reklama

Trnavčania majú príležitosť navrhnúť, v ktorých lokalitách by uvítali viac stromov

Trend úbytku stromov na území Trnavy sa stal v ostatných rokoch pravidlom. Bohužiaľ, každoročne sa viac stromov vyrúbe ako vysadí.

Napríklad v roku 2012 v Trnave klesol podľa údajov mestského úradu počet stromov o bezmála štyristo.

Túto skutočnosť má na svedomí viacero faktorov. Medzi najhlavnejšie možno zaradiť žiadosti občanov o výrub stromov, ktoré sa v minulosti živelne vysádzali v tesnej blízkosti a pod oknami bytových domov. Niektoré stromy, ktoré sa rokmi rozrástli, začali spôsobovať neprimerané tienenie bytov, narúšať statiku budov alebo poškodzovať komunikácie, chodníky či parkovacie plochy koreňovou sústavou.

lampy-ruzovy-parcik-1

Ilustračné foto

S fenoménom úbytku stromov, ktorý je dlhodobo neudržateľný sa dá podľa slov predsedu Komisie životného prostredia a prírodných hodnôt pri mestskom zastupiteľstve Mateja Lančariča bojovať len tak, že mesto začne viac vysádzať ako rúbať.

Preto plánujeme vytvoriť register lokalít, konkrétnych miest a ulíc. Na základe vytvoreného zoznamu sa bude realizovať výsadba nových stromov na území mesta,“ prezentuje novú myšlienku Lančarič.

Do zoznamu, ktorý pripraví komisia životného prostredia a prírodných hodnôt, plánujú zaradiť aj požiadavky od občanov.

Budeme radi za odporúčania verejnosti, v ktorých lokalitách by ľudia uvítali nové stromy. Obyvatelia jednotlivých ulíc a mestských častí sami najlepšie vedia, kde im stromy chýbajú a kde by ich túžili mať viac,“ konštatuje.

Komisia každú žiadosť a navrhnutú lokalitu preskúma. V prípade, že pod konkrétnym miestom nevedú inžinierske siete, a pozemok patrí mestu, zostane zaradená v zozname pre výsadbu. Mesto má podľa predsedu komisie životného prostredia v súčasnosti reálnu šancu získať peniaze na výsadbu novej zelene aj z eurofondov.

Ak by tento zámer nevyšiel, mesto bude výsadbu realizovať postupne z vlastných zdrojov,“ pripomína.

topole-rybnikova1
Najčastejšie sa rúbu stromy pod oknami bytoviek na základe žiadostí obyvateľov, alebo poškodené a choré dreviny. Ale nie vždy je tomu tak.

Komisia plánuje zaradiť do zoznamu viacero lokalít najmä na sídliskách, ale aj v centre.

Tŕňom v oku je napríklad absencia stromov medzi novou budovou trnavskej nemocnice a frekventovanou cestou na Dohnányho ulici. Na prázdnej trávnatej ploche, kde sú momentálne vysadené dva stromčeky, by si pacienti zaslúžili mať oveľa viac zelene, ktorá by plnila dôležitú izolačnú a hygienickú funkciu od frekventovanej cesty. Problémom však je, že táto plocha nepatrí mestu, ale fakultnej nemocnici. To však neznamená, že sa nepokúsime s vedením nemocnice dohodnúť na vyriešení tohto problému,“ hovorí o konkrétnom zámere Matej Lančarič

Trnavčania môžu svoje konkrétne návrhy a odporúčania na výsadbu stromov (napríklad: za bytovým domom na ulici Golianova XY) adresovať priamo predsedovi komisie životného prostredia, najlepšie prostredníctvom e-mailu na adrese lancaric.matej@gmail.com.

Ulož ako PDF
Napísal 4. marca 2013 19:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavčania majú príležitosť navrhnúť, v ktorých lokalitách by uvítali viac stromov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.