reklama

Začala rekonštrukcia pešej zóny. Potrvá do mája 2014

V utorok 9. apríla 2013 o 9. hodine oficiálne odštartovala rekonštrukcia trnavskej pešej zóny.

Stavebné práce budú rozdelené do štyroch na seba nadväzujúcich etáp a potrvajú do mája 2014.

Prvá etapa v úseku medzi mestskou vežou a objektom Prachárne má byť dokončená do konca júna tohto roka.

V druhej etape zrekonštruujú úsek od Radlinského po Zámočnícku ulicu, v ďalších dvoch etapách postúpia práce po budovu Slovenskej sporiteľne a napokon až na koniec pešej zóny pri evanjelickom dome na Vajanského ulici.

pesia-zona-rekon-1
pesia-zona-rekon-3
Prvé výkopy rekonštrukcie pešej zóny

Celkové náklady na obnovu Hlavnej ulice dosiahnu 1,97 milióna eur s DPH. Predpokladaný rozpočet podľa projektovej dokumentácie bol 3,32 milióna eur s DPH.

Rozhodujúcim kritériom verejnej súťaže bola cena. Tri najnižšie predložené ponuky boli v cenovom rozpätí len 60-tisíc eur,“ podotkol vedúci odboru investičnej výstavby Dušan Béreš.

Zhotoviteľom stavby je na základe verejnej súťaže konzorcium dodávateľov spoločností CS Trnava, OHL ŽS Brno a OHL Pozemné stavby Bratislava. Hlavným projektantom je Dušan Dóka.

Veríme, že pešia zóna bude po dokončení príjemným miestom pre oddych Trnavčanov aj návštevníkov mesta. Cieľom obnovy verejných priestranstiev na Hlavnej ulici je zatraktívnenie centra. Projekt v celej výške financuje mesto z vlastných zdrojov bez úveru,“ uviedol na tlačovej besede viceprimátor Bystrík Stanko.

Pešia zóna v Trnave bola prvou na území Slovenska a jendou z prvých v bývalom Československu. Do užívania ju odovzdali v roku 1988.

Nová pešia zóna bude riešená bezbariérovo, v jednej úrovni.

Podľa slov Petra Purdeša z Odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave Hlavná ulica bude po rekonštrukcii priestorovo rozčlenená do troch línií. Stredom povedie náznaková komunikácia zo štiepaných kociek v pieskovo-sivej melírovanej farebnosti.
Chodníky pri objektoch budú z dlažby melírovanej v antracitovej a šedej farebnosti. Dlažba v časti Trojičného námestia bude mozaiková v kombinácii sivej a antracitovej farby.

Šesťdesiat percent materiálov bude z umelého kameňa, 40 percent tvoria prírodné materiály, ako napríklad žula.

Na pešej zóne vyrastie 57 nových vzrastlých stromov, čo je o dva viac, ako je tomu dnes, zdôraznil P. Purdeš.

Obnova zelene bude spočívať aj v zmene tvaru plôch nízkej zelene. Počíta sa s výsadbou kvetinových záhonov, ktoré zabezpečia estetické pôsobenie, farebnosť a premenlivosť záhonov počas celého roka.

Novú pešiu zónu obohatia aj dve okrasné fontány. Ďalšie dve budú pitné.

fontana-1
fontana-2
Vizualizácie fontán

Chceme dosiahnuť, aby na novej pešej zóne bola jednou z dominánt a osviežujúcim faktorom aj voda,“ pripomenul B. Stanko.

Jedna z okrasných fontán bude situovaná pred Wetzlerovým domom, ďalšia vyrastie v spodnej časti pešej zóny.

Projekt obnovy rieši aj dizajn plôch letných a celoročných sedení so zreteľom na fasády historických budov a pohyb chodcov.

Na pešej zóne pribudnú aj celoročné sedenia s priehľadným alebo transparentným sklom,“ doplnil P. Purdeš.

Pešia zóna má byť prístupná aj cyklistom. Hoci nie vo forme samostatného chodníka. „Priestorové možnosti Hlavnej ulice nedovoľujú realizáciu samostatného cyklochodníka. Ak bude spoločenská objednávka, dokážeme sa prispôsobiť a technicky zabezpečiť priestor aj pre prejazd cyklistov,“ vysvetlil.

Súčasťou obnovy verejných priestorov pešej zóny bude aj inštalácia nového mobiliáru v podobe lavičiek, stojanov pre bicykle, sedákov, informačných panelov či umeleckých diel.

vizual-pz-tt-3
vizual-pz-tt-5
vizual-pz-tt-1
vizual-pz-tt-6
Vizualizácie novej pešej zóny v Trnave

Ulož ako PDF
Napísal 9. apríla 2013 10:43. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Začala rekonštrukcia pešej zóny. Potrvá do mája 2014”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.