reklama

Trnavské vinárstvo Mrva&Stanko sa presadilo na prestížnej svetovej výstave vín

Trnavské vinárstvo Mrva&Stanko zaznamenalo mimoriadne cenný úspech na jednej z najprestížnejších svetových vinárskych podujatí Concours Mondial de Bruxelles.

Hostiteľom okrúhleho 20. ročníka renomovanej prehliadky vín, vínnej kultúry a vinárskych destinácií bola Bratislava.

V súboji s vinármi zo 134 krajín, zástupcovia ktorých poslali do jednej z piatich najuznávanejších súťaží sveta vyše 8-tisíc vín, sa s veľkým úspechom prezentovali aj Trnavčania.

Vinárstvo Mrva&Stanko vybojovalo tri zlaté a dve strieborné medaily, čo nemožno hodnotiť inak, ako skvelé vyznamenanie pre trnavské vinárstvo založené Petrom Stankom a Vladimírom Mrvom v roku 1997.

mrva-stanko-1
Skupina medzinárodných degustátorov na návšteve v priestoroch úspešného trnavského vinárstva po ukončení hodnotiacej časti súťaže

FOTO: Mrva&Stanko

Vína na súťaži Concours Mondial de Bruxelles sa degustujú anonymne, z toho dôvodu nemožno hovoriť o akejsi výhode „domáceho prostredia“. Navyše – z celkového počtu 300 degustátorov z celého sveta malo Slovensko zastúpenie zďaleka nie kľúčovým počtom štrnástich znalcov vína. Absolútnu väčšinu teda tvorili zahraniční degustátori.

Dvadsiaty ročník prestížnej súťaže priniesol úspech aj ďalším domácim vínam. Spolu si slovenskí producenti odniesli z Bratislavy tri veľké zlaté medaily, 19 zlatých a 38 strieborných. Ide o historicky najlepší výsledok pre slovenské vinárstva.

Slovenské vína sa zaradili do európskeho prúdu mimoriadne kvalitných a pritom osobitých vín. Vín šťavnatých, prekvapujúcich širokospektrálnou aromatikou, najmä však poctivosťou svojich výrobcov,“ hodnotil Vladimír Mrva v denníku Pravda.

mrva-stanko-2

FOTO: Mrva&Stanko

Concours Mondial de Bruxelles

Prestížne podujatie založili v roku 1994 v belgickej metropole. Základným poslaním výstavy je predstaviť víno krajiny a jeho identitu v celom svete, porovnať ho s okolitými vinárskymi krajinami, vytvoriť atraktívne portfólio vína, zabezpečiť jeho miesto v globálnom svete a vybrať atraktívne vína za primeranú cenu.

Po šiestom ročníku sa organizátori rozhodli z výstavy urobiť prezentáciu vín a vinohradníckych destinácii v Európe. Bola to dobrá myšlienka a voľba. Vysoké zastúpenie degustátorov vína z radov známych novinárov venujúcich sa vinárskej téme, vínnej kultúre je dobrý spôsob propagácie vína, krajín a krajov dorábajúcich víno.

Súčasťou Concours Mondial de Bruxelles bývajú fakultatívne výlety degustátorov do vinárstiev reprezentujúcich vystavujúcu krajinu. Poznaním kraja a jeho vínnej kultúry oboznamujú svojich čitateľov a šíria informácie o hostiteľskej krajine. Účasť vinárov na svetových súťažiach a výstavách nie je lacná záležitosť.

Slovensko je prvou krajinou východného bloku, na pôde ktorej sa výstava uskutočnila.

Ulož ako PDF
Napísal 18. mája 2013 0:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.