reklama

ZŠ na Spartakovskej navštívila Zora Czoborová s projektom Nebuď lenivý

Ambasádorka projektu NEBUĎ LENIVÝ, Zora Czoborová, pokračuje v návštevách základných škôl po celom Slovensku, kde medzi mladými ľuďmi propaguje aktívny životný štýl tínedžerov.

Edukačný projekt neziskovej organizácie Slniečko, s finančnou podporou Nadácie Coca-Cola, prináša žiakom základných škôl nielen základné informácie o správnej životospráve, ale je aj názorným motivačným nástrojom pre aktívny pohyb mládeže.

Návšteva trnavskej základnej školy na Spartakovskej ulici je šiestou zastávkou projektu Nebuď lenivý, čím sa projekt dostáva pomaly do finále.

Ambasádorka doteraz projekt predstavila v piatich mestách – Košiciach, Prešove, Nitre, Bratislave a Žiline. Interaktívnej besedy o zdravom a aktívnom životnom štýle sa doteraz zúčastnilo približne 550 študentov. Vybraní žiaci, ktorí si zacvičili so Zorou Czoborovou, prípadne si zasúťažili v pripravených športových hrách, získali zaujímavé ceny.

Nebud lenivy_TT_1
Zora Czoborová v telocvični ZŠ na Spartakovskej ulici v Trnave

Celý organizačný tím projektu Nebuď lenivý si ešte brúsi zuby na žiakov v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Odborným garantom projektu je pediatrička MUDr. Renáta Gerová, predsedníčka neziskovej organizácie Slniečko: „Veľa mladých ľudí bojuje s nadváhou až obezitou. Obezita je pritom typické ochorenie, kde je prevencia mnohokrát účinnejšia ako liečba. A v tom vidím najväčší prínos projektu NEBUĎ LENIVÝ – pomôcť tínedžerom zorientovať sa v spleti informácií o zdravom stravovaní a účinnom športovaní,“ hovorí Dr. Gerová a dodáva: „Školy zúčastnené na projekte a najmä pedagógovia humanitných vied veľmi oceňujú obsah a formu malej brožúry, ktorú študenti dostávajú. Často si od nás pýtajú kusy navyše, aby mali pri vyučovaní aj v ďalších rokoch relevantný zdroj informácií. Ďalšie zaujímavosti môžu tínedžeri nájsť na webovej stránke www.nebud-lenivy.sk, kde sa nachádzajú aj videá so Zorou Czoborovou, podľa ktorých si môžu zacvičiť napríklad aj doma.“

Ambasádorka projektu, fitneska Zora Czoborová, názorne motivuje tínedžerov k tomu, aby neboli leniví: „Žiaci na školách, ktoré sme navštívili, ocenili obsah interaktívnej besedy. Viacerí prišli za mnou a za pani doktorkou aj po prednáške a chceli dodatočné informácie. Tínedžeri majú konkrétne otázky o strave, pohybe a športovaní. Hravé súťaže inšpirovali dokonca aj učiteľov telesnej výchovy. Verím, že vďaka projektu mnohí mladí ľudia zmenia svoj doterajší životný štýl.“

Nebud lenivy_TT_4
Nechýbali ani hravé súťaže

Nad celým projektom prevzal osobnú záštitu minister školstva, vedy a výskumu Dušan Čaplovič: „Úlohou celej spoločnosti je poukazovať na zlý životný štýl súčasnej mladej generácie. Okrem školy potrebuje rodina preventívnu pomoc aj zo strany tretieho sektora. Preto si vysoko vážim prácu občianskeho združenia Slniečko a oceňujem jeho záujem o našu mládež a jej zdravie. Verím, že projekt Nebuď lenivý pomôže mnohým mladým ľuďom.“

Bez finančnej podpory Nadácie Coca-Cola by sa projekt nemohol uskutočniť. Amy S. Githens z Nadácie Coca-Cola dopĺňa: „Sme radi, že prostriedky z Nadácie Coca-Cola pomôžu mnohým mladým ľuďom rozšíriť si základné odborné vedomosti o správnej výžive a povzbudia ich k intenzívnejšej pohybovej aktivite.“

NEBUĎ LENIVÝ

V životnom štýle väčšiny slovenských tínedžerov dominujú rýchle občerstvenie, vysokoenergetické jedlá, nadmerné sledovanie televízie, či práca s počítačom. Konzumácia nadmerného množstva potravín v spojení s nedostatkom pohybu má za následok nadváhu, prípadne až obezitu.

Projektom NEBUĎ LENIVÝ chceme preto upozorniť a bojovať proti extrémnemu nárastu nadváhy a obezity v dospievajúcom veku. Podľa štatistík Medzinárodnej zdravotníckej organizácie WHO má nadváhu viac ako 155 miliónov detí v školskom veku. V Európskej únii je to viac ako 14 miliónov detí s nadváhou a z nich 3 milióny sú už obézne. Ročne pribúda približne 400 tisíc detí s nadváhou a z nich je už 85 tisíc obéznych. Na Slovensku trpí nadváhou 13 % chlapcov a 12 % dievčat, pričom obezita je udávaná u 6 % chlapcov a 5,6 % u dievčat.

Alarmujúcim zistením je, že až 96 % obezity u detí je zapríčinených nevhodnými stravovacími návykmi, nedostatočným pohybom, v kombinácií s genetickými faktormi.

Stručne sme pre vás zhrnuli zásady zdravého životného štýlu pre tínedžerov. Viac informácií získate z brožúry Sprievodca aktívnym životným štýlom.

ZÁSADY ZDRAVÉHO, AKTÍVNEHO ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU:
– Neodchádzaj ráno do školy bez raňajok, nezabudni na desiatu, v ktorej nemá chýbať čerstvé ovocie alebo zelenina.

– Zeleninu jedz aspoň 3x denne, ovocie 2x denne.

– Najlepším nápojom je voda. Ak máš dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, piješ menej, lebo obsahujú vodu.

– Teplý obed je samozrejmosťou. Nenahrádzaj ho rýchlym občerstvením.

– Nikdy nepríď domov hladný, lebo vyprázdniš chladničku. Nezabúdaj, že stravu, ktorú nahádžeš do žalúdka, potrebuješ aj stráviť.

– Do svojho jedálneho lístka zaraď aj prebiotiká a probiotiká v podobe kyslomliečnych produktov alebo doplnkov výživy, pretože majú pozitívny vplyv na imunitu. Nezabudni ani na vlákninu.

– Nebuď lenivý a zašportuj si. Nie je podstatné, aký druh športu si zvolíš, pretože dôležitá je radosť z pohybu. Rozlož si fyzickú aktivitu do kratších, ale pravidelných dávok, minimálne 30 minút denne za každého počasia.

Ulož ako PDF
Napísal 16. marca 2013 7:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.