reklama

Prevádzkovatelia terás na námestí spoločne vyzývajú mesto na riešenie problémov s bezdomovcami

Neutíchajúce problémy s atakmi bezdomovcov na Trojičnom námestí spojili prevádzkovateľov letných terás.

S výzvou na riešenie situácie, ktorá znepríjemňuje život návštevníkom centra, zákazníkom, personálu aj samotným majiteľom podnikov, sa obracajú v spoločnom komuniké na primátora mesta, náčelníka mestskej polície aj poslancov mestského zastupiteľstva.

Dovoľujeme si upozorniť na alarmujúcu situáciu s bezdomovcami neustále prebývajúcimi na Trojičnom námestí pri fontáne vedľa pošty. Napriek neustálym a opakovaným upozorneniam z našej strany, rovnako tak napriek viacerým zásahom Mestskej polície, nebol doposiaľ na Trojičnom námestí zriadený poriadok a bezdomovci aj naďalej každodenne obťažujú našich zákazníkov, vstupujú nahí do prevádzok a obťažujú našu obsluhu a pracovníkov. Tým nám spôsobujú jednak hospodársku ujmu (nakoľko zákazníci opúšťajú naše prevádzky), a tiež aj patrične znepríjemňujú a obmedzujú nerušený výkon podnikania. Takouto nečinnosťou, respektíve nedostatočnými opatreniami zo strany Mesta Trnava, dochádza k obmedzovaniu našich podnikateľských práv na nerušený výkon podnikania v súlade so zákonom. Nehovoriac o morálnej ujme okolitých svedkov, predovšetkým malých detí, ktoré sa v príjemnom letnom počasí korzujú mestom spolu s rodičmi, ako aj o neuveriteľnom zápachu a množtve odpadkov, provizórnych ležadlách a iného haraburdia, ktoré sa hromadí v priestore pri fontáne a za lavičkami,“ píšu prevádzkovatelia podnikov v liste adresovanom predstaviteľom mesta.

trojicne-namestie-1
Aktuálne horúčavy výrazne eliminujú pôsobenie bezdomovcov na námestí. Oni sa však určite čoskoro vrátia, tvrdia prevádzkovatelia terás

ILUSTRAČNÉ FOTO

Podnikatelia v snahe o ochranu zákazníkov aj vlastnej dobrej povesti žiadajú samosprávu a jej orgány „o okamžitú nápravu a zriadenie poriadku na Trojičnom námesti v Trnave, keďže ako prevádzkovatelia, podnikatelia ale aj občania mesta Trnava chceme žiť, podnikať a tráviť čas v príjemnom a kultúrnom prostredí, bez vulgárností a neustáleho narúšania„.

Ako prvý krok k zlepšeniu situácie navrhujú buď odstránenie lavičkového sedenia pri fontáne tak, aby sa tam nemohli zdržiavať bezdomovci, alebo vytvoriť stálu hliadku Mestskej polície na Trojičnom námestí v Trnave, ktorá by dbala na dodržiavanie poriadku.

Pod listom sú podpísaní prevádzkovatelia kaviarne Pastis, Pizzerie History v Zelenom dome a City Caffe v Dome kultúry. K výzve sa pripája aj kaviareň Thalmeiner, jej prevádzkovateľ však nesúhlasí s návrhom na odstránenie lavičiek.

Problémy s pôsobením bezdomovcov v centre Trnavy nie sú žiadnou novinkou. Mesto aj v minulosti deklarovalo snahu o riešenie problému. Pred časom znemožnilo sedenie skupiniek zapáchajúcich bezdomovcov pri Bernolákovej bráne odstránením sedenia, podľa slov náčelníka mestskej polície Igora Kelešiho jeho podriadení najmä počas letnej sezóny vykonávajú častejšie kontroly a výraznejšie napomínajú ľudí, ktorí narúšajú verejný poriadok.

Dohodli sme sa, že mestskí policajti budú kontrolovať centrum mesta pravidelne dvakrát za hodinu. Zároveň zabezpečujeme pravidelné čistenie a umývanie lavičiek na Trojičnom námestí. Pripomínam, že ku každému musíme pristupovať v medziach zákona a nie je možné ho trestať za to, že len tak sedí. V prípade, že sa správa neslušne a spôsobuje problémy, hliadka ho rieši,“ uviedol viceprimátor Bystrík Stanko.

Čerstvou pozitívnou správou je podľa Stanka aj nedávne zadržanie mladého bezdomovca, s ktorým boli v ostatných týždňoch na Trojičnom námestí najväčšie problémy.

Polícia ho zadržala v stredu minulý týždeň po tom, ako dobil svojho kolegu bezdomovca.

Mestá a obce na Slovensku sa poukazujú aj na nekvalitnú legislatívu. Bezdomovci nemajú peniaze na platenie pokút a ich vymáhanie je v drvivej väčšine prípadov prakticky nemožné. Samosprávy by preto privítali zákon, ktorý by umožňoval odpracovanie si pokút formou verejno-prospešných prác.

trojicne-namestie-2
Riešenie súčasného stavu žiadajú od mesta prevádzkovatelia všetkých podnikov na námestí

Naozaj máme toho plné zuby. Množstvo nepríjemných situácií, ktoré zažívajú naši zákazníci či personál, akoby stále rástlo. Pomočení a zakrvavení bezdomovci vstupujú do prevádzok, obťažujú zákazníkov, čašníkov, pýtajú peniaze, hrubo im nadávajú. Mnohokrát sa stalo, že ľudia sa zdvihli a zhnusení odišli. Pre nás naozaj nie je jednoduché si s takýmito situáciami poradiť,“ opisuje Zuzana Križanovičová z kavierne Pastis a pripomína, že hoci hliadky mestskej polície volajú pri každom incidente, veľa ráz sa stalo, že hliadka ani neprišla.

Platíme dane štátu, mestu, prenájom pozemkov, sme povinní dodržiavať zákony. Ale v prípade, že potrebujeme ochranu my, to už akoby nikto riešiť nechcel alebo sa vyhovára, že sa to nedá. Prísť však tri minúty po polnoci a legitimovať zákazníkov, ktorí dopíjajú posledné drinky v tichosti pri vypnutej hudbe, to hliadke zaťažko nie je,“ sťažuje sa.

Množstvo nepríjemných zážitkov s bezdomovcami majú aj v Thalmeineri.

Bežne sa stáva, že títo ľudia obťažujú našich zákazníkov aj personál. Vzbudzujú pohoršenie, zapáchajú, sú krvaví, dobití a veľmi drzí,“ konštatuje prevádzkár Anton Bauer.

O problémoch vedia svoje aj čašníci z Pizzerie History. Svedkami nepríjemných výstupov bezdomovcov bývajú často ich zákazníci aj zahraniční turisti.

Zažili sme tu množstvo nepríjemných scén, je pre nás ťažké si s nimi poradiť. Ležiaci bezdomovci v strede námestia, pomočené lavičky, bitky a hádky bezdomovcov nie sú tým, čo ľudí príláka do centra mesta,“ poukazujú čašníci z History.

VIDEO: Trojičné námestie – letná spálňa bezdomovcov

Ulož ako PDF
Napísal 31. júla 2013 12:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Prevádzkovatelia terás na námestí spoločne vyzývajú mesto na riešenie problémov s bezdomovcami”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.