reklama

Trnavu dobyli a vypálili, tisícky divákov nadšene tlieskali

Tisíce spokojných návštevníkov, do bodky naplnené plány organizátorov a vydarené počasie. Taký je sumár podujatia Dobýjanie Trnavy, ktoré sa premiérovo uskutočnilo počas dvoch posledných augustových dní pod mestskými hradbami na Hlbokej ulici.

Agentúry MediaFlash a Hector pozvali do Trnavy šermiarov, bojovníkov, lukostrelcov od východu Slovenska až po západné Čechy.

Stredoveký stanový tábor postavili priamo pod hradbami a slúžil nielen ako atrakcia pre divákov, ale aj ako ubytovanie pre účinkujúcich.

VIDEO:

Na inscenovanej rekonštrukcii skutočných udalostí dobýjania Trnavy z roku 1468 sa podľa slov Bystríka Holečka z agentúry Hector zúčastnilo 152 ľudí.

Scenár sme pripravovali približne mesiac. Všetky naše plány vyšli, scenár sme naplnili tak, ako si predsavzali. Reakcie publika boli veľmi pozitívne, sme spokojní,” hodnotil zachrípnutým hlasom B. Holeček, ktorý v hlavnom programe zaujal rolu kráľa Jiřího z Poděbrad, po skončení dvojdňovej akcie.

Armáda českého panovníka pred vyše 500 rokmi zaútočila na bohaté mesto Trnava, ktoré bolo v tom čase rozvinutou tepnou obchodu a remesiel. Žoldnieri Jiřího z Poděbrad premohli vojská uhorského kráľa Mateja Korvína, dobyli hradby a napokon vypálili veľkú časť mesta.

Približne 40-minútová bitka sprevádzaná inscenovanými monológmi a dialógmi, hrmením kanónov, ofenzívou lukostrelcov, pištoliarov a puškárov, bola v sobotu na programe hneď dvakrát – popoludní a večer o 20. hodine. Deň predtým sledovali asi dve tisícky divákov verejnú generálku.

Spokojnosť návštevníkov najlepšie dokumentoval dlhotrvajúci potlesk publika po skončení veľkolepej bitky, akú Trnava nezažila celé stáročia.

dobyjanie-4
Kráľ Jiří v podaní Bystríka Holečka ďakuje svojim vojakom

dobyjanie-5
Organizátori boli po vydarenej akcii spokojní

Podľa odhadov organizátorov počas dvoch dní prišlo do improvizovaného tábora, kde nechýbali ani stredoveké atrakcie v podobe historického kolotoča, streľby z kuše alebo hod oštepom, približne 8-tisíc ľudí.

V sprievodnom programe vystupovali gladiátori, lukostrelci, šermiari, elitní delostrelci. V historickej krčme hrala dobová hudba.

Sme spokojní. Myslím si, že ľuďom sa podujatie páčilo, a to je hlavné. Dôležité je, že nám vyšlo počasie a z organizačného hľadiska prebehlo všetko bez problémov. Ďakujem všetkým, ktorí Dobýjanie Trnavy podporili,” uzavrel Ivan Novotný z agentúry MediaFlash.

dobyjanie-2
dobyjanie-1
dobyjanie-3
Rinčanie ocele, hrmenie kanónov, rany z pušiek – o Trnavu sa bojovalo statočne

Ulož ako PDF
Napísal 1. septembra 2013 10:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Videoarchív. RSS 2.0.


INZERCIA

15 komentárov pre “Trnavu dobyli a vypálili, tisícky divákov nadšene tlieskali”

 1. 1
  citatel says:

  Cim viacej takychto akcii,tym lepsie.

 2. 2
  Juro says:

  Vyborna a profesionalne pripravena akcia.

 3. 3
  ttss says:

  kľudne by sa tu mohol zorganizovať aj odchod trnavskej posádky do SNP, ako jedinej zo západného svk…

 4. 4
  ja says:

  Len troška v malom vydaní…myslel som, že to bude väčšie, čo už . Aspoň pre deti dobré….

 5. 5
  tictac says:

  A čo tak dobyť a vypáliť radnicu? A urobiť defenestráciu?

 6. 6
  sysa says:

  BOMBA AKCIA !!!!
  blahoželám

 7. 7
  Martin says:

  Akurat nechapem logiku organizator, ze ked su na Zapadnom Slovensku asi 4 velke akcie za leto, tak dve musia dat na ten isty datum… Pritom terminy Devinu je dlho znamy a uz pocas rokov viac menej nezmeneny…
  Velke organizatorske minus…

  • 7.1
   jana says:

   A čo s tým majú trnaváci, že na devíne niečo bolo…táto akcia bola prevažne pre obyvateľov tohto mesta, preto aj bola bez vstupného…a bola supeer…tento rok bolo dosť akcii myslím, ktoré chcel človek postíhať, dva krát na červáku, a hocičo iné, a určite by sa prekrývala v iný termín zase s niečím iným…bola to krásna rozlúčka s letnou sezonou…

  • 7.2
   Silvia Holečková says:

   Logika je tvrdá a jednoznačná – každé takéto podujatie sa pripravuje a plánuje rok vopred. Nuž a vhodných termínov nie je veľa (počasie, dovolenky, iné podujatia v blízkosti,…). Tak, ako už napísala Jana – toto bolo najmä pre obyvateľov Trnavy a jej okolia (téma nepustí). Posledné prázdninové dni boli ideálne – rodiny s deťmi sú už väčšinou doma z dovoleniek a na záver prázdnin to bol parádny vrchol sezóny.

 8. 8
  jano says:

  Ak máme šancu sa v niečom celosvetovo presadiť, tak by to mohla byť schopnosť ofrflať niečo, čo ostatní vymyslia.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.