reklama

Poslanci schválili úpravu VZN o obmedzení používania pyrotechnických výrobkov v Trnave

Všeobecne záväzné nariadenie mesta Trnava (VZN) o obmedzení používania pyrotechnických výrobkov na území mesta poslanci na novembrovej schôdzi zastupiteľstva novelizovali.

V schválenej novelizácii VZN bol upravený časový úsek, počas ktorého je možné bez hrozby postihu používať v Trnave pyrotechnické výrobky. Poslanci tiež rozšírili text VZN o možnosť udelenia výnimky pre žiadateľov primátorom mesta.

Podľa doteraz platného nariadenia mesto povoľovalo používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3 (zábavná pyrotechnika, ktorá predstavuje nízke nebezpečenstvo a má nízku hladinu hluku a ktorú možno používať vonku v obmedzených priestoroch a pyrotechnika, ktorá predstavuje stredne veľké nebezpečenstvo, ktorá je určená na používanie vonku na veľkých otvorených priestranstvách a ktorej hladina hluku nie je škodlivá pre ľudské zdravie) len na Silvestra 31. 12. v čase od 23:00 hodiny do dňa 1. januára do 01:00 hodiny. Nebolo možné ani udeliť výnimku, keďže na to pôvodné VZN nepamätalo.

Schválená novelizácia mení VZN a rozširuje časový úsek na používanie pyrotechniky na Silvestra, teda 31. 12. v čase od 12.00 hodiny do 1. januára 01.00 hod.

“Účelom návrhu je vyhovieť požiadavke občanov, aby sa ohňostroje mohli konať už počas celého silvestrovského dňa a tiež aby bolo možné pripraviť ohňostroj pre deti v skoršom čase,” vysvetľuje dôvodová správa návrhu.

Ilustračné foto

Problém s doterajším znením VZN o obmedzení používania pyrotechnických výrobkov sa prejavil na Silvestra 2016, kedy usporiadatelia nedostali od mesta povolenie na tradičný Rodinný ohňostroj, ktorý sa na Trojičnom námestí konal pravidelne od roku 2011 a do centra mesta prilákal každoročne približne 2000 ľudí.

VZN odsúhlasili mestskí poslanci v júni 2016 s účinnosťou od augusta v snahe obmedziť používanie delobuchov, pirátov a inej zábavnej pyrotechniky, ktorá narúša pokoj obyvateľov na sídliskách a v uliciach.

Fyzická osoba môže za takýto priestupok dostať pokutu 33 eur, ak sa previní právnická osoba, teda firma, postih môže dosiahnuť až 6638 eur.

Doterajšia prax však ukazuje, že VZN nemá reálny dopad na obmedzenie či potrestanie tých, ktorí používajú delobuchy alebo vystreľujú ohňostroje mimo povolený čas. “Účinnosť VZN je prakticky nekontrolovateľná. Od jeho účinnosti za viac ako rok bolo myslím jedno správne konanie na základe telefonátu suseda. VZN je pekné na papieri, avšak v praxi nepoužiteľné,” zhodnotil na utorňajšom MZ náčelník mestskej polícíe Igor Keleši.

Kontrolu dodržiavania VZN môžu vykonávať mestskí policajti, pracovníci mestského úradu, poslanci MZ či členovia komisií mestského zastupiteľstva.

V doterajšom znení VZN o obmedzení používania pyrotechnických výrobkov absentovala možnosť udelenia výnimky pre ohňostroje kategórie F2 a F3 – napríklad pri výnimočných udalostiach, oslavách a podobne.

Toto sa zmenilo po vystúpení poslanca Bystríka Stanka, ktorý navrhol, aby bola do VZN zaradená právomoc pre primátora mesta na udelenie výnimky pre realizáciu ohňostroja v inom termíne ako je Silvester.

Stankov návrh, rovnako aj návrh novelizácie celého VZN, poslanci schválili.

Ulož ako PDF
Napísal 14. novembra 2017 14:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

15 komentárov pre “Poslanci schválili úpravu VZN o obmedzení používania pyrotechnických výrobkov v Trnave”

 1. 1
  Demokracia says:

  Táto úprava VZN bola prijatá bez toho , že by bola pred schválením zverejnená a občania sa mohli k nej vyjadriť.Nech žije demokracia !

 2. 2
  Ondrej says:

  Obcania sa ktomu vyjadrovali pozri si zaznam zastupitelstva tak tu neklam!

 3. 3
  Demokracia says:

  Ty netrep , pravidelne tu zavádzaš , každý návrh VZN musí byt zverejnenený na pripomienkovanie a poslanec Stánko navrhol úpravu až na zastupiteľstve. Ako sa k nej teda mohli vyjadrit občania

 4. 4
 5. 5
  JA says:

  Navrh zverejneny bol

 6. 6
  Marty McFly says:

  Dátum zverejnenia: 19.11.2017 13:20

  • 6.1
   demokracia says:

   pisatelia 5, 6 kde vidíte v zverejnenom návrhu VZN z 19.11.2017 navrh poslanca Stanka o rozšírení kompetencie primátora ,ked ho predniesol až na zastupiteľstve 14.11.2017, asi nepíšem zrozumiteľne , alebo zavádzate naschváľ, asi viete prečo

   MARTY 19.11.2017 13,20 ešte NEBOLO , dnes je 15.11.2017

   • 6.1.1
    Jaro says:

    Problem tejto komunikacie je, ze ty nerozumies pisanemu textu. Nikto ti tu netvrdi, ze tam bol Stankov navrh, ved ten vyslovil az na zastupku. Bol tam navrh toho VZN a to staci. Vyjadrovat si sa mohol vcas a vopred.

    • 6.1.1.1
     demokracia says:

     blahoslavení chudobní duchom ,

     • 6.1.1.1.1
      JA says:

      Joooj …. takze chufobni duchom Ti to povedia. Navrh bol zverejneny. Verejnost sa mohla k nemu vyjadrit. A poslanci maju pravo predkladat navrhy na zmenu ci doplnenie na rokovani mz v ramci rozpravy k prerokovavanemu materialu v zmysle rokovacieho poriadku.
      Preco si tak jednostranne vysadeny a nechces vidiet suvislosti tam kde su

 7. 7
  JUDr. says:

  však nech sa vyjadri fundovaná mestská pravnička

 8. 8
  Kolo says:

  Kelesi povie ze sa to neda postihovat, ale ja si pamatam, ked som im kedysi volal, ze im priamo pod oknami na Vianoce hadzu delobuchy, tak sa mili mestski policajti neunuvali ist von. Ani len otvorit okno. Boli tam kedze prisli asi 10 min predtym.
  Ak nemaju zaujame tak to tak aj vyzera.

  Podla mna by pomohol zakaz predaja pyrotechniky. Ak nie svetlic, tak aspon delobuchov. Stacilo by ak by ohnostroj robilo mesto. Predislo by sa nehodam a taktiez zbytocnemu hluku.

 9. 9
  dan says:

  Kolo,ale mesto nemá žiadnu právomoc zakázať predaj pyrotechniky.To musí spraviť jedine štát a to zákonom.Lenže štát to neurobí.Kolo,keď si mal pocit,že MsP nezasiahla,tak si mal podať sťažnosť.Ich hovory sú nahrávané.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.