reklama

Trnava a okolie má ambíciu byť regiónom svetových vín

Trnava a okolie sa chcú dostať do povedomia ako turistická destinácia s ponukou kvalitného vínneho turizmu. Už v tohtoročnej marketingovej kampani pre jesennú sezónu vystupuje región ako „TIRNAVIA – región svetových vín.“

Slogan je ambiciózny, ale primerane. Vo vzťahu ku koreňom  slávnej tradície vinárstva a vinohradníctva, ako aj vo vzťahu k úspešnej vinárskej súčasnosti. Niekoľko vinárstiev z tohto kraja je držiteľom medailových ocenení z významných svetových vinárskych súťaží.

Tradícia dobrého vína nie je len v Modre, Pezinku, či Svätom Jure, ale patrí nesporne aj k Trnave a jej okoliu.

Zastávky Malokarpatskej vínnej cesty sa nachádzajú aj v Trnave, Suchej nad Parnou, Smoleniciach či Ružindole. Práve táto oblasť – okolie Trnavy prichádza na trh s novou ponukou v oblasti vínneho turizmu.

tera-parna-vinohrad

Ilustračné foto: Trnava Tourism

Niekoľko vinárskych obcí a vinárstiev je združených v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Trnava Tourism. Organizácia v tomto regióne zastrešuje rozvoj a marketing turizmu, zameranie na poznávanie a zážitky spojených s vínom patrí v súčasnosti k hlavným ponukovým témam regiónu.

Vinárstvo a vinohradníctvo má v tejto oblasti úžasné korene. Trnava dostala v 13. storočí titul slobodného kráľovského mesta aj vďaka už vtedy vysoko rozvinutému obchodu a remeslu s vínom, v stredoveku to boli práve Trnavčania, kto vlastnil vinice v Modre alebo Pezinku, víno z miesta Tirnau sa vyvážalo do Poľka, Sliezka, na Moravu, oblasť kedysi patrila k najväčším vinársko-vinohradníckym centrám v Uhorsku. Z tohto obdobia je Trnava celá podpivničená – nazýva sa preto aj ‚mesto pod mestom‘. Zo Suchej nad Parnou zas pochádza autor románu Červené víno – František Hečko,“ vymenúva výkonná riaditeľka Trnava Tourism Petra Blažejová.

K bohatej a zaujímavej histórii v spojení s vínom sa pridávajú aj skvelé výsledky vinárstiev zo súčasnosti. Práve niekoľko vinárstiev z Trnavy a okolia patrí po májovej svetovej vinárskej súťaži – Concours mondial de Bruxelles, ktorá sa konala v tomto roku v Bratislave, k nositeľom zlatých a strieborných medailí medzi svetovou špičkou a konkurenciou z Talianska, Francúzska či Španielska.

Región TIRNAVIA sa hrdo hlási k poznaniu, že slovenské víno je svetové. Rozhodli sme sa tieto skvelé výsledky slovenských vinárstiev dostať viac do popredia. Slovensko ako malá krajina má byť v tomto smere naozaj na čo hrdé. Bola by škoda to nevyužiť a neukázať obyvateľom aj z ostatných nevinárskych kútov Slovenska, dokonca záujemcom zo zahraničia, čo všetko sa za slovenskými vínami a vinárstvami ukrýva,“ hovorí Jozef Stanko z vinárstva Víno Mrva&Stanko.

vino-mrva-stanko

Ilustračné foto: Víno Mrva&Stanko

„TIRNAVIA – región svetových vín“ je názov sloganu, s ktorým turistická organizácia Trnava Tourism propaguje od tohtoročnej jesene regionálne vinárstvo a vína. Partneri organizácie vyskladali do ponuky zaujímavé a cenovo atraktívne zážitkové vinárske produkty. Hlavnými partnermi sú vinárstva Víno Mrva & Stanko a Terra Parna.

K spolupráci sa pridali aj Karpatská Perla, Elesko wine park a Vína z Mlyna. V ponuke tak má destinácia TIRNAVIA od septembra do konca novembra zážitkové víkendové pobytové balíky s dvoma prenocovaniami (piatok až nedeľa) v ubytovacích zariadeniach na výber (troj, štvorhviezdičkové hotely a penzióny), v sobotu dopoludnia s prehliadkou historického centra mesta Trnavy – Malého Ríma, vrátane návštevy pôvodných stredovekých vínnych pivníc s degustáciou a popoludní s návštevou dvoch z vinárstiev vrátane dopravy. Cena tohto víkendu je od 65 eur na osobu.

Prehliadky vždy dvojice vinárstiev má región v ponuke aj ako samostatné sobotné výlety. V trvaní štyri hodiny – od 14:00 do 18:00 hod., vrátane dopravy, ktorá je bezplatná, ponúkajú výlety prehliadky vinárstiev, viníc, pivníc, degustácie vínka, osobné stretnutia a rozhovory s majstrami vinármi. Sobotné výlety sú v špeciálnej uvádzacej cene 21 eur na osobu.

TIRNAVIU je možné spoznávať na jeseň aj počas nedele. Špeciálna kombinácia tých najlepších jesenných atrakcií zo Smoleníc je obsiahnutá v „Nedeľnom smolenickom balíku“. V ňom na turistov čaká návšteva miestneho múzea a Smolenického zámku so sprievodcom, prehliadka výrobne medoviny – rovnako ako regionálne vína – slovenskej medoviny oceňovanej na svetových súťažiach a obed v podobe tradičnej miestnej gastronómie.

Viac informácií nájdete na www.regiontirnavia.sk, termíny vinárskych víkendov a sobôt prebiehajú od 21. septembra do 30. novembra 2013.

(Tlačová správa)

Ulož ako PDF
Napísal 19. septembra 2013 8:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnava a okolie má ambíciu byť regiónom svetových vín”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.