reklama

V bohunickej elektrárni simulujú haváriu jadrového zariadenia

Približne 1500 ľudí je zapojených do veľkého cvičenia zásahu pri simulovanej havárii jadrového zariadenia v Atómovej elektrárni Bohunice.

Dvojdňová akcia pod názvom Havran začala v stredu o 4. hodine ráno vyhlásením pohotovosti. Ukončia ju vo štvrtok 18. októbra popoludní.

Príčinou vzniku havárie je zemetrasenie s epicentrom v blízkosti Jaslovských Bohuníc. Následne, po sérii technologických udalostí, dochádza k havárii na hlavnom potrubí vedúcom k hlavnému reaktoru a neskôr aj k úniku radiácie do ovzdušia.

Prvý deň cvičenia bude zameraný na koordináciu a komnunikáciu orgánov krízového riadenia, ich krízových štábov a ostatných orgánov štátnej správy. Do cvičenia Havran bude zapojený aj Ústredný krízový štáb SR v Bratislave, pracoviská orgánov územnej samosprávy a integrovaného záchranného systému.


Riaditeľ elektrárne Bohunice Milan Molnár (vpravo) informuje o priebehu cvičenia Havran 2012

Simulovanú haváriu oznámili sirény v objekte elektrární medzi 8. a 9. hodinou. V obciach vzdialených do 21 kilometrov od elektrárne sa uskutoční len tichá skúška sirén.

Mimoriadna situácia spojená so zákazom používania potravín z Trnavského kraja bude vyhlásená na území celého Slovenska. Neskôr bude z dôvodu ohrozenia radiáciou vyhlásený núdzový stav v Trnavskom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji.

Od cvičenia očakávame preskúšanie spôsobu vyrozumenia krízových štábov, aktivácie a činnosti štábov na všetkých stupňoch až po ústredný krízový štáb, preveríme činnosť radiačnej monitorovacej siete s dôrazom na odovzdávanie výsledkov monitorovania. Cvičenie tiež preskúša praktickú činnosť evakuačných komisií, odovzdávanie informácií médiám, zložky integrovaného záchranného systému, aj systémy varovania a vyrozumenia obyvateľstva,“ ozrejmil Ladislav Szakkálos, riaditeľ odboru integrovaného záchranného systému ministerstva vnútra.

O vzniku mimoriadnej udalosti budú informované aj susedné štáty, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu a Európska komisia.

Cvičenia sa zúčastní aj približne tisíc ľudí priamo v elektrárni. V krytoch strávia približne 2-2,5 hodiny. Simulácia havárie sa uskutoční prostredníctvom trenažéra umiestneného v Trnave,“ informoval riaditeľ EBO Milan Molnár.

Druhý deň cvičenia Havran bude zameraný na praktické precvičenie evakuácie obyvateľstva vo vybraných obciach regiónu.

Cvičná evakuácia školákov a dôchodcov spojená s detontamináciou osôb a vozidiel sa uskutoční vo štvrtok v Červeníku, Kátlovciach, Dubovanoch a Trakoviciach. Postihnuté osoby odvezú autobusy do priestorov kúpaliska v Sládkovičove a obce Hlboké v senickom okrese.

Ulož ako PDF
Napísal 17. októbra 2012 9:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V bohunickej elektrárni simulujú haváriu jadrového zariadenia”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.