tam pozriet ako vyzera teraz, po “kvalitnej udrzbe” zabezpecovanej mestom Trnava.

  ,

  • 4.1
   Jajko says:

   Tento rok, keď nezapršalo vkuse týždne, by trávnik na verejných priestoroch neudržal nik! Sám som mal na záhrade čo robiť zo svojim a to som polieval každý deň. Treba kritizovať to čo sa dá. Otázka je či tam nenamontovať závlahy (na Družbu), ak to má byť parčík pre deti a majú tam krpci chodiť holými nohami ;)

   • 4.1.1
    Jozef says:

    Udrzba travnika nie je len jeho polievanie kazdy den. Po travniku su rozsypane aj kamienky spod preliezok, ktore by stacilo aspon raz do roka “povysavat” aby nevznikali na travniku miesta bez travneho porastu. A vycitka na udrzbu travnika na detskom ihrisku nebola cielena na spolocnost co udrzbu vykonava, ale na toho, kto navrhuje a schvaluje financnu ciastku na udrzbu a mal by vykonavat aj kontrolu. Ten by mal aj rozlisovat ci to je bezna sidliskova zelen, na ktorej su vencene psi, alebo zelen na novom detskom ihrisku, na udrzbu ktorej ked neprideli viac, o par rokov bude vyzerat ako bezny sidliskovy travnik.

 5. 5
  alfa says:

  parcik je pekny, ale povodne mali byt pod parkom aj podzemnne garaze podla uzemneho planu. je zaujimave, ze mesto tlaci kazdeho investora k vystavbe parkovacich miest,( aj male prevadzky typu kadernicka vo vlastnom RD- dvor sa vyuziva na parking ), ale mesto za nase dane nie je ochotne urobit ani parkovaci dom, ani podzemne garaze, lebo sa im to zevraj financne neoplati, hoci radnicni pani chodia do zahranicia na sluzobne cesty a obdivuju, ake parkovacie domy su po svete.

 6. 6
  rrr says:

  isiel som dnes cca 20.30 okolo a fontana vypnuta…. vie my niekto vysvetlit preco? ze by mesto setrilo, alebo je ta fontana za dva dni pokazena? nechapem…

 7. 7
  Pedro says:

  Hento nieje park, to je ukazka neschopnosti robit spravne rozhodnutia a nekompetencie ich robit vobec. Ten fanusik fontan co to tam zakomponoval sa mal ist pozret na namestie ako vyzera fontana tam. Fanusik mesta Trnava co si presadil chodniky v tvare kolesa by sa mal dovzdelat. Ono totiz koleso ma tvar celeho kruhu a nie tristvrtekruhu. Ovocne stromy do mesta nepatria a hned pri prvej urode sa vsetci presvedcime preco :) a stavim 50 eur ze tie ocelove stojany na asi popinave rastliny to tam budu spatit este o 5 rokov. Absencia chodnika od miesta najcastejsieho prichodu navstevnikov sa po vyslapani prvej skratky asi doriesi ad hoc… Tieto vyjadrenia este vyzeraju ze ako to bolo vlastne cele super zvladnute. Cele zle. Ale aspon bude na co ukazat pred volbami. Za tie prachy ste mohli najat niekoho kto to vie.

  • 7.1
   danTT says:

   100% teraz sa parky bez urážky robia uplne inak,toto sa dá navrhnúť tak za 2 hodiny popri robote, toto je tak hodné 70 rokov min. storočia, chcem vidieť za pár rokov tie popínavé rastliny, tie väčšinou potrebujú slušne intenzívnu údržbu, budú fajnovo zakrývať fontánu, tak že nebude vidieť (jedine že by sa počítalo už s tým že tie popínavky budú na prd)….inak tie kandelábre by sa mohli použiť pri dafenestrácii takých diletantov čo spáchali tento park…je to slušná ostuda, bez urážky, na úrovni strednej dediny (aj keď niektorí tvrdia že je nádherny- tak to Vám ozaj stačí málo). Ešte postreh, tie tabuľky so zákazom vstupu na trávnik sú tam dúfam dočasne, kým sa príjme koberec, inak to celé (posedávanie, polihovanie študentov)nemalo zmysel , iba ako slušný tunel….
   Podsvietenie fontány – sedlácky las vegas krížený s čínou , chcelo by to decentnejšie podsvietenie….ale škoda reči už teraz….

 8. 8
  pedro says:

  inak hentaky park za 300 000 si spravim aj doma. a este k tomu si kupim aj pozemok aj novy dom. ale ake stastie ze sme to kupili kvoli omylu bez DPH!

 9. 9
  Jovany says:

  Kua,kde ste boli všetci kritici dvadsať rokov kedy sa tu neurobilo absolútne nič .
  Teraz by ste chceli okamžite najneskôr ihneď parkovacie domy ,parky pešiu zónu a neviem čo ešte.Vaše mrnčanie na všetko a na každého je úbohosť Vás samých.To neznamená že keď nevládnu “naši” tak je všetko zlééééé.

  • 9.1
   pedro says:

   niekedy je nic pre obcanov lacnejsie a vyhodnejsie ako nieco nasilu aby sme si zohriali polievocku.
   kto chcel novy park v meste? obcania alebo uradnici? ludia sa stazovali na parking a prisli onho kvoli parku. samozrejme oproti je platene parkovisko. tak ci to bol zaujem ten park? obciansky? co stoji na tych 20 stromoch smetiakoch a lavickach 299 500 EUR? okrem toho pozri si co bolo prezentovane obcanom a co tam stoji teraz: https://www.trnava-live.sk/2012/07/19/vystavba-univerzitneho-parcika-zacala-prace-ukoncia-do-jarmoku/
   parky su super. ale nie takto…
   mimochodom v parku sa stale pracuje. asi bude dalsi jarmok :)

   • 9.1.1
    aladar says:

    Hádam by si nechcel, aby tam hneď po výsadbe (výstavbe) boli 10 metrové stromy a rozkvitnuté “tulipány”
    Projekt býva “vždy” krajší, ako neskôr realita :(

    • 9.1.1.1
     pedro says:

     ty si tusim z mesta… obr. 1 – tvar nieje, pocet stromov je tretinovy a typ stromov realita je nejaka krikova cecina namiesto stromov obr 2. chodnik v rohu nieje
     z mojho pohladu ide o fontanu a lavicky za 3 kila :)

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.