reklama

Z Trnavy do Tatier na bicykli za jeden deň. Vo štvrtok štartuje najstaršia cyklojazda na Slovensku

Vyše dvanásť hodín čistého času v sedle bicykla, 310 km v nohách, bezmála 3500 nastúpaných výškových metrov na trase Trnava – Tatranská Lomnica. Také sú základné čísla Cyklojazdy Trnava Rysy, ktorá odštartuje vo štvrtok 30. júla 2015 nadránom už na svoju 38. púť.

Amatérsky cyklistický pelotón prekoná za jediný deň väčšinu územia Slovenska. Štart bude už tradične pred štvrtou hodinou ráno v Trnave. Balík sa vydá smerom na Hlohovec, Topoľčany, Partizánske a prvé z troch veľkých stúpaní – Veľké Pole.

Po zjazde z kopca a 100 kilometroch šlapania si asi 120-členný pelotón prvý raz oddýchne v Horných Hámroch. Nasleduje prejazd Pohroním cez Žiar nad Hronom, Zvolen, Banskú Bystricu a Podbrezovú do sedla Čertovice, kde na cyklistov čaká druhé náročné stúpanie.

V tretej časti, tatranskej, vedie trasa cez Hybe, Východnú a Važec do Tatranskej Štrby, odkiaľ sa pelotón vyštverá posledným veľkým stúpaním dňa na Štrbské Pleso. Na záver nasleduje už len spanilá jazda cez Smokovce do Tatranskej Lomnice. V cieli budú cyklisti po 19. hodine.

rysy-2
Pred stúpaním na Čertovicu (2014)

FOTO: Norika Szombatová – foto4F

Po vlaňajšom ročníku, kedy si účastníci pripomenuli štyridsať rokov od úvodnej jazdy, tohtoročný v poradí tridsiaty ôsmy, mohol sa zdať ako taký obyčajný. Čo sa týka samotnej trasy ozaj nepriniesol žiadnu podstatnú novinku. Podstatná zmena však nastala v samotnej organizácii podujatia, keďže cyklojazda už nie je sprievodnou akciou tatranského medzinárodného stretnutia mládeže.

„V ostatných rokoch sa síce vážne-nevážne hovorilo o tom, že turistické Rysy začínajú byť skôr sprievodnou akciou cyklistických, ale hlavný dôvod bol v nezhode termínov. Popradským organizátorom skôr vyhovoval neskorší, augustový termím, cyklistom najmä pre svetelné podmienky v záverečnej, dojazdovej fáze zasa skôr ten záverečný júlový. Keďže k dohode nedošlo, došlo k ‚strihu‘,“ hovorí Eduard Krištofovič z organizačného štábu.

Stalo sa skutočnosťou, že 38. ročník cykloturistickej nonstop jazdy TRNAVA – RYSY, najstaršieho cykloturistického podujatia tohto druhu na Slovensku, sa uskutočňuje v dňoch 29. júla -2. augusta 2015. Na jeho trasu dhú 310 km sa po prvý raz vydali jazdci v roku 1974. Odvtedy, s niekoľkoročnou prestávkou po roku 1990, sa toto podujatie koná vždy na prelome júla a augusta.

Počas ďalších dní nasleduje vlastný cyklistický, cykloturistický a turistický program, vrátane výstupu na vrchol Rysov, príp. Kriváňa a pod. Povolené sú výlučne športové bicykle a platí povinnosť používať cyklistickú prilbu počas celej jazdy. Účastnícu ju absolvujú v oficiálnych cyklistických dresoch s logom podujatia, pričom celé podujatie má charakter vytrvalostnej jazdy, nie sú to teda rýchlostné preteky jednotlivcov.

rysy-3
Prvé ranné lúče neďaleko Topoľčian (2013)

FOTO: Norika Szombatová – foto4F

„Trnavská cyklistická nonstop jazda je organizovaná ako prejav vďaky príslušníkom trnavskej posádky, ktorí v auguste 1944 odišli spolu s dobrovoľníkmi z radov obyvateľov mesta na Pohronie bojovať do SNP. Miestami ich bojového pôsobenia bola práve oblasť Horné Hámre – Žarnovica,“ pripomína Krištofovič.

Stretnutia s cykloturistami sú možné v Trnave v stredu 29. 7. od 17.00 h pri prezentácii v priestoroch Strednej odbornej školy polytechnickej, Koniarkova 17 (ŽOS Trnava), potom o 19.00 h pri slávnostnom štarte na Univerzitnom námestí (Pamätník trnavskej posádky).

Ďalej vo štvrtok 30. júla o 8,00 h počas prestávky a kladenia kytice k pamätníku Trnavskej posádky v Horných Hámroch, v Strážoch pri Zvolene o 10.30 h počas stravovacej prestávky. Rovnako pri motoreste Nemecká o 13.00 h, na Čertovici o 15.00 h a po dojazde v Tatranskej Lomnici po 19.30 h v priestoroch kempu Tatranec.

Sprievodnou akciou cyklojazdy je turistický autobus pre záujemcov, ktorí chcú zažiť atmosféru jazdy i života v táborisku bez toho, že by museli absolvovať náročnú jazdu na bicykli.

Podujatie je finančne podporované Mestom Trnava a sponzormi.

TRASA CYKLOJAZDY TRNAVA – RYSY:
trasa-rysy
Obrázok sa po kliknutí zväčší

Ulož ako PDF
Napísal 28. júla 2015 8:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.