reklama

Fenomenálny hudobník, harfista Michal Matejčík prichádza do Trnavy s novým multimediálnym projektom

Divadlo Jána Palárika v Trnave si na september pripravilo pre priaznivcov umenia hneď dva zaujímavé projekty. Po premiére Veľkého Gatsbyho v polovici mesiaca sa v predposledný septembrový deň stane divadlo priestorom pre multimediálny divadelný koncert, v hlavnej úlohe s Michalom Matejčíkom, slovenským harfistom žijúcim vo Viedni.

Pod režijnou taktovkou Juraja Bielika, ktorý do Trnavy prichádza z bratislavskej renomovanej scény Divadla Aréna a Slovenského národného divadla, zažije Trnava ojedinelé divadelné predstavenie, monodrámu špičkového interpreta, jeho nástroja a hry svetla, a zvuku.

„Na premiéru projektu PREMENY HARFY realizovanom v divadelnom šate a práve v Trnave sa nesmierne teším. Vždy som chcel do harfového koncertu priniesť niečo neobvyklé a divadelný priestor tieto možnosti ponúka. Som rád, že vedenie práve Divadla Jána Palárika prijalo rozhodnutie podporiť tento projekt vo svojom premiérovom uvedení na Slovensku,“ konštatuje pre trnava-live.sk Michal Matejčík, ktorého slovenská verejnosť pozná ako zrejme najvyťaženejšieho sólistu na harfu.

Pred rokmi sprevádzal na svetovom turné George Michaela v rámci projektu Symphonica a keďže poslednou skladbou v dramaturgii tohto turné bola dojímavá skladba I Remember you, stal sa posledným hudobníkom na svete, ktorý hral na jednom pódiu s týmto skvelým spevákom.

Na Slovensku dlhodobo spolupracuje s Katarínou Koščovou, či Katarínou Knechtovou a je známy aj tým, že na pódiá priniesol netradičné aranžmány piesní skupiny Depeche Mode v úprave pre harfu.  

„Je to naša prvá spolupráca s týmto skvelým hudobníkom, ktorý sa vyznačuje aj nemalým dramatickým potenciálom. Harfa je po každej stránke neobyčajne zaujímavý a fascinujúci nástroj a dokáže sprostredkovať neobyčajne silnú, intímnu výpoveď hudobníka. V Divadle Jána Palárika som už uviedol viacero divadelných hier, ale tento večer – tento dialóg hudobníka a jeho nástroja – je pre mňa špecifický a významný. Jednak preto, že Michala považujem za výnimočného interpreta, ale aj preto, že je to prvý projekt, ktorý realizujem ako interný režisér divadla,” komentuje spoluprácu hudobníka a režiséra projektu jeho hlavný dramaturg a režisér Juraj Bielik.

Udalosť na FB:
https://www.facebook.com/events/122561685025190/?ref=ts&fref=ts

INFO:

Michal Matejčík pochádza zo Žiliny, kde po ukončení gymnázia študoval odbor harfa, ktorý absolvoval v triede Ľudmily Sawiczovej a Zuzany Törökovej na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Počas ďalšieho štúdia vo Viedni na „Universität für Musik und darstellende Kunst“ dostáva angažmány ako orchestrálny hráč od orchestrov ako RSO Wien, Recreation Graz a Pacific Music Festival Orchestra v Japonsku, v ktorom ako prvý zastupoval Slovensko. Po ukončení štúdia sa venuje sólovému hraniu (Viva Musica Festival), orchestrálnemu hraniu (Viedenská Štátna Opera), komornej hudbe (Trio Recordum, Kontrapunkte Ensemble), vyučovaniu (Musikschule Laxenburg, Hollabrunn) a komponovaniu. Jeho skladba „L. ich T.“ pre dve tirolské harfy bola ocenená cenou Slovenského hudobného centra na súťaži „Rajecká hudobná jar“ 2011. V roku 2013 bola jeho skladba „Das Staunen der Welt“ pre soprán a harfu venovaná viedenskej grófke Johanne von Haugwitz z rodu Haugwitz, kde Friedrich Wilhelm bol ministrom u Márií Terézie. V júni 2016 premieroval svoju skladbu “ The win over the white plague“ pre harfu a flautu v SND za prítomnosti prezidenta Andreja Kisku.

Od roku 2011 Michal Matejčík integruje harfu do popovej a elektronickej hudby. V rokoch 2011-12 sólovo sprevádzal britského speváka Georgea Michaela na jeho „The Symphonica Tour“. V marci 2013 bol angažovaný ako „špeciálny hosť“ kultovej skupiny Depeche Mode. Po týchto angažmánoch dostáva ponuky vystupovať sólovo a komorne na ďalších európskych( Berlín, Bochum, Hamburg) a amerických pódiách ( New York, Trenton, Highstown). Na Slovensku spolupracoval s umelcami ako Jozef Lupták, Miroslav Dvorský, Milan Paľa, Peter Valentovič a so speváčkami Katarínou Knechtovou a Katarínou Koščovou.

V septembri vystúpil na novom slovenskom festivale v Tatrách „Tatra Flowers“ a pre divadlo Jána Palárika v Trnave pripravuje novú harfovú multimediálnu show. Okrem hudobnej oblasti pracuje pre švajčiarsku nadáciu „Robert und Lina Thyll-Dürr Stiftung“ na umeleckom projekte „Casa Zia Lina“ na toskánskom ostrove Elba.

Ulož ako PDF
Napísal 11. septembra 2017 7:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Fenomenálny hudobník, harfista Michal Matejčík prichádza do Trnavy s novým multimediálnym projektom”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.