reklama

Mesto poskytlo bezdomovcom šancu na nový život, zo 79 oslovených sa zapojili šiesti

Trnavská mestská samospráva sa pomocou pilotného projektu zameraného na integráciu bezdomovcov do spoločnosti snaží podať pomocnú ruku tým, ktorí sa dostali do ťažkej životnej situácie.

Už od marca tohto roku sa pracovníci z referátu sociálnej pomoci občanom snažili u ľudí bez domova zistiť, či majú záujem zapojiť sa do pracovnej činnosti vo forme menších obecných služieb a získať tým odrazový mostík pre nový slušnejší život a ubytovanie v ubytovni na Coburgovej ulici 27, informuje Jana Gmitterová z referátu komunikácie Mestského úradu v Trnave.

bezdomovec-kopanka
Siesta bezdomovca v parčíku na Kopánke

Ilustračné foto

Na referáte sociálnej pomoci občanom sa od začiatku roka zaevidovalo 57 bezdomovcov, z predchádzajúceho roku ich bolo 22. Celkovo sme pomoc ponúkli 79 bezdomovcom. Do projektu mali záujem zapojiť sa len deviati z nich,“ zhodnotila záujem bezdomovcov o prácu Jarmila Mrvová z referátu sociálnej pomoci občanom.

Podmienkou bolo, aby boli zaevidovaní ako uchádzači o zamestnanie a poberali dávku v hmotnej núdzi, preto sa počiatočná fáza projektu predĺžila,“ hovorí.

Posledným krokom k získaniu novej práce bolo podpísanie dohody.

Z pôvodných deviatich, ktorí prejavili o prácu záujem, mohli do projektu nastúpiť len šiesti, štyria muži a dve ženy,“ dopĺňa.

Ostatní vybraní klienti z nocľahárne odišli bez udania dôvodu a prerušili kontakt s mestskou samosprávou, alebo boli kvôli porušovaniu ubytovacieho poriadku z nocľahárne vyradení.

Bezdomovci, ktorí majú záujem zlepšiť svoj nepriaznivý životný osud a zapojili sa do projektu, odpracujú týždenne 20 hodín.

Pracujú od začiatku novembra, čistia verejné priestory v rôznych častiach mesta a s prácou sú zatiaľ spokojní. Ich vekový priemer je 50 rokov, mladí sa od ponuky úplne dištancovali,“ dodáva.

Na základe dohody o vykonávaní menších obecných služieb im Mesto Trnava umožňuje bývať v ubytovni, v izbách na Coburgovej ulici 27.

Všetci sú povinní platiť nájom 60 eur mesačne. Aktivačný príspevok z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnave vo výške 63,07 eur im po prvýkrát bude vyplatený v decembri,“ priblížila J. Mrvová.

Izby namiesto nocľahárne sú odmenou za prácu, poskytujú im viac súkromia a môžu sa v nich zdržiavať celý deň. Znižuje sa aj riziko, že neaktívni bezdomovci strhnú so sebou tých, ktorí pre svoj život chcú niečo urobiť.

Keď sa pri prácach osvedčia a nájdu si stabilné zamestnanie, mestská samospráva im ponúkne nájomné bývanie, čím sa naplní cieľ projektu, skonštatovala Jana Gmitterová z referátu komunikácie.

Čo robiť, keď nájdeme bezdomovca, ktorý súrne potrebuje pomoc?

Ak práve nepotrebuje najviac zo všetkého neodkladnú lekársku starostlivosť, ale jeho osud nám aj tak nie je ľahostajný, počas pracovného dňa môžeme pre neho hľadať pomoc na mestskom úrade na tel. čísle 033/32 36 167 alebo na e-mailovej adrese jarmila.mrvova@trnava.sk.

Cez deň aj v noci môžeme informovať mestskú políciu na čísle 159, resp. 033/32 36 401, štátnu políciu na tel. čísle 158, Trnavskú arcidiecéznu charitu na tel. čísle 0948 091 011, e-mailom na adresu pomoc@charitatt.sk alebo na ďalšie adresy uvedené na www.charitatt.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 21. novembra 2013 10:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto poskytlo bezdomovcom šancu na nový život, zo 79 oslovených sa zapojili šiesti”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.