reklama

Sezóna delobuchov je tu. Polícia odporúča dodržiavať zásady používania pyrotechniky

Vianočné sviatky, Silvester a vítanie nového roka sú úzko spojené aj s používaním zábavnej pyrotechniky.

Každoročne sa polícia aj zdravotníci stretávajú s prípadmi, keď sa pri zábave zrania deti, mládež, ale aj dospelí.

Pri nesprávnej manipulácii a nepozornosti dochádza často k požiarom a to nielen v bytoch, ale aj vonku.

Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje rozoberanie a vylepšovanie zakúpenej pyrotechniky podľa „osvedčených“ návodov na internete.

ohnostroj-prednadrazie
Silvestrovské oslavy na Prednádraží

Ilustračné foto

Ešte väčšiu hrozbu predstavuje podomácky vyrobená zábavná pyrotechnika. Deti a dorastajúca mládež nezriedka využíva pri ich zaobstarávaní najjednoduchší spôsob nákupu, kde ich vek nevie nik preveriť. Cez internet si takto nielen zabezpečia materiál, ale aj získavajú návod, ako si ich ľahko vyrobiť. Ide o nestabilné, neodskúšané a nebezpečné výbušniny, ktoré môžu spôsobiť oveľa závažnejšie následky na zdraví a majetkové škody,“ upozorňuje hovorkyňa trnavskej krajskej polície Mária Linkešová.

Nelegálna výroba a zhromažďovanie výbušnín sa môže klasifikovať aj ako trestný čin nedovoleného ozbrojovania. Trestné sadzby sa pohybujú v rozmedzí od troch až do ôsmich rokov.

Polícia v tejto súvislosti apeluje aj na rodičov, aby poučili svoje ratolesti o možných rizikách, aby nadchádzajúce sviatky boli nielen šťastné a veselé, ale aj bezpečné.

Zásady bezpečného používania zábavnej pyrotechniky

– Pyrotechniku kupujte len u certifikovaných predajcov
– Používajte zábavnú pyrotechniku takým spôsobom, aby ste sebe ani druhému neohrozili zdravie alebo majetok
– Nedávajte  si výrobky zábavnej pyrotechniky  do vreciek odevov, ale  uchovávajte ich mimo svojho tela najlepšie v plechovej škatuli
– Pred odpálením si vždy prečítajte návod a podľa neho konajte
– Nezapaľujte zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre
– Zistite, či je na pyrotechnike dosť dlhá zápalná šnúra, až potom ju zapáľte zapaľovačom
– Rakety pred odpálením nezapichnite do zeme či snehu, ale  vložte do fľaše naplnenej pieskom. Nikdy ich neodpaľujte pod stromami, ale len na voľnom priestranstve, tak, aby neohrozovali druhých ľudí
– Pozor na rakety, na ktorých zhorí zápalná  šnúra a nevybuchnú. Nepribližujte sa k nim hneď a nepokúšajte sa ich opätovne odpáliť. Je to veľmi riskantné
– Rovnako nebezpečné je nosiť domov  nevybuchnutú pyrotechniku a  manipulovať s ňou
– Zapálenú zábavnú pyrotechniku nezhadzovať z okien a balkónov, môžete spôsobiť požiar balkóna, bytu alebo zaparkovaných vozidiel
– Pri používaní a manipulácii so zábavnou pyrotechnikou sa vyvarujte konzumácii alkoholu a fajčeniu
– Nezabúdajte na tých, ktorí sa výbuchov boja – starších ľudí a zvieratá

Ulož ako PDF
Napísal 25. decembra 2013 20:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Sezóna delobuchov je tu. Polícia odporúča dodržiavať zásady používania pyrotechniky”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.