reklama

V bohunickej elektrárni simulujú haváriu jadrového zariadenia

Približne 1500 ľudí je zapojených do veľkého cvičenia zásahu pri simulovanej havárii jadrového zariadenia v Atómovej elektrárni Bohunice.

Dvojdňová akcia pod názvom Havran začala v stredu o 4. hodine ráno vyhlásením pohotovosti. Ukončia ju vo štvrtok 18. októbra popoludní.

Príčinou vzniku havárie je zemetrasenie s epicentrom v blízkosti Jaslovských Bohuníc. Následne, po sérii technologických udalostí, dochádza k havárii na hlavnom potrubí vedúcom k hlavnému reaktoru a neskôr aj k úniku radiácie do ovzdušia.

Prvý deň cvičenia bude zameraný na koordináciu a komnunikáciu orgánov krízového riadenia, ich krízových štábov a ostatných orgánov štátnej správy. Do cvičenia Havran bude zapojený aj Ústredný krízový štáb SR v Bratislave, pracoviská orgánov územnej samosprávy a integrovaného záchranného systému.


Riaditeľ elektrárne Bohunice Milan Molnár (vpravo) informuje o priebehu cvičenia Havran 2012

Simulovanú haváriu oznámili sirény v objekte elektrární medzi 8. a 9. hodinou. V obciach vzdialených do 21 kilometrov od elektrárne sa uskutoční len tichá skúška sirén.

Mimoriadna situácia spojená so zákazom používania potravín z Trnavského kraja bude vyhlásená na území celého Slovenska. Neskôr bude z dôvodu ohrozenia radiáciou vyhlásený núdzový stav v Trnavskom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji.

Od cvičenia očakávame preskúšanie spôsobu vyrozumenia krízových štábov, aktivácie a činnosti štábov na všetkých stupňoch až po ústredný krízový štáb, preveríme činnosť radiačnej monitorovacej siete s dôrazom na odovzdávanie výsledkov monitorovania. Cvičenie tiež preskúša praktickú činnosť evakuačných komisií, odovzdávanie informácií médiám, zložky integrovaného záchranného systému, aj systémy varovania a vyrozumenia obyvateľstva,“ ozrejmil Ladislav Szakkálos, riaditeľ odboru integrovaného záchranného systému ministerstva vnútra.

O vzniku mimoriadnej udalosti budú informované aj susedné štáty, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu a Európska komisia.

Cvičenia sa zúčastní aj približne tisíc ľudí priamo v elektrárni. V krytoch strávia približne 2-2,5 hodiny. Simulácia havárie sa uskutoční prostredníctvom trenažéra umiestneného v Trnave,“ informoval riaditeľ EBO Milan Molnár.

Druhý deň cvičenia Havran bude zameraný na praktické precvičenie evakuácie obyvateľstva vo vybraných obciach regiónu.

Cvičná evakuácia školákov a dôchodcov spojená s detontamináciou osôb a vozidiel sa uskutoční vo štvrtok v Červeníku, Kátlovciach, Dubovanoch a Trakoviciach. Postihnuté osoby odvezú autobusy do priestorov kúpaliska v Sládkovičove a obce Hlboké v senickom okrese.

Ulož ako PDF
Napísal 17. októbra 2012 9:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V bohunickej elektrárni simulujú haváriu jadrového zariadenia”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.