reklama

Najstaršie cykloturistické podujatie na Slovensku Trnava – Rysy štartuje 1. augusta

Vo štvrtok 1. augusta pred štvrtou hodinou ráno vyštartuje z Trnavy niekoľko desiatok cyklistov na 36. ročník cykloturistickej nonstop jazdy TRNAVA – RYSY.

Počas najstaršieho cykloturistického podujatia svojho druhu na Slovensku čaká na pelotón náročná 320 kilometrov dlhá trasa z Trnavy do Tatranskej Lomnice.

Podujatie sa po prvý raz uskutočnilo v roku 1974. Odvedy, s niekoľkoročnou prestávkou po roku 1990, sa koná vždy na prelome júla a augusta.

Celú trasu musia cykloturisti prekonať počas jedného dňa. Štartuje sa preto v Trnave ráno už o 3.45 h z parkoviska pred ŽOS a príchod do táboriska v kempe Tatranec v Tatranskej Lomnici sa očakáva o 19.30 h. Úvodná časť vedie cez Hlohovec, Topoľčany, Partizánske a pohorie Vtáčnik do Horných Hámrov. Odtiaľ pokračuje Pohroním cez Žiar nad Hronom, Zvolen, Banskú Bystricu a Podbrezovú do sedla Čertovica. V tretej časti, tatranskej, vedie cez Východnú, Tatranskú Štrbu, Štrbské Pleso a Smokovce do Tatranskej Lomnice,“ informuje Eduard Krištofovič z organizačného štábu nonstop jazdy Trnava – Rysy.

Cyklistov očakávajú aj tri namáhavé výstupy – na Veľké Pole, Čertovicu a Štrbské Pleso. Interaktívnu mapu trasy s výškovým profilom nájdete TU.

trnava-rysy1
Pelotón štartuje z Trnavy za tmy okolo 4.00 ráno, do cieľa prichádza po 19. hodine

Počas ďalších dní nasleduje vlastný cyklistický, cykloturistický a turistický program, vrátane výstupu na vrchol Rysov, príp. Kriváňa a podobne.

Povolené sú výlučne športové bicykle a platí povinnosť používať cyklistickú prilbu počas celej jazdy. Účastnícu ju absolvujú v oficiálnych cyklistických dresoch s logom podujatia, pričom celé podujatie má charakter vytrvalostnej jazdy, nie sú to teda rýchlostné preteky jednotlivcov.

Trnavská cyklistická nonstop jazda je organizovaná ako prejav vďaky príslušníkom trnavskej posádky, ktorí v auguste 1944 odišli spolu s dobrovoľníkmi z radov obyvateľov mesta na Pohronie bojovať do SNP. Miestami ich bojového pôsobenia bola práve oblasť Horné Hámre – Žarnovica. Aj tento ročník cyklojazdy má svojho mimoriadneho patróna, vynikajúceho slovenského cyklistu Petra Sagana, už po druhý raz nositeľa zeleného trička Tour de France,“ pripomína Krištofovič.

Stretnutia s cykloturistami sú možné v Trnave v stredu 31. júla od 17.00 h pri prezentácii v priestoroch Strednej odbornej školy polytechnickej, Koniarkova 17 (ŽOS Trrnava), potom o 19.00 h pri slávnostnom štarte na Univerzitnom námestí (Pamätník trnavskej posádky).

Ďalej vo štvrtok 1. augusta o 8,00 h počas prestávky a kladenia kytice k pamätníku Trnavskej posádky v Horných Hámroch, v Strážoch pri Zvolene o 10.30 h počas stravovacej prestávky, potom pri motoreste Nemecká o 13.00 h, na Čertovici o 15.00 h a po dojazde v Tatranskej Lomnici od 20.00 h v priestoroch kempu Tatranec, ako aj počas nasledujúcich dní.

trnava-rysy2009-2
Na cyklistov čaká zvlnená a miestami aj kopcovitá trasa

V piatok 2. augusta bude v kempe fungovať ‚poľná‘ pošta s príležitostnou pečiatkou. Sprievodnou akciou cyklojazdy je turistický autobus pre záujemcov, ktorí chcú zažiť atmosféru jazdy i života v táborisku bez toho, že by museli absolvovať náročnú jazdu na bicykli,“ doplnil Eduard Krištofovič.

Podujatie je finančne podporované Mestom Trnava a sponzormi. Záštitu nad ním prevzal aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš.

V prípade záujmu získate ďalšie informácie na telefónnych číslach 0905 974 002, 0903 207 298, 0908 050 655 a 0949 449 704, podrobnosti nájdete na stránke sites.google.com/site/trnavarysy, kontaktovať organizátorov môžete aj cez e-mail elanlinc@ttx-net.sk a jozef.moncman@zf.com.

Ulož ako PDF
Napísal 23. júla 2013 20:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Najstaršie cykloturistické podujatie na Slovensku Trnava – Rysy štartuje 1. augusta”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.